صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران

فعاليت های رياست محترم سازمان صدا و سيمای جمهوری اسلامی ايران در سال ۱۳۸۵:

         

  

عملکرد ریاست محترم سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران در سالی که گذشت .....

       

مروری بر فعالیت های برادر گرامي آقای مهندس سید عزت الله ضرغامی ریاست محترم سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران درسال ۱۳۸۵

              

رييس سازمان صداوسيما در سال 85 نشست‌هاي صميمي با اقشار مختلف جامعه را ادامه داد، به كشورهايي چون چين و آذربايجان رفت و با نخست وزير دولت فلسطين و امير قطر هم ديدار كرد.

      

عزت‌الله ضرغامي در سال 85 همانند گذشته نگاهي ويژه به برنامه‌هاي نمايشي داشت و از پشت صحنه‌ي برخي سريال‌هاي در حال توليد بازديد و از سريال‌هاي پخش شده تقدير كرد. او در سال جاري بار ديگر بر سياست‌هايي چون چندصدايي و بي‌طرفي در رسانه‌ي ملي تاكيد كرد و با سران قواي سه گانه كشور ديدار و تعامل داشت.

     

بهره‌گيري از فضاي موجود فرهنگي و علمي كشور، افزايش توليدات انيميشن، پخش سخنراني‌ها و مداحي‌هاي مستند، تحول در حوزه‌ي فني، ارتقاي كيفيت برنامه‌هاي مربوط به انتخابات، طرح مشكلات مردم، فراهم كردن زمينه‌ي رشد بيشتر دولت، اولويت قرار دادن صدا در افق رسانه و خريد رايت تصويري رمان‌هايي كه قابليت تبديل به فيلم دارند از جمله مواردي بود كه در گفته‌هاي رييس رسانه‌ي ملي در سال 85 وجود دارد.

* ضرغامي در آخرين ماه سال در ششمين همايش سراسري معاونان و مديران كل صداوسيماي مراكز استان‌هاي كشور در آبادان حاضر شد و از مديران كل مراكز استان‌ها خواست با توجه به رويكرد جديد صدا و سيما براي توليد برنامه‌هاي مفيد و پربار خبري، تلويزيوني و راديويي تلاش كنند و از زمان نهايت بهره را ببرند.

           

*رييس سازمان صدا و سيما،15 اسفند ماه در نشستي از مجموعه عوامل سريال «تا صبح» و هم‌چنين دست‌اندركاران تعدادي از توليدات دهه فجر تقدير كرد. وي درباره‌ي دلايل توجه ويژه‌اي كه صداوسيما به توليدات نمايشي نشان مي‌دهد، اظهار كرد: در كشور ما بيش از 60 درصد توليدات داخلي نمايشي است و معمولا در نظرسنجي‌ها توليدات داخلي تا رتبه‌ي سوم قرار مي‌گيرند.

* رييس سازمان صداوسيما 11 اسفند ماه در مراسم اختتاميه‌ي پنجمين جشنواره‌ي پويانمايي شركت كرد و گفت: صدا وسيما به عنوان بزرگ‌ترين مصرف كننده توليدات پويانمايي، امسال بهره‌مندي از اين توليدات را از حدود 80 ساعت در گذشته به 200 ساعت ارتقا داده است. اين درحالي است كه به گفته‌ي وي صدا و سيما بالغ بر 800 ساعت به توليدات انيميشن نيازمند دارد.

       

* عزت الله ضرغامي 18 بهمن ماه و در مراسم تجليل از پيرغلامان ‌از پالايش نوارهاي آرشيوي كه مطالب سستي در آن‌ها بوده و يا آن كه مستند نبودند خبر داد و يادآور شد: طي دو سال گذشته، پخش سخنراني‌هاي مفاخر و علما و برنامه‌هاي جديدي نظير پخش و شرح ادعيه كه بر مخاطب تاثيرگذاري فراوان داشته است را مورد توجه قرار داده‌ايم.

