صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران

رياست سازمان صدا و سيما مهندس سید عزت الله ضرغامی امروز اعلام کرد :

سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران مثل سال های گذشته امسال نیز ۱۵۰ میلیارد تومان کسری بودجه دارد

    

خرید رایت تصویری رمان‌هایی که قابلیت تبدیل شدن به فیلم را دارند جزو سیاست‌های صدا و سیماست و سیما فیلم روی این قضیه سرمایه ‌گذاری کرده است.

ریاست محترم سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران درباره نتایج طرح خرید رایت تصویری رمان‌هایی که قابلیت تبدیل شدن به فیلم را دارند به خبرنگار مهر گفت: "بخشی مستقل برای انجام این کار در سیما فیلم تشکیل شده و مدیر مشخص هم دارد. البته من از آخرین وضعیت این مسئله اطلاع ندارم، اما چند رمان خریداری شده است."مهندس عزت‌ الله ضرغامی درباره میزان نظارت خود بر پروژه‌های سیما فیلم افزود: "تمام فعالیت‌هایی که در حوزه سیما انجام می‌شود تحت نظارت مدیریت عالی سازمان است و در جلسات متعدد گزارش کار خود را ارائه می‌دهند. البته ممکن است در نهایت آن رمان‌هایی که قابلیت تبدیل شدن به فیلم را دارند، کمتر منعکس شده باشد. من در یک فرصت دیگر می توانم آماری در این باره ارائه دهم." وی درباره قطعی شدن پروژه‌های ماه رمضان هم گفت: "باید اجازه دهید پروژه‌ها قطعی‌تر شوند و بعد نام آنها را اعلام کنیم. تا وقتی بودجه سازمان محدودیت دارد و در واگذاری و تخصیص بودجه مجبوریم از یک روند فرسوده قدیمی اداری استفاده کنیم، نه تنها صدا و سیما، بلکه بسیاری از دستگاههای دیگر که می‌توانند کارهای خوبی انجام دهند، با تاخیر مواجه می‌شوند." رئیس سازمان صدا و سیما در پایان خاطرنشان کرد: "امسال هم بودجه صدا و سیما با کسری حداقل بیش از 150 میلیارد تومان مواجه است. همیشه علاقمند بودیم بودجه صدا و سیما حتی المقدور تا 80 درصد عمده اش در شش ماه اول داده شود تا برای پروژه ها استفاده کنیم، اما هیچوقت این اتفاق نمی افتد. بنابراین آخر سال که بودجه می‌آید، برای اول سال آینده استفاده می شود."

نویسنده : مهندس محمود رضا حسنلو : ٩:۳۸ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۸٦
Comments نظرات () لینک دائم

رياست محترم سازمان صدا و سيمای جمهوری اسلامی ايران

سید عزت الله ضرغامی : برای اصلاح فرهنگ مصرف انرژی برنامه‌ سازی می ‌كنيم .

 

راهكارهای تحقق اهداف كلان كشور در حوزه صنعت نفت و گاز و چالش‌های پيش رو دراين بخش در نشست مشترك مديران وزارت نفت و سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران بررسی شد.

در اين نشست كه صبح امروز ـ 18 ارديبهشت ماه ـ در ادامه نشست‌هاي تخصصي رسانه ملي و دستگاه‌هاي اجرايي براي افزايش تعامل وهمكاري مشترك در سالن کنفرانس حوزه ریاست سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران برگزار شد، وزيري هامانه - وزير نفت - با ارايه گزارشي از آخرين تحولات و دستاوردهاي صنعت ملي نفت و گاز كشور برخي چالش‌ها در حوزه توليد و مصرف انرژي را تشريح كرد.

وي مصرف غير طبيعي و بي‌رويه فرآورده‌هاي نفتي و انرژي را از مشكلات اساسي وموانع عمده توسعه كشور برشمرد و خاطرنشان كرد: رفع اين معضل و اصلاح فرهنگ مصرف، نيازمند عزم ملي است.

او با اشاره به افزايش روبه رشد شكاف توليد و مصرف انرژي در كشور گفت: در صورت ادامه روند فعلي تا چند سال آينده تمامي ظرفيت توليد نفت كشور هم پاسخگوي نياز داخلي نخواهد بود.

