صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران

انتقاد شديد رياست سازمان صدا و سيما به اتهامات واهی احمدی نژاد به رسانه ملی

مهندس عزت الله ضرغامی :

وقتی قيمت گوشت قرمز در بازار(۶۵۰۰) تومان است نمی‌توانيم به مردم دروغ بگوييم که قیمت (۳۷۰۰)تومان است . رسانه ی ملی هیچ گاه به مردم دروغ نگفته نمی گوید و نخواهد گفت .

مهندس سید عزت الله ضرغامی رياست سازمان صدا و سيمای جمهوری اسلامی ایران  پس از حضور در جلسه‌ی غيرعلنی مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران در خصوص انتقادات اخير احمدی‌نژاد به عملكرد سازمان صدا و سيما، گفت: سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران به حسب وظيفه‌ی ذاتی‌اش، تقويت قوای كشور را وظيفه‌ی اصلی خود می داند و در هر دوره سعی كرده به نحو مطلوب اين كار را انجام دهد و نسبت به دولت نهم هم همين وظيفه را برعهده دارد و در همه‌ی بخش‌هايی كه دولت نياز به همفكری و همكاری دارد اين كارصورت می گيرد.

مهندس سید عزت‌ الله ضرغامی ادامه داد: بعد از سخنان ديروز رييس جمهور، با بعضي از مسوولين رياست جمهوري تماس گرفتم اما موفق نشدم. مسوولان دفتر ايشان نيز پاسخگو نبودند و دوستان مسوول رسانه‌اي در اختيار نبودند و اين گله‌ي ما از دولت است.

ضرغامي تاكيد كرد: بايد يك تيم منسجم، آگاه و صادق كار رسانه‌اي دولت را انجام دهد.

رياست سازمان صدا و سيما، در خصوص گفته‌ي احمدي‌نژاد مبني بر تاثير عملكرد صدا و سيما بر افزايش قيمت سكه، گفت: در مدتي پيش كه قيمت سكه به دلايلي به صورت غير عادي رشد يافت صدا و سيما يكي از بهترين عملكردهاي اقتصادي‌اش را در آن مقطع انجام داد و با مصاحبه‌هايي كه پخش شد، صراف‌ها به مردم توصيه كردند كسي سكه نخرد.

ضرغامي افزود: خوشبختانه با برنامه‌ريزي خوب، قيمت مجازي سكه كنترل شد. به نظرم آمد در صحبت‌هاي رييس جمهور اين‌گونه بود كه صدا و سيما بايد قيمت سكه را قيمتي كه بانك مركزي به صراف‌ها مي‌دهد اعلام كند اما از نظر ما قيمت سكه آن چيزي است كه در خيابان‌ها در بين مردم خريد و فروش مي‌شود.

وي با بيان اين‌كه مردم بايد به رسانه‌ي ملي اعتماد كنند، گفت: اعتماد مردم بالاترين سرمايه‌ي ماست و آن را با هيچ چيز معامله نمي‌كنيم. مهم اين است بتوانيم با برنامه‌ريزي مشكل دولت را حل كنيم.

ضرغامي خاطرنشان كرد: در مورد ميوه هم صدا و سيما با يك برنامه‌ريزي خوب و همراهي دولت به گونه‌اي عمل كرد كه بازار ميوه كنترل شد.

رييس سازمان صدا و سيما، افزود: در مورد طرح ضيافت هم صدا و سيما همين روال را به صورت گسترده‌تر و با تعهد بيشتر ادامه داد؛ اما اين طرح در برخي اقلام به دلايل مختلف موفق نبود. وقتي همكاري لازم و اطلاع‌رساني كامل صورت گيرد قيمت رسمي گوشت كيلويي 3۷۰0 اعلام شود اما مردم گوشت را با قيمت ۶۰00 يا 6۵00 تومان مي‌خرند اين چيزي است كه نمي‌توان به مردم اعلام كرد مي‌توانيد گوشت كيلويي 3۷00 تومان بخريد. ما در بحث طرح ضيافت سعي كرديم اين طرح تقويت شود.

وي يادآور شد: خوشبختانه با فرمايشات صريح مقام معظم رهبري و تاكيد ايشان بر حل گراني، ابعاد قضيه روشن است. شايد رييس جمهور به خاطر گرفتاري‌ها فرصت نمي‌كند همه‌ي برنامه‌هاي صدا و سيما را ببيند و گزارش‌هايي كه به ايشان ارايه مي‌شود ناقص و نادرست است.