*رييس سازمان صدا و سيما، 13 بهمن ماه با سفر به جمهوري آذربايجان با برخي سران اين كشور ديدار كرد و تشريك مساعي شبكه‌هاي تلويزيوني و راديويي دو كشور را مستلزم وجود توافق‌نامه‌هاي رسمي دو جانبه دانست.

      

* ضرغامي در پنجمين گردهمايي پژوهشگران سازمان صدا و سيما كه 23 دي ماه برگزار شد، پژوهش و سنجش دقيق و كاربردي را اصلي‌ترين ركن برنامه‌ريزي و سياستگذاري رسانه برشمرد و اذعان كرد: اين رسانه در برخي حوزه‌ها، هم‌چنان نيازمند پژوهش‌هاي جدي و موثرتري است.

       

*رييس سازمان صدا و سيما، 13 دي ماه نيز در ديدار با اعضاي كميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي از عملكرد رسانه‌ي ملي در حوزه‌ي فرهنگ گزارشي را ارائه داد.

       

*عزت‌الله ضرغامي، 6 دي ماه از مديران صداوسيما خواست تا تصميم‌گيري‌هاي احساسي كه برنامه‌ريزي‌هاي مقطعي مي‌انجامد را كنار بگذارند و از رفتارهاي منفعلانه، برنامه‌هاي پراكنده و كارهاي متفرقه كه تاثيرگذار نيست پرهيز كنند.

           

*وي هم‌چنين 3 دي ماه و پس از انتخابات مجلس خبرگان و شوراها اعلام كرد: فعاليت‌هاي انتخاباتي رسانه‌ي ملي با پيگيري مطالبات مردم از منتخبان ادامه خواهد داشت            

*رييس سازمان صدا و سيما 27 آذر ماه درباره پخش برخي از آگهي‌هاي موسسات آموزشي و مالي و اعتباري غير مجاز از رسانه‌ي ملي به ايسنا گفت: ممكن است در مورد صدور مجوز رسمي فعاليت برخي موسسات، اختلافاتي وجود داشته، يا استناداتي به برخي از مجوزهاي قانوني باشد، كه لازم است، به بحث گذاشته شوند. 

       

*ضرغامي، 24 آذر ماه و همزمان با انتخابات از بخش‌هاي خبري صدا و سيما بازديد كرد و ظرفيت محدود شبكه‌ها در انعكاس حضور پرشور مردم در انتخابات را مهمترين كمبود رسانه‌ي ملي در اين بخش برشمرد.

           

*رييس سازمان صداوسيماي جمهوري اسلامي ايران، 19 آذرماه در ديدار با اسماعيل هنيه، نخست وزير دولت فلسطين وهيات همراه تاكيد كرد: امروز آرمان فلسطين و حقانيتي كه دولت فلسطين پرچمدار آن است، الگوي همه‌ي آزادي خواهان جهان است.

* رييس سازمان صدا و سيما به مناسبت 16 آذر ماه روز دانشجو، با حضور در

      

دانشكده صدا و سيما، با دانشجويان ديدار و گفت‌وگو كرد و به جايگاه رفيع دانشجويان اين دانشگاه اشاره داشت.

*رييس سازمان صدا و سيما در همايش يك روزه انتخابات 85 كه اول آذرماه برگزار شد بر توجه به تنوع برنامه‌هاي مختلف صدا و سيما به ويژه برنامه‌هاي نمايشي و سريال‌هاي تلويزيوني در ايام انتخابات تاكيد كرد و با رعايت اصل مهم بي‌طرفي در رسانه‌ي ملي، ارتقاي كيفيت برنامه‌هاي مربوط به انتخابات را خواستار شد.

      

*مهندس سيدعزت‌الله ضرغامي اول آذر ماه و در مراسم پاياني « نمايشگاه فن‌آوري رسانه و تجليل از برترين‌ها» تصريح كرد: حوزه‌ي فني بايد به استقبال تحولات برود.

