به گزارش واحد ارتباطات و اطلاع رسانی حوزه ریاست محترم سازمان

جناب آقای مهندس سید عزت الله ضرغامی در ششمین همایش «حکمت مطهر» گفت :
نقد در جامعه‌ی ما سفارشی است ، موضوعات مبتلا به رسانه از آثار شهید مطهری استخراج و مبنای برنامه ‌سازی قرا‌ر گرفته‌ است .

رئیس سازمان صدا ‌و سیمای جمهوری اسلامی ایران در ششمین همایش «حکمت مطهر» با بیان اینکه در شرایط فعلی به نظر می‌رسد نقد سازنده و آگاهانه مورد غفلت واقع شده باشد، بر ضرورت نقد سازنده و آگاهانه در جامعه تاکید کرد و از این ویژگی به عنوان یکی از خصلت‌های شهید مطهری نام برد که می ‌تواند برای جامعه‌ی امروز ما الگو باشد .

مهندس سید عزت ‌الله ضرغامی که امروز (دوشنبه) در همایش «حکمت مطهر» در محل دانشکده‌ سازمان صدا‌ و سیمای جمهوری اسلامی ایران سخنرانی می‌کرد، در ابتدای سخنانش از حضور گرم و پرشور در نشست «حکمت مطهر» سپاسگزاری کرد و گفت: از خانواده محترم شهید مطهری و خصوصا همسر ایشان که محبت کردند و با تمام مشکلات در این مراسم حاضر شدند، تشکر ویژه دارم؛ ایشان محبت فرمودند و پا روی چشم ما گذاشتند که در این جلسه حاضر شدند.

او آرزوی سلامتی و طول عمر برای این بانوی بزرگوار و سایر اعضای خانواده شهید مطهری را خواستار شد.

وی سپس توضیح داد: فکر کردم در این فرصت محدود اگر بتوانم یک مورد از ویژگی‌های برجسته‌ی شهید مطهری که متناسب با نیاز جامعه است را عرض کنم تا مبنایی برای مطالعات بعدی باشد، مفید‌تر خواهد بود.

ضرغامی آشنایی با مقتضیات زمان را از ویژگی‌های شهید مطهری برشمرد و افزود: شهید مطهری به عبارتی شهید راه نقد بود و شاید اگر بگوییم به خاطر نقادی صحیح به شهادت رسید، حرف گزافی نگفته باشیم؛ نقد سازنده و عالمانه برای جامعه ضروری و حیاتی است و مانند خون در رگ‌های انسان، به جامعه حیات می‌بخشد و بسیاری از احکام الهی و توسعه‌ی بزرگان به نوعی با مساله‌ی نقد گره می‌خورد. اگر به عنوان مثال امر به معروف و نهی از منکر جایگاه بسیار برجسته‌ای در جامعه دارد و به گفته‌ی شهید عزیزمان اصل و اساس شکل‌گیری قیام ابا‌عبدالله الحسین (ع) همین مساله بود، امر به معروف و نهی از منکر مقدمه‌ی واجبی برای روشن ‌شدن معروف و تبیین منکر دارد که در وهله اول با نقد عالمانه و دلسوزانه میسر است.

 

ضرغامی سپس اظهار کرد: اگر بپذیریم که نقد با این مشخصات گمشده امروز جامعه‌ ماست و متاسفانه در برهوت این پدیده زندگی می‌کنیم، آنگاه ارزش و اهمیت نقادی صحیح از دیدگاه شهید مطهری را بهتر می‌فهمیم.

رئیس سازمان صدا‌وسیما یادآور شد: اگرچه دشمنان اجازه ندادند که عمر پربرکت او از 60 سال تجاوز کند، اما شهید مطهری از مصادیق بارز همت مضاعف و کار مضاعف بود؛ شاید اگر در بین ما حضور داشت این مشکل جدی جامعه ما را به خوبی می‌توانست حل کند.

وی سپس با بیان این‌که با اغلب آثار شهید مطهری آشنایی دارد، خاطرنشان کرد: به یادم نمی‌آید بحث مستقلی درباره‌ی روش نقد از او در ذهنم باقی مانده باشد، ولی روش خود آن شهید بزرگوار در نقد آرای انحرافی و مخالف می‌تواند به صورت انتزاعی و یک تجربه، مجموعه‌ی خوبی را به دست بدهد تا بتوانیم با آن روش صحیح، مسیر نقد سازنده و آگاهانه را پیدا کنیم و به آن عمل کنیم.

ضرغامی ادامه داد: اگر همه ما به شهید مطهری اعتقاد داریم و معتقدیم جامعیتی که شهید مطهری در همه علوم داشت باعث می‌شد که نگاهی منشوری، صحیح و دقیق و به دور از حاشیه‌ها و نگاه‌های جزئی به ابعاد مساله داشته باشد، باید بپذیریم که روش نقد او هم یک روش برجسته بود و می‌تواند برای همه ما یک درس باشد؛ خصوصا یک رسانه در این حوزه مسوولیت جدی دارد.

