صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران

حمايت سازمان صداوسيما از برنامه‌ سازان و هنرمندان

سید عزت ‌الله ضرغامی: تعديل يك برنامه به معنای سانسور آن نيست، برنامه ‌سازان سازمان صداوسيما نسبت به گذشته دستشان بازتر است.

رياست محترم سازمان صدا و سيمای جمهوری اسلامی ايران با اعتقاد بر اين كه امروزه برنامه‌ سازان بيش از هر زمان ديگری از آزادی عمل برای طرح موضوعات ضروری برخوردارند ، در عين حال گفت : هيچ گاه تعديل يك برنامه به معنای پالايش و يا سانسور آن نيست.

عزت‌الله ضرغامي در پاسخ به پرسشي درباره حمايت سازمان صدا و سيما از برنامه‌سازان و هنرمندان خاطرنشان كرد: امروزه برنامه‌سازان و هنرمندان بيش از هر كسي مي‌دانند كه رسانه‌ي ملي با توجه به مأموريت ذاتي كه دارد و آن هدايت جامعه است نهايت پشتيباني را از توليد برنامه‌هاي تأثرگذار انجام مي‌دهد. وي ادامه داد: برنامه‌سازان صدا و سيما براي طرح موضوعاتي كه فكر مي‌كنند براي جامعه ضروري است و مورد تأييد ما قرار مي‌گيرد، نسبت به گذشته دستشان بازتر است. عزت‌الله ضرغامي در عين حال گفـت: برنامه‌سازان ما به هنگام پخش برنامه‌هاي دنباله‌دار كه احساس مي‌شود با حواشي رو به رو هستند، همفكري خوبي با ما دارند. اما هيچ وقت تعديل يك برنامه به معناي پالايش يا سانسور آن نيست. بلكه با همفكري بسيار خوب با سازندگان برنامه‌ها و به خصوص كارگردانان مي‌توان راه‌حل‌هايي را پيدا كرد كه باعث شوند يك برنامه در جامعه راحت‌تر مطرح و از حواشي غير مربوط به پيام اصلي سريال نيز خودداري شود. وي هم‌چنين معتقد است برنامه‌سازان بهترين افرادي هستند كه مي‌توانند در خصوص مسائلي از اين دست قضاوت كنند. رييس سازمان صدا و سيما در پاسخ به پرسش ديگر درباره‌ي تغيير رويكرد رسانه‌ي ملي در بخش موسيقي و اين كه آيا برگزاري نشست‌هاي مشترك با كارشناسان موسيقي و انديشمندان ديني به نتايجي رسيده است؟ گفت: نشست‌هاي كارشناسي ما همچنان ادامه دارد و نتايج آن آرام آرام به دستور‌العمل‌هايي تبديل مي‌شود كه در نحوه‌ي پخش موسيقي شاهد خواهيم بود. عزت‌الله ضرغامي در پاسخ به پرسشي درباره اين كه خط قرمزهاي موجود در سازمان صدا و سيما از كجا ناشي شده و چه هزينه‌هايي را براي رسانه ملي در پي داشته است؟ ‌گفت: چندان نمي‌خواهم روي واژه خط قرمز تأكيد داشته باشم. به هر حال ممكن است سليقه‌هاي خاص و نگاه‌هاي تنگ نظرانه‌يي باعث شود تا رسانه‌ي ملي نتواند آن طور كه بايد و شايد به وظيفه اصلي خودش كه روشنگري، آگاه‌سازي و آماده‌ كردن آحاد جامعه براي مقابله با آسيب‌هاي اجتماعي است، عمل كند. وي ادامه داد: برخي تصور مي‌كنند به دلايل ايجاد مشكلات ديگر در جامعه به اين قبيل مسائل نبايد پرداخت. اين تفكر مي‌تواند خط قرمزي باشد كه به نظر ما اعتباري براي ترسيم آن از گذشته نبوده است. رييس سازمان صدا و سيما در ادامه با بيان اين كه امروز رسانه‌ي ملي، رسانه‌ي قدرتمندي است كه مردم به آن اعتماد دارند، اظهار كرد: مردم از رسانه ملي مي‌خواهند كه وظيفه و مأموريت اصلي خودش را كه روشنگري و آگاه سازي است را انجام دهد. به گفته وي راهي كه رسانه‌ي ملي در دو سه سال اخير انتخاب كرده است و پخش مجموعه‌هاي نمايشي و مستندات براي مردم اين باور را ايجاد كرده است كه مي‌شود بدون توجه به بعضي از تبعات منفي و حواشي كه براي برخي برنامه‌ها تصور مي‌شود به پيام اصلي يك برنامه توجه كرد. رييس سازمان صدا و سيما معتقد است: پيام اصلي يك برنامه نه تنها خط قرمز نيست بلكه نيازهاي جد جامعه را مطرح مي‌كند. وي تصريح كرد: متأسفانه برخي كه نگاه‌هاي محدودتري دارند به جاي توجه به پيام اصلي و تأثيرگذاري آن به حواشي مي‌پردازند و راه را اشتباه مي‌روند. عزت‌الله ضرغامي در عين حال گفت: ما اعتقاد نداريم كه مصون از خط هستيم، ممكن است بعضي از حواشي به حدي اشتباه داشته باشد كه لازم باشد مرتب مورد توجه و تجديد نظر قرار گيرد. سريال‌هاي ما هم همين طور هستند و ممكن است به هنگام پخش احساس شود يك نكته خاص حاشيه‌يي مي‌تواند مشكل ساز شود، كه خود برنامه‌سازان سعي مي‌كنند تعديل لازم را انجام دهند.

نویسنده : محمود رضا حسنلو : ٩:٤٥ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱٠ دی ۱۳۸٦
Comments نظرات () لینک دائم