      

*ضرغامي هم‌چنين در بازديد رييس‌جمهور از سازمان صدا و سيما كه 29 آبان ماه انجام شد، از رسانه‌ي ملي به مثابه پلي بين مردم و مسوولان ياد كرد و افزود: صداوسيما ضمن طرح علايق دو طرف نسبت به همديگر، وظيفه دارد تا با طرح مشكلات مردم و ايجاد فضاي سازنده براي انتقادهاي دلسوزانه، زمينه‌ي رشد بيشتر دولت را فراهم كند.

    

*رييس رسانه‌ي ملي 23 آبان ماه و در همايش چهره‌هاي ماندگار خاطرنشان كرد: رسانه ملي تلاش مي‌كند از فضاي موجود فرهنگي و علمي استفاده كرده و با همكاري محيط‌هاي علمي و فرهنگي حركت به سمت قله‌هاي پيشرفت را به فرهنگي قابل قبول تبديل كند.

     

*وي در چهل و سومين اجلاس مجمع عمومي اتحاديه راديو - تلويزيون‌هاي آسيا، اقيانوسيه (ABU) كه 20 آبان ماه در شهر پكن برگزار شد، ضمن تشريح جايگاه ويژه رسانه‌هاي مستقل جهاني به ويژه اعضاء اتحاديه، بر ضرورت توسعه همكاري‌هاي رسانه‌اي و ارتقاء كيفيت توليدات تاكيد كرد.

      

*عزت‌الله ضرغامي كه در سال 85 با اقشار مختلف جامعه از جمله تشكل‌هاي دانشجويي، اساتيد جامعه‌شناس، اعضاي شوراي زنان وغيره ديدار كرده بود، 14 آذرماه در گفت‌وگو با ايسنا برگزاري اين نشست‌ها را مفيد خواند و افزود: حرف‌هاي بسيار خوبي در اين جلسات مطرح مي‌شود و مي‌توان از نظرات افراد به عنوان پيشنهاد‌هاي خوب استفاده كرد.

* وي هم‌چنين 14 آذرماه درباره‌ي استفاده از برنامه‌هاي ماهواره در شبكه‌هاي تلويزيون متذكر شد: ما تسليم هر قانوني خواهيم بود كه در اين مملكت به تصويب برسد. بنابراين بايد ديد مساله ماهواره در مجلس به كجا مي‌انجامد.

        

*ضرغامي در ديدار صميمي با 5 تشكل دانشجويي كه 8 آبان ماه انجام شد از آنان خواست تا زماني كه روحيه‌ي دانشجويي دارند اخبار را رصد كنند.

       

*رييس سازمان صداوسيما 17 مهرماه در صحن غيرعلني مجلس حاضر شد و در خصوص انتقادات اخير احمدي‌نژاد به عملكرد صدا و سيما، گفت: رسانه‌ي ملي به حسب وظيفه‌ي ذاتي‌اش، تقويت قواي كشور را وظيفه‌ي اصلي خود مي‌داند و در هر دوره سعي كرده به نحو مطلوب اين كار را انجام دهد و نسبت به دولت نهم هم همين وظيفه را برعهده دارد.

    

*وي در نشست سراسري دست‌اندركاران امر انتخاب خبرگان رهبري و شوراهاي اسلامي شهر و روستا در رسانه‌ي‌ ملي كه 9 مهر ماه برگزار شد، از آنان خواست تا با شيوه‌هاي جديد تبليغي درتبيين همه جانبه انتخابات بكوشند.

      

*31 شهريور ماه رييس سازمان صدا و سيما با امير قطر ديدار كرد و گفت: رسانه‌هاي كشورهاي اسلامي براي مقابله با توطئه‌هاي استكبار بايد همكاري‌هاي مشترك خود را تقويت كنند. وي در اين ديدار هم‌چنين بر عزم راسخ جمهوري اسلامي ايران براي دستيابي به حقوق مشروع و قانوني هسته‌اي تأكيد كرد.