وی سپس با یادآوری این‌که برداشت خود را در این خصوص مطرح می‌کند، خاطرنشان کرد: شهید مطهری در نقد مردانه عمل می‌کرد و جوانمردانه نقد می‌کرد. این نقد مردانه، جوانمردانه و عالمانه می‌تواند وجوه مختلف داشته باشد؛ اولین وجهش این بود که وقتی یک تفکر باطل و انحرافی را نقد می‌کرد، اولا حق مطلب را ادا می‌کرد و تمام زوایای حرف و موضوعی که مورد نقد قرار می‌گرفت را مشخص می‌کرد؛ ضمن این‌که اگر نکات مثبتی هم وجود داشت همه را ذکر می‌کرد و دقیقا تبیین می‌کرد و نمی‌گذاشت حقی پایمال شود.

ضرغامی گفت: آنچه امروز در جامعه‌ی ما کاملا مورد غفلت واقع می‌شود، این است که وقتی چیزی قرار است نقد شود اولا به امور مثبت و تبیین دقیق کاری ندارند؛ بلکه تنها قرار است چیزی به اجماع نقد شود و بعد حملات متعدد صورت می‌گیرد که خیلی از آنها پایه و مبنای درست عقلی و استدلالی ندارد؛ شهید مطهری این کار را نمی‌کرد.

ضرغامی تاکید کرد: اگر ایده و تفکری امروز عرضه شد و قابل نقد است، اولا باید تمام ابعادش مطرح شود و بعد هم اگر نکات مثبت و قوی وجود دارد، آنها هم مطرح شوند و سپس نقاط ضعف عالمانه و دلسوزانه مطرح شوند تا تاثیر‌گذار باشند. این روش شهید مطهری بود.

رئیس سازمان صدا‌وسیما در ادامه‌ی سخنانش با تصریح این مطلب که امروز نقد در جامعه‌ی ما سفارشی است، گفت: حداقل بیش از 90 درصد از نقد‌ها سفارشی هستند و مبنای عالمانه، آگاهانه و دلسوزانه ندارند. اگر قرار است به قول جوانان پنبه فلان مساله زده شود، به فلان فرد سفارش می‌دهم که آن را نقد کند و او چشمش را می‌بندد و هرچه به ذهنش می‌آید می‌نویسد و خدا و پیغمبر را هم فراموش می‌کند. چیزی که امروز متاسفانه در جامعه ما وجود دارد همین مساله است و بسیاری از تریبون‌ها، قلم‌ها و پایگاه‌های اطلاع‌رسانی و خبری در این مسیر حرکت می‌کنند؛ البته پیش از این نیز در طول تاریخ این اتفاق افتاده‌ است، اما امروز این آسیب در اوج خودش قرار دارد.

ضرغامی خاطرنشان کرد: استدلال‌های شهید مطهری به قدری قوی، وزین و بدون قابلیت خدشه بود که جایی برای طرف مقابل نمی‌گذاشت که احتجاج کند و به همین دلیل هم نتوانستند او را تحمل کنند؛ تیری که در دل شب بر پیشانی آن عالم بزرگوار نشست، به همین دلیل بود.

وی تاکید کرد: روش شهید مطهری در نقادی، امروز می‌تواند دستمایه‌ی تمام اندیشمندان قرار گیرد.

رییس سازمان صدا‌وسیما آزاد‌اندیشی و فکر آزاد را از دیگر ویژگی‌های شخصیتی شهید مطهری برشمرد و در این باره گفت: شهید مطهری احساس تعهدی داشت و هرچه برای جامعه مورد نیاز بود را بدون توجه به این‌که دیگران چه خواهند گفت،مطرح می‌کرد. شهید مطهری در آزاد‌اندیشی و فکر آزاد شجاعانه عمل می‌کرد و در هر موضوع که فکر می‌کرد برای جامعه ضروری است ورود می‌کرد و نظر می‌داد. یکی از بهترین مصادیقی که می‌توانم در این حوزه ذکر کنم بحث ایشان درباره‌ی کتب ضاله است.

ضرغامی در این باره توضیح داد: شهید مطهری ضمن این‌که آزاد‌اندیشی را ارزشمند می‌داند و معتقد است با صیانت و پاسداری از آزادی و آزاد‌اندیشی می‌توانیم رشد کنیم، توضیح می‌دهد که چرا کتب ضاله این حکم را دارد. مطهری می‌گوید یک اندیشمند برای خواندن کتب ضاله منعی ندارد، اما فردی که هنوز مبانی را نمی‌داند و نمی‌تواند درست استدلال کند، آن متن و کتب برایش ضاله است. شهید مطهری در این بخش به مثال ماهی‌خوردن اشاره می‌کند و می‌گوید آدم بالغ وقتی ماهی می‌خورد حواسش هست که تیغ‌ها را جدا کند، اما اگر این ماهی را به بچه‌ای سه - چهار ساله بدهیم خدمت نیست.