وزير نفت، در بخش ديگري از سخنان خود در اين نشست با تشريح دستاوردهاي جديد صنعت نفت،گاز و پتروشيمي در كشور گفت: در يك و نيم سال اخير بيش از 7 ميليارد دلار قرارداد جديد در اين حوزه امضا شده است.

وزير هامانه همچنين از افزايش 13 ميليون تني محصولات پتروشيمي تا پايان سال خبر داد و گفت: علاوه بر طرح‌هاي توسعه ظرفيت‌هاي پالايشگاه‌هاي موجود كشور، مراحل احداث سه پالايشگاه جديد نيز آغاز شده است.

اجراي 18 طرح بزرگ گازي در كشور، احداث 10 خط جديد انتقال فشار قوي، رشد 10 درصدي توليد گاز در كشور و كشف ذخاير جديد نفت و گاز هم از ديگر اخبار خوش حوزه صنعت نفت و گاز بود كه مديران اين صنعت در نشست مشترك با رسانه ملي مطرح كردند.

«انعكاس دستاوردها و موفقيت‌هاي بزرگ صنعت نفت و گاز» و «اطلاع‌رساني درباره توانمندي‌هاي اميدبخش در اين حوزه» از جمله خواسته‌هاي مسوولان وزارت نفت از رسانه ملي بود.

رياست سازمان صدا و سيمای جمهوری اسلامی ایران نيز در اين نشست با اشاره به اهميت صنعت نفت در توسعه كشور و تحقق اهداف كلان ملي بر آمادگي رسانه ملي براي همكاري همه جانبه در راستاي تحقق اين اهداف تاكيد كرد.

مهندس سید عزت الله ضرغامی همچنين با طرح پيشنهاد تشكيل كميته مشترك اطلاع‌رساني ملي و وزارت نفت گفت:سازمان صدا و سيمای جمهوری اسلامی ایران آمادگي دارد براي تبيين اهداف انرژي، اصلاح فرهنگ مصرف و اطلاع‌رساني مناسب از پيشرفت‌هاي صنعت ملي نفت و گاز، توليدات راديويي و تلويزيوني مشتركي را تهيه و پخش كند.

نویسنده : مهندس محمود رضا حسنلو : ۸:٥٢ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۸٦
Comments نظرات () لینک دائم

محققان دانشگاه واشنگتن اعلام كردند :

نوزادان سه ماهه طرفداران پر و پا قرص برنامه‌های تلويزيونی هستند

محققان دانشگاه واشنگتن اعلام كردند كه نزديك به نيمي از نوزادان حدود سه ماهگي به طور منظم تلويزيون تماشا مي‌كنند.

 اين محققان با اعلام اين مطلب كه 40 درصد از نوزادان در حدود سن سه ماهگي علاقمند به تماشاي برنامه‌هاي تلويزيوني هستند، خاطر نشان كردند كه اين علاقه با افزايش سن نوزاد بيشتر مي‌شود به طوري كه در سن دو سالگي تقريبا 90 درصد از كودكان برنامه‌هاي تلويزيون، دي وي دي و ويدئو را دنبال مي‌كنند. اين محققان مي‌گويند: بسياري از كودكان برنامه‌هايي را تماشا مي‌كنند كه والدين آنها را به عنوان برنامه‌هاي آموزشي تلويزيوني مي‌شناسند. محققان اين پديده را يك تجربه بزرگ غير قابل كنترل در نسل آينده در كودكان مي‌دانند

نویسنده : مهندس محمود رضا حسنلو : ۸:۳٧ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۸٦
Comments نظرات () لینک دائم

سومين همايش سراسری برنامه ‌سازان حج و زيارت سازمان برگزار شد :

سید عزت الله ضرغامی : برنامه‌ های آموزشی سازمان صدا و سيمای جمهوری اسلامی ایران در امور حج و زیارت را تقویت می کنیم .

سومين همايش سراسری برنامه‌سازان حج و زيارت و گروه‌های اعزامی به عمره ی مفرده سال ۱۳۸۶ سازمان صدا و سيمای جمهوری اسلامی ایران امروز در مرکز همایشهای بین المللی سازمان صدا و سیما برگزار شد.