    

*رييس صدا و سيما، 28 شهريور ماه با اشاره به وظيفه سنگين رسانه‌ي ملي در ماه مبارك رمضان اعلام كرد: ويژه برنامه‌هاي سحر و افطار بهتر از سال گذشته خواهد بود.

* رييس سازمان صدا و سيما 27 شهريور ماه در مراسم گشايش پانزدهمين اجلاس اعلام كرد: در سال گذشته 150 هزار دقيقه برنامه تلويزيوني، 250 هزار دقيقه برنامه راديويي و يك ميليون و 200 هزار دقيقه برنامه در 60 شبكه صدا و سيما استاني با موضوع نماز تهيه و پخش شده است.

      

*رييس صداوسيما در اين روز همچنين از عوامل سريال «نرگس» تجليل كرد و گفت :مديريت حاكم بر اين مجموعه مرتبا نقدها را بررسي كرده و سعي مي‌كرد تا حد توان در قسمت‌هاي بعدي آن‌ها را رعايت كند.

      

* وي كه 25 شهريور به همراه هياتي از كوهنوردان استان اردبيل به قله سبلان صعود كرده بود از دستگاه‌هاي متولي در امر جوانان خواست كه با برنامه‌ريزي مشترك، در توسعه ورزش كوهنوردي و ايجاد امكانات مناسب در اين زمينه بكوشند.

       

* ضرغامي 20 شهريور ماه در مراسم اختتاميه جشنواره «طنزهاي هجده كلمه‌يي» راديو جوان شركت و اعلام كرد: سازمان صدا و سيما آمادگي پرداخت هرگونه هزينه‌اي را براي ساخت طنزهاي فاخر با موضوعات مختلف اجتماعي را دارد.

          

* رييس سازمان صداوسيما، 19 شهريور ماه و در مراسم گشايش 114 پروژه پوشش شبکه‌هاي صدا و سيماي مرکز خراسان گفت: برخي مواقع پخش سخنراني‌هاي ديني بدون هدف و مقطعي مي‌تواند باعث گمراهي ديني افراد جامعه شود، ولي در مقابل برخي هنرها و حتي موسيقي‌هاي معنا گرا، راه‌هاي سريع تعالي معنوي جامعه را مي‌گشايند.

* رييس سازمان صدا و سيما، 14 شهريور ماه سياست اين سازمان در برخورد با ماهواره را بر اساس رقابت دانست.

       

*عزت‌الله ضرغامي كه 11 شهريور ماه در بيستمين نشست شوراي عالي نظام پزشكي سخن مي‌گفت، اعلام كرد:60 درصد تيزرهاي تبليغاتي رسانه‌ي ملي به سلامت و حوزه‌هاي مرتبط به آن اختصاص داده شده است.

       

* رييس سازمان صدا و سيما، 6 شهريور ماه و همزمان با آخرين پلان سريال «حلقه‌ سبز» به كارگرداني ابراهيم حاتمي‌كيا گفت: با تجربه‌اي كه در ساخت كارهاي نمايشي به دست آورده‌ايم،مي‌توان گفت اگر قصه‌ي خوبي با مجموعه همراه باشد، تاثيرگذاري فراواني خواهد داشت.

* عزت‌الله ضرغامي كه 31 مرداد ماه براي گشايش فرستنده‌هاي تازه‌ي شبكه‌هاي قرآن سيما در استوديوي 15 ساختمان توليد حضور يافته بود، راه‌اندازي شبكه‌ي قرآن سيما را از راهبردهاي 32 گانه افق رسانه ملي دانست و افزود: بهره‌گيري از قالب‌هاي تاثيرگذار در دستور كار سيماي قرآن است.

     

*سيدعزت‌الله ضرغامي 30 مرداد ماه و در مراسم معارفه مديرمسوول جديد روزنامه جام جم تاكيد كرد: هر چه شفاف‌تر عمل كنيم و به سلايق گوناگون ميدان دهيم، رسانه شايعه بيش از پيش ضعيف مي‌شود.

