صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران

 

مهندس سید عزت الله ضرغامی گفت : تحولات ساختاری از مدت‌ها قبل در سازمان صدا و سیما آغاز شده است.
ریاست محترم سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران در حاشیه‌ی جلسه‌ی هیات دولت به پرسش‌های خبرنگاران درباره‌ی ممنوعیت فعالیت دفتر شبکه‌ی العالم در مصر، ویژه‌ برنامه‌های ماه رمضان سیما، چالش صدا و سیما و سازمان تربیت بدنی پاسخ داد و همچنین آماری از سریال‌های پرمخاطب ارایه کرد.

مهندس سید عزت الله ضرغامی درباره‌ی ممنوعیت فعالیت دفتر شبکه‌ی «العالم» در مصر، با بیان اینکه ان‌شاءالله این مشکل حل خواهد شد، تصریح کرد: تا جایی که در جریان هستم و صحبت‌هایی که وزیر امور خارجه داشته‌اند، این موضوع مساله‌ای نیست که بخواهد به روابط آینده میان مصر و ایران لطمه بزند. عناصر تندرو در مصر سعی کرده‌اند که از فیلم مستند «فرعون» سوء استفاده کنند و قاعدتا وزارت خارجه در حال پیگیری است؛ بنابراین نباید این مساله باعث برهم خوردن روابط دو کشور شود.

ضرغامی درباره‌ی تبدیل مرکز مستندسازی سیما به گروههای مستند در شبکه‌های تلویزیونی هم توضیح داد: تحولات ساختاری در معاونت‌های مختلف رسانه ملی بر اساس سیاست‌هایی که در افق رسانه تدوین شده، از مدت‌ها قبل آغاز شده ‌است؛ لذا

هر معاونتی سعی می‌کند با ایجاد تحول در ساختارهای سنتی، کارآمدی خود را در حوزه‌ی تحت ماموریت خود بالا ببرد.

وی متذکر شد: معاونت سیما هم از این مساله مستنثی نیست؛ ضمن اینکه من به شخصه این تحولات را پیگیری می‌کنم و مطمئن هستم که ساخت مستند در معاونت سیما با ابعاد مختلف و با کیفیت بالاتر ادامه پیدا می‌کند.

به گزارش ایسنا، رییس سازمان صدا و سیما در بخشی از این گفت‌وگو درباره‌ی برنامه‌های سازمان در ماه مبارک رمضان توضیح داد: همانند سالیان گذشته برنامه‌های متنوعی تدارک دیده شده‌ است. امسال براساس نامه‌ی رسمی که کمیسیون فرهنگی مجلس هفتم برای صدا و سیما ارسال کرد، ما موافقت کردیم که یک نظمی را در کنداکتور مربوط به ماه رمضان رعایت کنیم.

او ادامه داد: بر این اساس بعد از اذان مغرب به افق تهران یک سریال را پخش کنیم و سپس یک ساعت فاصله ایجاد کنیم تا مردم بتوانند به عبادات و برنامه‌های جمعی مذهبی خود برسند و بعد از یک‌ ساعت سایر مجموعه‌های نمایشی سیما پخش می‌شود. خوشبختانه در جلسه کارشناسی با مجلس به این تفاهم رسیده‌ایم و بر همین اساس عمل می‌کنیم.

ضرغامی در خصوص چالش صدا و سیما و سازمان تربیت بدنی در برابر پخش زنده مسابقات جام ملتهای آسیا و این مساله که اگر پخش این مسابقات توسط رسانه ملی خریداری نشود احتمال محروم شدن ایران از چهار سهمیه هم وجود دارد، گفت: این مساله حتما اینگونه نیست و طبق قانون قبلی آن؛ تعداد لازم تیم‌هایی که باید شرکت کنند، از آسیا شرکت می‌کنند. در مورد برنامه‌های مربوط به تبلیغات مسابقات فوتبال هم از گذشته ما معتقد بودیم آگهی‌هایی که در کنار زمین بازی وجود دارد، به لحاظ درآمد آگهی رقم بالایی است. قاعدتا اگر این مسابقات از تلویزیون پخش نشود رقم مربوط به آگهی‌هایی که سازمان تربیت بدنی منتفع می‌شود فوق‌العاده پایین تر از این خواهد بود.

وی ادامه داد: به نظر من مساله خاصی نیست؛ عملا کمک‌های لازم انجام می‌گیرد؛ در واقع ما تلاش می‌کنیم تا جایی که می‌توانیم بازی‌های مختلف را پوشش دهیم و این مساله فقط هم به فوتبال مربوط نمی‌شود و از این جهت فکر نمی‌کنیم مشکل خاصی هم باشد؛ بنابراین قاعدتا هم نباید این مساله باعث شود که سهمیه ایران در بازی‌های آسیایی کم شود.

وی در خصوص ارایه آماری از تعداد بینندگان صدا و سیما پس از دوران ریاست‌ خود در این سازمان هم گفت: در دوره‌ی فعلی وضعیت رقابت بین رسانه‌های مختلف مخصوصا شبکه‌های تلویزیونی با وجود ماهواره و گستردگی که دارد و همچنین شبکه‌های مجازی نسبت به گذشته خیلی فرق کرده ‌است.