در اين نشست يك روزه حجت‌الاسلام ري‌شهري نماينده ولي فقيه در امور حج و زيارت در سخناني گفت: اطلاع‌رساني و توليد برنامه براي مراسم حج يكي از مهمترين اموري است كه رسانه ملي به نحو مطلوبي در اين زمينه تلاش مي‌كند.

وي افزود: كار رسانه ملي كاري ابراهيمي است زيرا از نگاه قرآن خدمت به حج و زائران خانه خدا خدمتي ابراهيمي محسوب مي‌شود.

حجت‌الاسلام ري‌شهري با تشكر و قدرداني از اهتمام صدا و سيما در اين ماموريت، پيشنهاد كرد: سياست‌هاي برنامه‌سازي رسانه ملي در امور حج به عنوان محور كاري همه ساله در برنامه‌سازي مد نظر قرار گيرد تا هر سال بتوان ضمن ارزيابي پيشرفت برنامه‌ها، چشم‌انداز برنامه‌ها را براي سال‌هاي آينده بررسي و تبيين كرد.

نماينده‌ي ولي فقيه در امور حج و زيارت با اشاره به علاقمندي مردم به حضور در حج بر تعميق بخشيدن به فرهنگ حج و معارف بلند آن در برنامه‌سازي‌ها تاكيد كرد و گفت: با عمق بخشيدن به آموزش قبل از سفر زائران در برنامه‌هاي صدا و سيما، مي‌توان حج واقعي را براي مردم معرفي كرد و وظايف فردي و اجتماعي آنان را در حج آموزش داد.

وي با استناد به روايات اسلامي، لزوم توجه به افراد نيازمند جامعه را متذكر شد و گفت: برآورده كردن نياز نيازمندان كمتر از ثواب حج نيست و اين موضوع بايد به نحو مطلوب در برنامه‌هاي رسانه ملي گنجانده شود.

ري‌شهري آسيب‌شناسي سفر حج را از ديگر نيازهاي زائران دانست و لزوم پرداخت اين موضوع را در برنامه‌هاي راديويي و تلويزيوني خواستار شد.

معرفي آداب و رسوم مردم ايران و ساير مسلمانان در مراسم حج و نيز اطلاع‌رساني در خصوص نحوه ساماندهي و امور اجرايي حجاج از ديگر پيشنهادهاي نماينده ولي فقيه در امور حج و زيارت به برنامه‌سازان رسانه ملي بود.

رياست سازمان صدا و سيمای جمهوری اسلامی ایران نيز دراين مراسم بر ضرورت ارتقاء كيفيت آموزش زائران قبل از سفر حج تاكيد كرد.

مهندس سید عزت الله ضرغامی در سومين همايش برنامه‌سازان در امور حج گفت: براي بهره‌مندي بيشتر از مراسم حج ابراهيمي آموزش قبل از سفر به زائران ضروري است.

وي افزود: به همين منظور برنامه‌هاي آموزشي صدا و سيما در امور حج در سال جاري تقويت خواهد شد تا زائران با آمادگي در اين مراسم عبادي سياسي شركت كنند و از فضاي معنوي وعرفاني حج بيشتر بهره‌مند شود.

رييس رسانه ملی هم‌چنين بر آمادگي و آموزش برنامه‌سازان حج تاكيد كرد و گفت: حج ظرفيت‌هاي گسترده اي دارد كه برنامه‌سازان صدا و سيما با آموزش كافي و آمادگي لازم مي‌توانند به توليد برنامه‌هاي فاخر و تاثيرگذار مبادرت كنند و فضاي معنوي حج را به خوبي انتقال دهند.

مهندس سید عزت الله ضرغامی ریاست سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران با اشاره به نامگذاري سال جاري به نام سال اتحاد ملي و انسجام اسلامي از طرف مقام معظم رهبري گفت: كنگره حج بزرگترين نمايش وحدت امت اسلام است. بنابراين بايد در اين سال با برنامه‌ريزي دقيق جلوه‌هاي وحدت و انسجام اسلامي ملل مختلف مسلمان را هر چه با شكوه‌تر ضبط وانعكاس داد.

