صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران

سومين همايش سراسری برنامه ‌سازان حج و زيارت سازمان برگزار شد :

سید عزت الله ضرغامی : برنامه‌ های آموزشی سازمان صدا و سيمای جمهوری اسلامی ایران در امور حج و زیارت را تقویت می کنیم .

سومين همايش سراسری برنامه‌سازان حج و زيارت و گروه‌های اعزامی به عمره ی مفرده سال ۱۳۸۶ سازمان صدا و سيمای جمهوری اسلامی ایران امروز در مرکز همایشهای بین المللی سازمان صدا و سیما برگزار شد.

در اين نشست يك روزه حجت‌الاسلام ري‌شهري نماينده ولي فقيه در امور حج و زيارت در سخناني گفت: اطلاع‌رساني و توليد برنامه براي مراسم حج يكي از مهمترين اموري است كه رسانه ملي به نحو مطلوبي در اين زمينه تلاش مي‌كند.

وي افزود: كار رسانه ملي كاري ابراهيمي است زيرا از نگاه قرآن خدمت به حج و زائران خانه خدا خدمتي ابراهيمي محسوب مي‌شود.

حجت‌الاسلام ري‌شهري با تشكر و قدرداني از اهتمام صدا و سيما در اين ماموريت، پيشنهاد كرد: سياست‌هاي برنامه‌سازي رسانه ملي در امور حج به عنوان محور كاري همه ساله در برنامه‌سازي مد نظر قرار گيرد تا هر سال بتوان ضمن ارزيابي پيشرفت برنامه‌ها، چشم‌انداز برنامه‌ها را براي سال‌هاي آينده بررسي و تبيين كرد.

نماينده‌ي ولي فقيه در امور حج و زيارت با اشاره به علاقمندي مردم به حضور در حج بر تعميق بخشيدن به فرهنگ حج و معارف بلند آن در برنامه‌سازي‌ها تاكيد كرد و گفت: با عمق بخشيدن به آموزش قبل از سفر زائران در برنامه‌هاي صدا و سيما، مي‌توان حج واقعي را براي مردم معرفي كرد و وظايف فردي و اجتماعي آنان را در حج آموزش داد.

وي با استناد به روايات اسلامي، لزوم توجه به افراد نيازمند جامعه را متذكر شد و گفت: برآورده كردن نياز نيازمندان كمتر از ثواب حج نيست و اين موضوع بايد به نحو مطلوب در برنامه‌هاي رسانه ملي گنجانده شود.

ري‌شهري آسيب‌شناسي سفر حج را از ديگر نيازهاي زائران دانست و لزوم پرداخت اين موضوع را در برنامه‌هاي راديويي و تلويزيوني خواستار شد.

معرفي آداب و رسوم مردم ايران و ساير مسلمانان در مراسم حج و نيز اطلاع‌رساني در خصوص نحوه ساماندهي و امور اجرايي حجاج از ديگر پيشنهادهاي نماينده ولي فقيه در امور حج و زيارت به برنامه‌سازان رسانه ملي بود.

رياست سازمان صدا و سيمای جمهوری اسلامی ایران نيز دراين مراسم بر ضرورت ارتقاء كيفيت آموزش زائران قبل از سفر حج تاكيد كرد.

مهندس سید عزت الله ضرغامی در سومين همايش برنامه‌سازان در امور حج گفت: براي بهره‌مندي بيشتر از مراسم حج ابراهيمي آموزش قبل از سفر به زائران ضروري است.

وي افزود: به همين منظور برنامه‌هاي آموزشي صدا و سيما در امور حج در سال جاري تقويت خواهد شد تا زائران با آمادگي در اين مراسم عبادي سياسي شركت كنند و از فضاي معنوي وعرفاني حج بيشتر بهره‌مند شود.

رييس رسانه ملی هم‌چنين بر آمادگي و آموزش برنامه‌سازان حج تاكيد كرد و گفت: حج ظرفيت‌هاي گسترده اي دارد كه برنامه‌سازان صدا و سيما با آموزش كافي و آمادگي لازم مي‌توانند به توليد برنامه‌هاي فاخر و تاثيرگذار مبادرت كنند و فضاي معنوي حج را به خوبي انتقال دهند.

مهندس سید عزت الله ضرغامی ریاست سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران با اشاره به نامگذاري سال جاري به نام سال اتحاد ملي و انسجام اسلامي از طرف مقام معظم رهبري گفت: كنگره حج بزرگترين نمايش وحدت امت اسلام است. بنابراين بايد در اين سال با برنامه‌ريزي دقيق جلوه‌هاي وحدت و انسجام اسلامي ملل مختلف مسلمان را هر چه با شكوه‌تر ضبط وانعكاس داد.

وي همچنين برنامه‌سازان حج را به حضور همه جانبه در صحنه‌هاي مختلف اين مراسم با شكوع دعوت كرد و گفت: با توجه به تجربه موفق پخش مراسم برائت از مشركين مراسم سال گذشته حج كه انعكاس وسيعي در رسانه‌هاي داخلي و خارجي داشت بايد صحنه‌هاي تاثيرگذار و عرفاني حج را به نحو مطلوبي پوشش داد.

رياست سازمان صدا و سيمای جمهوری اسلامی ایران در ادامه سخنان خود از حج به عنوان بزرگترين تجربه توحيدي بشر در طول زندگي و يك فرصت مناسب براي انسان‌ها جهت برقراري ارتباط بين خود و خدا نام برد و گفت: حج امر بي‌بديلي است كه بايد نهايت بهره‌برداري از آن صورت گيرد.

رييس رسانه ملی در پايان از تلاش همه دست‌اندركاران حج تقدير كرد.

نویسنده : محمود رضا حسنلو : ۱۱:٢٩ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۱٦ اردیبهشت ۱۳۸٦
Comments نظرات () لینک دائم