ضرغامي ادامه داد: ما 250 بحث خبري داريم كه كاملا همگام با سياست‌هاي دولت حركت مي‌كند. بايد يك تيم منسجم مشاوره‌اي به رييس جمهور مشاوره دهد و ما بر اساس وظيفه‌اي كه داريم اين آمادگي را داريم تا بعضي گلايه‌ها مطرح نباشد.

رييس سازمان صدا و سيما، در خصوص افزايش كارآمدي عملكرد صدا و سيما، گفت: همه‌ي دنيا به سمت ديجيتال رفته است و تمام جاها سيستم‌هاي آنالوگ را كنار زده‌اند. در كشور ما سرمايه‌گذاري در اين مورد نشده و تمامي اطلاع‌رساني‌ها در اين خصوص در اين دو سال به جايي نرسيده است و دولت نيز به آن توجهي نكرده است.

وي با بيان اين‌كه رسانه همه‌ي زندگي مردم است، گفت: ما امروز 82 شبكه‌ي ملي، استاني، فراملي و برون‌مرزي داريم كه شبكه‌ي العالم ما اعتباري كمتر از 10 درصد اعتبار شبكه‌ي الجزيره دارد. با اين وضعيت امروز واقعا اگر به نيازهاي صدا و سيما توجهي نشود در آينده ضربه‌هاي جدي به كشور وارد خواهد شد.

ضرغامي در خصوص جلسه‌ي غيرعلني امروز با نمايندگان، گفت: در اين جلسه تشويق فضاي رسانه‌اي جهاني، تهديدات امروز براي كشور و رسانه‌ي ملي، فرصت‌هايي كه براي كشور وجود دارد به خصوص عوامل برجسته‌ي توليد، آسيب‌شناسي رسانه‌ي ملي و نقاط قوت صدا و سيما و بعضي از پروژه‌ها براي نمايندگان تصريح شد.

رييس سازمان صدا و سيما، در پاسخ به اين‌كه در جلسه‌ي امروز نمايندگان نسبت به ترويج خرافه‌پرستي در يكي از سريال‌هاي در حال پخش بحث شد، گفت: اين بحث موضوع جلسه‌ي امروز نبود.

وي در خصوص استفاده‌ي مديريت شده از ماهواره، گفت: اين بحثي است كه در مجلس مطرح است و هر تصميمي كه مجلس بگيرد صدا و سيما موظف است آن را انجام دهد.

ضرغامي در خصوص آخرين اقدامات اين سازمان در خصوص پرونده‌ي سقوط هواپيماي C - 130، گفت: اين پرونده ادامه دارد و سازمان با يك وكيل قانوني آن را پيگيري مي‌كند.

رييس سازمان صدا و سيما، در خصوص پوشش اخبار سيدمحمد خاتمي رييس جمهور سابق، گفت: اخبار ايشان پوشش داده مي‌شود. ممكن است بعضي‌ها ناراضي باشند، ولي ما كارمان را انجام مي‌دهيم.

وي در خصوص پخش برنامه‌هاي انتخابات خبرگان و شوراها، گفت: هنوز بحث انتخابات گرم نشده، آرام آرام پيش مي‌رويم تا به وقت خود همه‌ي گروه‌ها حرف خودشان را بزنند.

ضرغامي در خصوص انتقاد برخي از نمايندگان در مورد تعادل انجام گفت‌وگوهاي صدا و سيما در ميان نمايندگان، گفت: ممكن است نمايندگان مقايسه كنند كه چنين تعادلي وجود ندارد و اين به مسائل سياسي مربوط نيست. بايد بعضي جاها نمايندگان حق داشته باشند، بايد با برنامه‌ريزي جامع در شبكه‌هاي استاني و سراسري از نظرات همه‌ي نمايندگان استفاده كنيم.

رييس سازمان صدا و سيما، در پاسخ به سوال خبرنگاري كه پرسيد در خصوص پرونده‌ي هواپيماي C – 130 اعمال فشار و نفوذ مي‌شود، گفت: اعمال فشاري به ما نمي‌شود، ما در حد وظيفه‌اي كه داريم با درك صحيح از روحيه‌ي بازماندگان، اين پرونده را پيگيري مي‌كنيم و اميدواريم به جاي روشني برسيم.

وي در خصوص اظهارات فاطمه رجبي همسر الهام سخنگوي دولت در مورد عملكرد صدا و سيما، گفت: خيلي‌ها فكر مي‌كنند ايشان با ما هماهنگ است، چون وقتي ايشان حرف مي‌زنند براي ما فضاهايي ايجاد مي‌شود، ولي ايشان با ما هماهنگ نيست.

 

نویسنده : محمود رضا حسنلو : ٤:٥٠ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱۸ مهر ۱۳۸٥
Comments نظرات () لینک دائم