وي همچنين برنامه‌سازان حج را به حضور همه جانبه در صحنه‌هاي مختلف اين مراسم با شكوع دعوت كرد و گفت: با توجه به تجربه موفق پخش مراسم برائت از مشركين مراسم سال گذشته حج كه انعكاس وسيعي در رسانه‌هاي داخلي و خارجي داشت بايد صحنه‌هاي تاثيرگذار و عرفاني حج را به نحو مطلوبي پوشش داد.

رياست سازمان صدا و سيمای جمهوری اسلامی ایران در ادامه سخنان خود از حج به عنوان بزرگترين تجربه توحيدي بشر در طول زندگي و يك فرصت مناسب براي انسان‌ها جهت برقراري ارتباط بين خود و خدا نام برد و گفت: حج امر بي‌بديلي است كه بايد نهايت بهره‌برداري از آن صورت گيرد.

رييس رسانه ملی در پايان از تلاش همه دست‌اندركاران حج تقدير كرد.

نویسنده : مهندس محمود رضا حسنلو : ۱۱:٢٩ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۱٦ اردیبهشت ۱۳۸٦
Comments نظرات () لینک دائم

سفر رياست سازمان صدا و سيمای جمهوری اسلامی ایران به دمشق ؛

ديدار با نخست وزير و بخش‌های راديویی و تلويزيونی سوريه

رياست سازمان صدا و سيمای جمهوری اسلامی ايران در ديدار با نخست وزير سوريه بر نقش رسانه‌های دو كشور در توسعه همكاری‌های سياسی، اقتصادی و فرهنگی دو جانبه تاكيد كرد.

محمد ناجي عطري نخست وزير سوريه در اين ديدار پيشرفت‌هاي علمي، فن‌آوري و فرهنگي جمهوري اسلامي ايران را سبب افتخار سوريه دانست و نقش رسانه‌هاي دو كشور را در آشنا ساختن مردم ايران و سوريه با توجه به دستاوردهاي يكديگر مهم دانست.

سيدعزت‌الله ضرغامي نيز با تاكيد بر اهميت جنگ رواني دشمن در شرايط كنوني، گفت: نظام‌هاي رسانه‌اي ايران و سوريه بايد براي رويارويي با اين فشارها پيش‌بيني‌هاي لازم را داشته باشند.

بر اساس اين گزارش ضرغامي هم‌چنين در اين روز از بخش‌هاي مختلف راديو و تلويزيون سوريه بازديد و با ماجد حليمه رييس رسانه اين كشور ديدار و گفت‌وگو كرد.

نویسنده : مهندس محمود رضا حسنلو : ۱۱:۱٧ ‎ب.ظ ; جمعه ۱٤ اردیبهشت ۱۳۸٦
Comments نظرات () لینک دائم

رياست سازمان صدا وسيما در ديدار رييس شبكه تلويزيوني المنار لبنان :

المنار هم اكنون به يك درخت تنومند تبديل شده كه همگان از آثار آن بهره می برند

   

رياست سازمان صدا و سيمای جمهوری اسلامی ايران گفت : تلاش شبكه المنار در جنگ 33 روزه با رژيم صهيونيستي سبب افزايش روحيه مردم لبنان و شكست تبليغاتي دشمن صهيونيستي شد.

سيدعزت‌الله ضرغامي در سومين روز سفر به سوريه در ديدار با رييس شبكه تلويزيوني المنار لبنان پيروزي اين شبكه را كه صهيونيست‌ها نيز به آن اعتراف كرده‌اند به عبدالله قصير تبريك گفت.

ضرغامي با اشاره به اين‌كه شبكه المنار اكنون به يك درخت تنومند تبديل شده است كه همگان از آثار آن بهره مي‌برند، خاطرنشان كرد: درست است كه دشمنان اسلام در بعد رسانه‌يي قوي هستند ولي خداوند به كار ما بركت مي‌دهد تا بتوانيم با آنها رقابت كنيم.

عبدالله قصير نيز در اين ديدار از حمايت‌هاي رسانه ملي ايران از شبكه تلويزيوني المنار قدرداني كرد.

رييس شبكه المنار هم‌چنين گفت: پيروزي رسانه‌يي المنار نيز به بركت خون شهداي لبنان به دست آمد و سبب شد تا دشمن نيز به شكست رسانه‌هاي صهيونيستي در جنگ 33 روزه اعتراف كند.

