صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران

؛ بسم الله الرحمن الرحيم ؛

سفر سيد عزت الله ضرغامی رياست محترم سازمان صدا و سيمای جمهوری اسلامی ايران به آمريكای لاتين

     

رياست محترم سازمان صدا و سيمای جمهوری اسلامی ايران 26 آذر ماه امسال با هدف گسترش همكاری‌های رسانه‌يی در منطقه آمريكای لاتين، سفری سه روزه را به اين منطقه آغاز كرد و در خلال اين سفر با مقامات سياسی و فرهنگی كشورهايی چون نيكاراگوئه، كوبا و ونزوئلا به گفت‌ و گو نشست.

     

اين سفر كه بنا به درخواست خود ايران انجام شد، گسترش تعاملات رسانه‌يي و هم‌چنين درخواست براي استفاده از توليدات تلويزيوني صدا و سيماي ايران را در پي داشت. به نحوي كه دانيل اورتگا پس از آشنايي با توانمندي‌هاي صدا و سيماي ايران در ارتباط مستقيم تلويزيوني با مردم كشورش اعلام كرد كه «به زودي بخش زيادي از وابستگي نيكاراگوئه به فيلم‌هاي آمريكايي كاسته خواهد شد و مردم شاهد پخش آن‌ها از شبكه‌هاي تلويزيوني اين كشور خواهند بود.»

عزت‌الله ضرغامي در نخستين روز سفر، در راس هياتي وارد كاراكاس پايتخت ونزوئلا شد و با وزير ارتباطات و اطلاع‌رساني ونزوئلا ديدار كرد. در اين ديدار ويليام لارا از توليدات صدا و سيما در بخش‌هاي خبري، فيلم‌هاي مستند، سريال و برنامه‌هاي علمي و فرهنگي براي استفاده در شبكه‌هاي مختلف ونزوئلا استقبال كرد.

ضرغامي هم‌چنين با وزيران علوم و فناوري و فرهنگ ونزوئلا ديدار كرد و درباره فن‌آوري‌هاي جديد و قابليت‌هاي مختلف هنري در توليدات رسانه‌اي بحث و تبادل نظر كرد. در اين ديدار وزير فرهنگ ونزوئلا از رسانه ملي كشورمان درخواست كرد تا توليدات متنوع سينمايي و انيميشن و سريال‌هاي تلويزيوني را براي پخش در سالن‌هاي سينمايي و شبكه‌هاي تلويزيوني ونزوئلا در اختيار آنان قرار دهد.

رييس صداوسيما در خلال سفر به ونزوئلا از 8 شبكه‌ي تلويزيوني ونزوئلا و هم‌چنين شبكه خبري تله سور نيز ديدن كرد و آمادگي سازمان صداوسيماي جمهوري اسلامي ايران را براي انتقال فناوري و تجربيات فني مهندسي به كشور ونزوئلا اعلام كرد.

ضرغامي هم‌چنين با معاون اول رييس جمهور ونزوئلا ديدار كرد و خورخه رودريگز با اشاره به اهميت گسترش فعاليت‌هاي فرهنگي و رسانه‌يي به ويژه براي مقابله با جنگ رواني و تبليغاتي ابرقدرت‌ها، خواستار گسترش همكاري‌هاي شبكه‌هاي راديو و تلويزيون دولت اين كشور با سازمان صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران طرف شد.

رييس سازمان صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران در ادامه سفر به منطقه آمريكاي لاتين با مقامات فرهنگي نيكاراگوئه ديدار كرد و راه‌هاي گسترش همكاري‌هاي فرهنگي بين دو كشور جمهوري اسلامي ايران و نيكاراگوئه توسط وي و مقامات فرهنگي اين كشور بررسي شد. در ديدار با وزير فرهنگ و همچنين وزير راديو و تلويزيون نيكاراگوئه كه جداگانه برگزارشد، تقويت همكاري‌هاي دو جانبه فرهنگي از طريق مبادلات آثار فرهنگي، توليدات هنري، تبادل فيلم هاي سينمايي و سريال‌هاي تلويزيوني و نيز برنامه هاي مستند، تبادل تجربيات فرهنگي، از جمله ترجمه آثار مكتوب و ارايه آن‌ها در دو كشور، به بحث و بررسي گذاشته شد.

به گزارش ايسنا، عزت‌الله ضرغامي هم‌چنين با دانيل اورتگا، رييس‌جمهور نيكاراگوئه ملاقات و گفتگو كرد و اين نشست به طور مشروح از شبكه تلويزيوني اين كشور پخش شد. در اين نشست رييس جمهور نيكاراگوئه، از رييس رسانه‌ي ملي درخواست كرد تا زمينه استفاده هر چه بيشتر از توانمندي و تجربيات كشورمان در ارتقاء و جذابيت برنامه‌هاي رسانه‌يي نيكاراگوئه را فراهم سازد.

رييس سازمان صدا وسيماي كشورمان پس از نيكاراگوئه به كوبا رفت تا با وزير راديو و تلويزيون اين كشور ديداركند. در اين ديدار كه پس از بازديد مهندس ضرغامي از شبكه‌هاي راديويي و تلويزيوني كشور كوبا صورت گرفت راههاي همكاري و تبادل تجربيات بين دو كشور جمهوري اسلامي ايران و دولت كوبا بررسي شد.