رییس سازمان صدا و سیما در عین حال خاطر نشان کرد: با این وجود خوشبختانه نوع برنامه‌های ما از مخاطبان بالایی برخوردار است و هم‌اکنون مجموعه‌های نمایشی ما که در مقایسه با مجموعه‌های نمایشی خارجی که سعی می‌کنیم بهترین و جذاب‌ترین آنها را خریداری کنیم، وضعیت خوبی دارد.

به گفته‌ی ضرغامی در حال حاضر سریال‌های ایرانی همچون «حضرت یوسف»، «سه در چهار» و «مرگ تدریجی یک رویا» از مخاطبان و رضایت‌مندی بالایی برخوردار است و در پنج سریال اول سریال «امپراطور دریا» که سریال کره‌ای است و در همه جای دنیا به عنوان یک سریال جذاب مطرح می‌شود، در رده سوم قرار دارد.

او در عین حال گفت: سریال «سه‌ درچهار» بالاترین مخاطب را دارد ولی چون مرتب پخش می‌شود برای ما ملاک نیست. بدون در نظر گرفتن این مساله در سریال‌ها، سریال «حضرت یوسف» اول، سریال «دکتر قریب» دوم و سپس

«امپراطور دریا» قرار دارد.

رییس سازمان صدا و سیما، گفت: این نشان می‌دهد مردم به مجموعه‌های نمایشی ایرانی اقبال دارند و در عین حال مخاطب مجموعه برنامه‌های نمایشی و بسیاری از برنامه‌های غیر نمایشی هم از نظر کمی بالاست و هم در رضایتمندی که از آن‌ها سوال می‌شود در وضعیت خوبی قرار دارند.

او خاطرنشان کرد: اما همچنان باید تلاش کنیم هر چه می‌توانیم در وهله‌ی اول کیفیت و در مراحل بعدی کمیت و تنوع را افزایش بدهیم.

او درباره‌ی آنتن‌دهی ضعیف شبکه دوم سیما، گفت: این شبکه تنها چند درصد و بسیار کم نسبت به شبکه‌ی اول اختلاف پوشش دارد.

وی همچنین درپاسخ به پرسشی درباره‌ی تبدیل شبکه دو به شبکه‌ی کودک؛ خاطرنشان کرد: به هرحال تلاش ما در ساختار جدید این است که برخی از موضوعات تخصصی مشخصا برای برخی از شبکه‌ها منظور شود؛ اما این به هیچوجه نفی پرداختن شبکه‌های دیگر حتی با کیفیت بهتر و تنوع موضوعات نسبت به آن موضوع خاص نیست. لذا اگر شبکه دو یک محل متمرکزی برای فعالیت‌های کودک و نوجوان می‌شود و قاعدتا مرکز صبا و تولید انیمیشن با آن هماهنگی بیشتری خواهند داشت و نفی برنامه‌های کودک در شبکه‌های دیگر نیست.

او در پاسخ به اینکه تعداد فیلم‌های کره‌ای در صداو سیما افزایش داشته است؛ با بیان اینکه تعداد این‌ فیلم‌ها زیاد نیست، تصریح کرد: ما به بازار فیلم نگاه می‌کنیم؛ هر سریالی که خوب باشد و در دنیا جا بیفتد و مخاطبان زیاد داشته باشد، صرف‌نظر از این که از کدام کشور است، سعی می‌کنیم از آن استفاده کنیم.

ضرغامی توضیح داد: مثلا وقتی سریال «پرستاران» سریال خوبی می‌شود و بخش دوم آن هم به بازار می‌آید و دارای کیفیت است ما آن را تهیه می‌کنیم، چون مخاطبان خود را دارد. در مورد سریال‌های کره‌ای هم بعد از سریال «یانگوم» سریال

«امپراطور دریا» پر بیننده‌ای بود. به هر حال اگر به دوره‌ای برسیم که کشور کره، سریال‌های مدنظر ما را نداشته باشد، قاعدتا حذف می‌شود؛ بنابراین مهم این است که در هر مقطع خاص، کدام کشور سریال‌های مناسب ارایه می‌کند.

به گزارش ایسنا، عزت‌الله ضرغامی درباره‌ی حضورش در جلسه‌ی این هفته‌ی هیات دولت گفت: تا جایی که بتوانم در جلسات شرکت می‌کنم به هر حال برخی از اعضای جلسه گاهی وقت‌ها در ماموریت هستند و برنامه‌های مختلف دارند.

او همچنین خبر داد که؛ برنامه‌های صدا و سیما برای انتخابات ریاست جمهوری مدتی است شروع شده است و چند وقت دیگر هم رسما اعلام می‌شود.

او در بخشی از این گفت‌و گو همچنین اعلام کرد: قاعدتا معاون سیاسی مسوول ستاد انتخابات صدا و سیما خواهد بود.

نویسنده : محمود رضا حسنلو : ۱٢:۱٢ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٧ امرداد ۱۳۸٧
Comments نظرات () لینک دائم