نویسنده : مهندس محمود رضا حسنلو : ۱٢:۱٧ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۸٦
Comments نظرات () لینک دائم

در ديدار رييس سازمان صدا و سيما و وزير امور خارجه سوريه عنوان شد:

بايد فضای لازم برای وحدت بيشتر و انسجام ملت‌های مسلمان فراهم شود

  

رييس سازمان صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران در ديدار وزير امور خارجه سوريه گفت: وظيفه ايران و سوريه براي استحكام وحدت بين مسلمانان دوچندان است.

سيدعزت‌الله ضرغامي در ديدار وليدالمعلم از مقامات اين كشور براي برگزاري باشكوه اجلاس بين‌المللي رسانه‌هاي جهان اسلام در حمايت از مردم فلسطين قدرداني كرد و گفت: با توجه به حضور گسترده دست‌اندركاران رسانه‌هاي جهان اسلام و ديگر كشورها در اين اجلاس، وظيفه ايران و سوريه براي استحكام وحدت بين مسلمانان دوچندان مي‌شود.

وي وحدت و انسجام مسلمانان را امري ضروري خواند و با اشاره به رهنمودهاي هميشگي مقام معظم رهبري به روساي كشورهاي اسلامي مبني بر حفظ وحدت ملل مسلمان خاطرنشان كرد: شايسته است در نشست‌هايي چون اجلاس بين‌المللي رسانه‌هاي جهان اسلام در حمايت از مردم فلسطين فضاي لازم براي وحدت بيشتر و انسجام ملت‌هاي مسلمان در مقابل توطئه‌هاي دشمنان عليه اسلام، ايجاد شود.

هم‌چنين وزير امور خارجه سوريه در اين ديدار نقش جمهوري اسلامي ايران را در تحولات منطقه و جهان اسلام نقشي محوري خواند و ابراز اميدواري كرد كه با حمايت‌هاي بيشتر جمهوري اسلامي ايران و همراهي ساير ملل مسلمان، جهان اسلام بتواند به اهدافش برسد.

نویسنده : مهندس محمود رضا حسنلو : ۱٢:۱٤ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۸٦
Comments نظرات () لینک دائم

رييس سازمان صدا و سيما در سوريه:

جهان اسلام و عرب با وحدت به دوران افتخارات خود بازگردند

         

رييس سازمان صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران در ادامه سفر خود به سوريه روز سه‌شنبه در يكي از نشست‌هاي موضوعي سومين اجلاس رسانه‌هاي جهان اسلام در حمايت از مردم فلسطين درباره چگونگي نگرش رسانه‌هاي كشورهاي غربي به حقوق ملت‌ها در دستيابي به فن‌آوري صلح‌آميز هسته‌يي سخنراني كرد.

سيد عزت‌الله ضرغامي با بيان روند شكل گيري موفقيت ملت ايران در دستيابي به فن‌آوري صلح‌آميز هسته‌يي گفت: بازرسان سازمان انرژي هسته‌يي تاكنون بيش از 5000 نفر - ساعت از تاسيسات هسته‌يي جمهوري اسلامي ايران بازديد كرده‌اند و البرادعي بارها درستي‌آزمايي اين فعاليت‌ها را تاييد كرده است؛ اما برخلاف اعلام درست بودن حركت هسته‌يي جوانان ايراني هر بار فشار رسانه‌هاي غربي عليه اين حركت رو به جلو بيشتر شده است.

وي تاكيد كرد: موفقيت جمهوري اسلامي ايران در دستيابي به فن‌آوري هسته‌يي تنها منحصر به ملت ايران نيست؛ بلكه دستاوردي براي همه بشريت و الگويي براي همه كشورهايي است كه به ويژه در سال‌هاي گذشته تمايل پيدا كرده‌اند تا راه خودشان را مستقل از قدرتمندان بپيمايند.

رييس سازمان صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران تصريح كرد: كساني كه با در اختيار داشتن 3000 كلاهك هسته‌يي خود در جايگاه متهم قرار دارند ما را براي دستيابي به فن‌آوري صلح‌آميز به منظور پيشرفت كشورمان متهم مي‌كنند.

ضرغامي افزود: اگرچه رسانه‌هاي اسلامي در حمايت از اين حق مسلم ملت ايران به درستي حمايت نكردند، اما ملت ايران با شجاعت و مقاومت خود در برابر تهديدهاي پوشالي توانست براي به دست آوردن اين حق به پيروزي دست يابد.