به گزارش ايسنا، رييس رسانه‌ي ملي ايران در پايان سفرش به منطقه‌ي آمريكاي لاتين از پخش فيلم‌ها و سريال‌هاي ايراني از شبكه‌هاي تلويزيوني كشورهاي آمريكاي لاتين در آينده نزديك خبر داد.

هم‌چنين در خلال سفر ضرغامي به اين سه كشور، آموزش نيروهاي انساني منطقه آمريكاي لاتين براي كار دوبلاژ فيلم و سريالهاي ايراني به تائيد رسيد و تفاهم‌نامه‌هاي امضا شده ميان سازمان صدا و سيما با شبكه‌هاي تلويزيوني اين كشورها پيگيري شد. گسترش همكاري‌ها به ويژه در بخش نرم‌افزاري، فني، سينگنال رساني و فروش فرستنده‌هاي اف ام و تلويزيوني ديگر مواد اين تفاهم‌نامه‌هاي اخير را شامل مي‌شد.

رييس رسانه‌ي ملي ايران از پخش فيلم‌ها و سريال‌هاي ايراني از شبكه‌هاي تلويزيوني كشورهاي آمريكاي لاتين در آينده نزديك خبر داد.

مهندس سيد عزت ‌الله ضرغامی در پايان سفرش به منطقه‌ي آمريكاي لاتين در مصاحبه با خبرنگار واحد مركزي خبر در كاراكاس گفت: اين سفر كه به درخواست وزارت امور خارجه كشورمان صورت گرفت، موجب تقويت همكاري‌هاي سه كشور كوبا، ونزوئلا و نيكاراگوئه در بخش‌هاي مختلف به خصوص در بخش فرهنگ و محصولات فرهنگي با جمهوري اسلامي ايران شد.

وي با مثبت ارزيابي كردن اين سفر به اين سه كشور اعلام كرد: به زودي پخش فيلم‌هاي و سريال‌هاي ايراني با زيرنويس زبان اسپانيايي در اين كشورها آغاز خواهد شد.

رييس رسانه ملي ايران با بيان استقبال گسترده‌ي مسوولان و مقامات سياسي، فرهنگي و رسانه‌اي كشورهاي كوبا، نيكاراگوئه و ونزوئلا از توليدات صدا وسيماي جمهوري اسلامي ايران به ويژه انيميشن فيلم و سريال‌هاي ايراني مناسب براي كودكان و نوجوانان گفت: در سفر به كشور نيكاراگوئه "دانيل اورتگا" رييس جمهور اين كشور پس از آشنايي با توانمندي‌هاي توليدات صدا و سيما با ابراز خوشحالي از تامين بخشي از نيازهاي رسانه‌اي نيكاراگوئه توسط صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران در ارتباط مستقيم تلويزيوني با مردم كشورش اعلام كرد كه "به زودي بخش زيادي از وابستگي نيكاراگوئه به فيلم‌هاي آمريكايي كاسته خواهد شد و مردم شاهد پخش آنها از شبكه‌هاي تلويزيوني اين كشور خواهند بود".

ضرغامي آموزش نيروهاي انساني منطقه آمريكاي لاتين براي كار دوبلاژ فيلم و سريالهاي ايراني، پيگيري تفاهم‌نامه‌هاي امضا شده، ميان سازمان صدا و سيما با شبكه‌هاي تلويزيوني اين كشورها، گسترش همكاري‌ها به ويژه در بخش نرم‌افزاري، فني، سينگنال رساني، فروش فرستنده‌هاي اف ام و تلويزيوني را از ديگر اهداف سفرش به اين منطقه اعلام و تصريح كرد: با توجه به استقبال گسترده مسوولان سياسي، فرهنگي و علمي منطق آمريكاي لاتين به برنامه‌هاي محتوايي و نياز مبرم آنها به گسترش همكاري‌هاي علمي و فرهنگي و رسانه‌اي با صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران و فراهم شدن زمينه‌هاي لازم همكاري در آينده نزديك، شاهد تحولات جدي در حوزه رسانه‌اي ميان اين كشورها با ايران خواهيم بود.

رييس رسانه‌ي ملي كشورمان به حضور گسترده رسانه‌هاي كشورهاي آمريكايي در منطقه آمريكاي لاتين علي‌رغم مخالفت مسوولان و مقامهاي سياسي و فرهنگي آنها تاكيد كرد: هم اكنون صددرصد توليدات برنامه‌هاي محتوايي تلويزيون و سينماهاي اين كشورها را شركت‌هاي آمريكايي تامين مي‌كنند كه با توجه به توليد سالانه 250 فيلم سينمايي، ويديويي و هم‌چنين توليد 300 ساعت انيميشن در جمهوري اسلامي ايران در آينده نزديك شاهد حضور گسترده فيلم‌ها و توليدات صدا و سيما در شبكه‌هاي تلويزيوني منطقه‌ي آمريكاي لاتين خواهيم بود.

مهندس سيد عزت ‌الله ضرغامی رياست محترم سازمان صدا و سيمای جمهوری اسلامی ايران، چهارشنبه شب به وقت محلی كاراكاس پايتخت ونزوئلا را به مقصد تهران ترك كرد.

نویسنده : محمود رضا حسنلو : ۱۱:٥٢ ‎ق.ظ ; شنبه ۱ دی ۱۳۸٦
Comments نظرات () لینک دائم