صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران

با حضور مهندس سید عزت الله ضرغامی صورت گرفت :

آغاز یازدهمین اجلاس سراسری فناوری رسانه

 

یازدهمین اجلاس سراسری فناوری رسانه در زیباکنار

یازدهمین «اجلاس سراسری فناوری رسانه ملی» با شعار «تولید ملی،توسعه رسانه و اقتصاد مقاومتی» روز گذشته 17 آبان ماه در مجتمع فرهنگی تفریحی سازمان صدا و سیما در زیباکنار برگزار شد.

سخنرانی ضرغامی در یازدهمین اجلاس سراسری فناوری رسانه

در این اجلاس که مهندس سید عزت‌ الله ضرغامی ریاست محترم سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران،علی‌عسگری معاون محترم توسعه و فناوری رسانه سازمان و استاندار گیلان حضور داشتند ، بر توانایی فنی سازمان صدا و سیما در خودکفایی فنی تاکید شد.

عزت الله ضرغامی در یازدهمین اجلاس سراسری فناوری رسانه

علی عسگری معاون محترم توسعه و فناوری سازمان گفت: نحوه اداره بخش سازمان به این مساله برمی‌گردد که ما با چه دیدگاهی آینده فناوری رسانه را در نظر بگیریم. زمانی «برودکست» ظهور کرد و تلویزیون و رادیو یک طرفه به وجود آمد که اصل ارتباطات رسانه را خلق و دنیا را دگرگون کرد. بعضی از صاحبان نظر حتی معتقدند جهانی شدن تحت تاثیر تلویزیون هم بوده است اما امروز ظهور دیجیتال و به دنبال آن «پهن باند» است که فناوری‌های جدید را ایجاد و دنیا را دگرگون می‌کند. این فناوری‌ها می‌توانند موازنه قدرت را برهم بزنند و تلویزیون تعاملی را به صورت تدریجی شکل دهند.

یازدهمین اجلاس سراسری فناوری رسانه در زیباکنار

 

او ادامه داد: فناوری‌های تعاملی آرام آرام اوج می‌گیرند و تلویزیون‌های یک طرفه را پایین می‌کشند. «آی. پی. تی. وی(IPTV)»، وب کست‌ها، شبکه‌های اجتماعی و تولید محتوا توسط کاربران و «اسمارت تی وی» و شبکه‌های اینترنتی فضای دنیای رسانه‌ای را دگرگون می‌کنند. اگر نام فضای پیچیده و پرجاذبه‌ای که در آن قرار گرفته‌ایم را سپهر رسانه‌ای بگذاریم متوجه می‌شویم با یک سپهر رسانه‌ای جدید مواجه هستیم که بدون توجه به این آینده محتوم نمی‌توانیم درباره آینده صحبت کنیم. علی عسگری تاکید کرد: ما بر اساس این دیدگاه است که آینده را شکل می‌دهیم. نگاه ما به آینده پهن باند است ولی این، بدون درک فضای رسانه‌ای آینده ممکن نیست و بدون آن نمی‌توانیم قدم از قدم برداریم. اگر ما تکنولوژی را از دست بدهیم نفوذمان کم خواهد شد.

 

یازدهمین اجلاس سراسری فناوری رسانه در زیباکنار

 

او سپس به فعالیت‌های فنی سازمان در سال‌های گذشته اشاره کرد و گفت: در گذشته باید از آنالوگ عبور می‌کردیم که سال 90 نقطه عطف ما در شبکه‌های دیجیتال بود و خودمان را از صفر به 60 درصد رساندیم. در حال حاضر پوشش دیجیتالی ما 60 درصد است و ما تلاشمان را برای رسیدن به مرز 90 درصد ادامه می‌دهیم.از موضوعات مهم دیگر استفاده از ماهواره‌هاست که توانستیم صدا و سیمای جمهوری اسلامی را به همه جا برسانیم. قبلا شبکه‌های ما از سه ماهواره پخش می‌شد اما امروز از 21 ماهواره استفاده می‌کنیم. علی‌عسگری تاکید کرد: دشمنان ما که از هر فرصتی برای ضربه زدن به جمهوری اسلامی استفاده می‌کنند شبکه‌های ما را از روی برخی ماهواره‌ها برداشتند اما ما سیگنال‌رسانی نوری را پیش بردیم و امروز برخلاف تصور دشمنان در شرایط خوبی به سر می‌بریم و می‌توانیم پاسخگوی هر حرکتی از طرف دشمن باشیم.

یازدهمین اجلاس سراسری فناوری رسانه در زیباکنار

نویسنده : محمود رضا حسنلو : ٢:۱٩ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ۱۸ آبان ۱۳٩۱
Comments نظرات () لینک دائم