    

* سيد عزت الله ضرغامي،20 مرداد ماه و همزمان با راه‌اندازي سيستم‌هاي پيشرفته سي.جي در شبكه‌ي خبر، مهمترين برنامه‌هاي سال 85 صدا و سيما در بخش توليد برنامه را ادامه سياست چند صدايي و طرح ديدگاه‌هاي مختلف در رسانه ملي و ارايه جهت‌گيري درست به مخاطب دانست.

     

* وي 17 مرداد ماه و در مراسم گشايش برنامه‌هاي راديو و تلويزيون بر روي ماهواره‌ي «آسياست» اعلام كرد: تا ده سال آينده كل سيستم‌هاي صدا و سيما ديجيتالي مي‌شود.

      

* رييس سازمان صداوسيماي جمهوري اسلامي ايران،سوم مرداد ماه در دفتر نماينده حزب‌الله لبنان در تهران حضور يافت و حمله نيروهاي رژيم اشغالگر قدس به مراكز شبكه‌هاي تلويزيوني المنار و لبنان را نشانه‌ي ضعف استكبار در مقابل افكار عمومي جهان دانست.

     

* ضرغامي 24 تيرماه از صاحب‌نظران درخواست كرد كه درباره‌ي پوشش بانوان در برنامه‌هاي مختلف سيما نظر دهند.

* وي هم‌چنين 21 تيرماه در بازديد از مركز ارتباطات مردمي سازمان بازرسي كل كشور گفت: مديران شجاع و قانونمند از نظارت سالم و موثر استقبال كنند.

* رييس سازمان صدا و سيما در نشست با وزير كار كه 20 تيرماه انجام شد، از اشتغال به عنوان يكي از موضوع‌هاي اصلي جامعه ياد كرد و آمادگي رسانه‌ي ملي براي همكاري با وزارت كار و امور اجتماعي را اعلام كرد.

      

* رييس سازمان صدا و سيما در مراسم اختتاميه چهاردهمين جشنواره توليدات مراكز صدا و سيما كه 30 خرداد ماه در اصفهان برگزار شد، از همسران سرداران استان اصفهان تقدير كرد.

* ضرغامي، 29 خرداد ماه نيز جشنواره‌ي توليدات راديو و تلويزيون استان‌ها را فرصتي مغتنم براي ابلاغ سياست‌هاي تازه دانست و گفت: در جشنواره نياز‌ها شناخته مي‌شود و مي‌توان بر اساس آن سياستگذاري و برنامه‌ريزي كرد.

* رييس سازمان صدا و سيما 21 خرداد ماه و پيش از بازي فوتبال «ايران و مكزيك» در برنامه زنده‌ي «با جام جهاني» حاضر شد و از اين كه كه با وجود شرايط سخت بودجه سازمان تمامي حق پخش بازي‌هاي جام جهاني را خريداري كرده‌اند ابراز خرسندي كرد.

      

* وي، در اين روز در نخستين همايش سراسري نظام پذيرش و بررسي پيشنهادها در صدا و سيما حاضر شد و نقدپذيري و توسعه‌ي نظام‌مند بررسي ايده‌ها و پيشنهادات را از رويكردهاي اين سازمان برشمرد.

* رييس سازمان صدا و سيما در همين روز هم‌چنين در نشست مشترك مديران صداوسيما و مسوولان مجمع تشخيص مصلحت نظام شركت كرد و از برنامه‌هاي رسانه‌ي ملي براي تبيين چشم‌انداز بيست ساله كشور خبر داد.

* هفتم خرداد ماه نشست مشترك مديران صدا و سيما و سازمان تربيت‌بدني برگزار شد و ضرغامي در پاسخ به انتقادات از پخش حواشي ورزشي گفت: پرداختن به حاشيه موضوعات جدي درتمامي رسانه‌ها متداول است.