رییس سازمان صدا‌وسیما در ادامه‌ی این بخش بحث ماهواره را مطرح کرد و گفت: امروز در جامعه‌ی ما بحث ماهواره جدی است؛ شاید اگر بگویند صدا‌وسیما در تبیین نقش‌های هلاک‌کننده و مخرب ماهواره کم‌کاری کرده ‌است، درست گفته‌اند، شاید یکی از علت‌هایش هم این است که دوستان ما در شبکه‌ها فکر می‌کنند اگر وارد این مساله به‌طور جدی شوند، ممکن است این شبهه ایجاد شود که چون ماهواره رقیب شبکه‌های صداوسیماست این رسانه می‌خواهد ماهواره را نفی کند، اما ما نباید از ترس این مساله، این مسوولیت را فراموش کنیم.

او سپس به طرح این پرسش پرداخت که اگر امروز شهید مطهری بود درباره‌ی ماهواره چه می‌گفت؟

ضرغامی خود پاسخ داد: چه منکری که حتی به تصور نمی‌آید، الان هست که در ماهواره بروز و ظهور ندارد؟! امروز در ماهواره هات‌برد 90 شبکه پرنوگرافی وجود دارد. اگر شهید مطهری امروز بود آیا واقعا تحلیل و تئوری دقیق از ایشان نداشتیم که این قضیه را روشن کند.

ضرغامی سپس اظهار کرد: به اعتقاد شهید مطهری، اولین آزادی، آزاد‌شدن از تمنیات درونی است کسی که معنای این آزادی را نفهمد جامعه را خراب می‌کند. شهید مطهری می‌فرماید کسی می‌تواند از آزادی صحبت کند که ابتدا خودش را از تمنیات درونی آزاد کند.

وی ادامه داد: شهید مطهری بحث جالب دیگری هم دارد و آن این‌که فکر نکنید که هرکسی مکتب و ایده‌ای را بیان می‌کند حتما خواستگاهش مسائل فکری است.بسیاری از این اندیشه‌ها و مقالات، مبنایشان تمایلات شخصی است. اینها همه آسیب‌های نقد است که از سوی شهید مطهری به آن اشاره شده‌است.

ضرغامی گفت: نقد در کنار اینکه علم و دانش گسترده را طلب می‌کند، یک فن، صنعت و حرفه است؛ هرکسی که عالم باشد نمی‌تواند وارد نقد شود. مناظره یک هنر است و روش خود را دارد. شهید مطهری در کنار تمام ویژگی‌هایی که داشت، در این بخش که جامعه ما احساس نیاز می‌کند در اوج قرار داشت.

او گفت: اگر نقدی تخریبی، غیرعلمی و غیراسلامی باشد، اگر مطالبی مفید هم در خلال آن مطرح شود، تاثیرگذار نخواهد بود. من یقین دارم که رهبر فرزانه انقلاب نیز با این روش‌ها مخالفند و آن را ظلم می‌دانند.

رئیس سازمان صدا و سیما اظهار کرد: از آنجا که نگاه شهید مطهری سیستمی است، خصوصا خواندن کتاب‌های او در دوران جوانی و نوجوانی یک گنج است. شهید مطهری بسیار خوب چارچوب‌بندی‌ها را انجام می‌دهند و همین امر باعث می‌شود که اگر چهار صفحه از کتاب او را بخوانید، ذهنتان به‌خوبی آماده شود که هر مطلب جدیدی نیز در جای خود قرار بگیرد و قابل دسترسی باشد.

*** گفت‌وگو با ضرغامی در حاشیه مراسم

به گزارش ایسنا، ششمین همایش حکمت مطهر با حضور دکتر غلامعلی حداد عادل و جمعی از اساتید حوزه و دانشگاه در محل دانشکده صدا و سیما برگزار شد.

رئیس سازمان صدا و سیما در حاشیه این مراسم در گفت‌وگویی درباره ویژگی‌های شخصیتی شهید مطهری شرکت کرد و گفت: شهید مطهری ابعاد ناشناخته‌ای دارد و من امروز در این نشست یکی از آن ابعاد که همان نقد سازنده و آگاهانه است را بیان می‌کنم.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا برنامه‌های نقد منصفانه را بیشتر در صدا و سیما شاهد خواهیم بود؟ گفت:تلاش می‌کنیم بیشتر این اتفاق بیفتد.

ضرغامی در پاسخ به این پرسش که از اندیشه‌های شهید مطهری چقدر در برنامه‌های صدا و سیما استفاده می‌شود؟ گفت: در حوزه‌های مختلف خصوصا سیما آرای شهید مطهری دسته‌بندی شده‌است و تقریبا تمام موضوعات مبتلا به رسانه از افکار و آثار شهید مطهری استخراج شده و مبنای برنامه‌سازی ما قرار گرفته ‌است. حال اینکه تهیه‌کنندگان ما چقدر سلیقه به خرج بدهند و مبانی شهید مطهری را به درستی بتوانند در ساختارهایشان استفاده کنند، مساله دیگری است که باید روی آن کار کنیم.

/ 0 نظر / 23 بازدید