* عزت‌الله ضرغامي 6 خرداد ماه با اعلام اين كه در طول دو سال گذشته، 188 پروژه‌ي فيلم‌هاي ويدئويي در جريان توليد قرار گرفته است، تاكيد كرد: اعتقاد نداريم از عوامل ارزان در ساخت فيلم‌هاي تلويزيوني استفاده كنيم.

       

* وي پنجم خرداد 85 از سريال «زيرتيغ» بازديد و پيش‌بيني كرد كه اين پروژه با تركيب عوامل حرفه‌يي و قصه آن از مخاطبان بالايي برخوردار شود.

*عزت‌الله ضرغامي در مراسم اختتاميه‌ي جشنواره‌ي راديو كه 29 ارديبهشت ماه برگزار شد، مهمترين و اصلي‌ترين وظيفه راديو را پاسداشت زبان فارسي دانست و از برنامه‌سازان اين حوزه تقاضا كرد نسبت به اين مساله كه مربوط به هويت ملي ماست توجه كنند.

*رييس سازمان صدا و سيما 22 ارديبهشت ماه و در جريان نوزدهمين نمايشگاه بين‌المللي كتاب اعلام كرد: رايت تصويري رمان‌هايي كه قابليت تبديل به فيلم دارند، توسط سازمان صدا و سيما خريداري و تبديل به فيلم مي‌شوند.

* عزت الله ضرغامي 17 ارديبهشت و در گفت‌وگويي با ايسنا از كاهش 10 تا 20 درصدي بودجه‌ي صدا و سيما در سال 85 به عنوان يك اتفاق نامطلوب براي صداوسيما يادكرد و افزود: توليد برنامه‌هاي طبقه‌ي «الف» سازمان مرتبا در طول 8 سال گذشته كاهش پيدا كرده تا به يك دوم توليد برنامه‌هاي طبقه‌ي «الف» در سال 76 رسيده است.

      

* وي هم‌چنين در مراسم اختتاميه جشنواره ملي فيلم دانشجويي كه 15 ارديبهشت برگزار شد، اعلام كرد: به شبكه‌هاي مختلف صدا و سيما توصيه شده است كه با بررسي توليدات دانشجويي، فرصت حضور بيشتر آن را در شبكه فراهم كنند.

* رييس سازمان صداوسيما در نشست مشتركي كه نهم ارديبهشت ماه با معاون اول قوه قضاييه داشت وظيفه‌ي رسانه ملي را تقويت دستگاه قضايي ذكر كرد و افزود: بدون شك انعكاس مطلوب فعاليت‌هاي قوه قضاييه موجب دلگرمي مردم به نظام اسلامي و ايجاد اميدواري در بين آن‌ها مي‌شود.

  

* سوم خرداد ماه عزت‌الله ضرغامي شصت و ششمين سالگرد تاسيس راديو در ايران را تبريك گفت و افزود: صدا در اولويت افق رسانه قرار دارد.

       

* وي دوم ارديبهشت ماه 85 در مراسم تقدير از عوامل سريال‌هاي «وفا» و«پايان نمايش» شركت و خاطرنشان كرد: نقش‌هاي مثبت سريال‌ها از حجاب برتر استفاده مي‌كنند.

ضرغامي در اين نشست هم‌چنين بر اين نكته اذعان داشت كه توليدات گذشته صداوسيما با موضوع انقلاب اسلامي اغلب كليشه‌يي بودند.

نكته قابل توجه در اجراي سياست‌هاي صداوسيما عملي شدن ساخت فيلم‌هاي تلويزيوني و معدود شدن توليد پروژهاي سينمايي در رسانه‌ي ملي بود كه سال گذشته رييس صداوسيما در اين روزها نسبت به اجرايي شدن آن تاكيد كرده بود.

با آرزوي موفقيت روز افزون و سربلندي هر چه بيشتر در سال۸۶ براي سازمان صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران ( (محمود رضا حسنلو) )

نویسنده : محمود رضا حسنلو : ۱۱:٢٤ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ٢۳ اسفند ۱۳۸٥
Comments نظرات () لینک دائم