همچنين رييس رسانه ملي كشورمان تصريح كرد: هاليوود از همان آغاز فعاليت خود با هدف تحقير ملت هاي عرب و مسلمان فيلم‌سازي با فيلم‌هايي چون بنهور را آغاز كرد و اين روند با ساخت فيلم‌هاي مانند دلتا فورس عليه كساني كه مي‌خواستند روي پاي خودشان بايستند ادامه يافت.

وي خاطرنشان كرد: جهان اسلام و عرب بايد در سالي كه رهبر معظم انقلاب ايران آن را سال وحدت و انسجام اسلامي اعلام كرده است از طريق وحدت با يكديگر درصدد بازگرداندن دوره افتخارات خود برآيند.

رييس سازمان صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران پس از اين سخنراني با تعدادي از رهبران گروه‌هاي فلسطيني ديدار و درباره‌ي تحولات اين سرزمين گفتگو خواهد كرد.

نویسنده : مهندس محمود رضا حسنلو : ۱٢:۱۱ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۸٦
Comments نظرات () لینک دائم

ضرغامي در ديدار نمايندگان گروه‌هاي فلسطيني:

همه ملت و جناح‌های سياسی در ايران از آرمان‌های مردم فلسطين حمايت می‌كنند

     

سید عزت‌ الله ضرغامی ، رياست سازمان صدا و سيمای جمهوری اسلامی ايران در ادامه سفر به سوريه سه شنبه شب با شماری از رهبران و نمايندگان گروه‌های مقاومت فلسطينی ديدار و گفتگو كرد.

دو طرف آخرين تحولات فلسطين اشغالي و راهكارهاي حمايت فراگير جهان اسلام از مقاومت فلسطين را بررسي كردند.

ضرغامي با اشاره به سياست ثبات جمهوري اسلامي ايران در حمايت از مساله فلسطين و جنبش‌هاي مقاومت فلسطيني گفت: همه ملت و جناح‌هاي سياسي در ايران از آرمان‌هاي مردم فلسطين حمايت مي‌كنند.

وي تصريح كرد: مبارزه براي آزادي فلسطين به بعد جغرافيايي آن محدود نشده بلكه اكنون يك بعد جهاني و اسلامي پيدا كرده است رييس سازمان صدا و سيماي ايران خاطرنشان كرد: شايد قدرت مادي استكبار از ما بزرگتر باشد ولي قدرت ما به علت اتكا بر ايمان و معنويت تاثيرگذار است كه اين موضوع در پيروزي دلاور مردان حزب‌الله در جنگ سي و سه روزه اخير نمايان شد.

رهبران فلسطيني در اين ديدار با اشاره به اين كه موضع‌گيري حمايتي جمهوري اسلامي ايران از مساله فلسطين سبب شده است تا غرب فشارهاي مضاعفي را به تهران وارد كند از مواضع اصولي و مبتني بر بينش صحيح حضرت امام خميني (ره) بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران قدرداني كرد.

رهبران و نمايندگان گروه‌هاي فلسطيني تاكيد كردند: دستيابي به فن‌آوري هسته‌يي حق قانوني همه ملت‌هاي مظلوم است و تلاش‌هاي جمهوري اسلامي ايران در اين باره براي منافع همه ملت‌هاي مسلمان و مستضعف است.

نویسنده : مهندس محمود رضا حسنلو : ۱٢:٠٩ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۸٦
Comments نظرات () لینک دائم

گزارش يك مركز تحقيقاتي در واشنگتن درباره‌ي «عملكرد شبكه‌هاي برون‌مرزي ايران»

نظرسنجی آمريكا: شبكه‌ی بین المللی العالم بيشترين اطمينان در اذهان عمومی عراق

يك مركز تحقيقاتی خصوصی در واشنگتن (Iran Analytical Report ) در گزارش تحليلی به «عملكرد شبكه‌ی العالم و شبكه‌های برون مرزی سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ايران» پرداخته است.

بخش‌هايي از اين گزارش توسط پژوهشگران ايراني تحصيل‌كرده دانشگاه‌هاي خارج براي اين مركز تحقيقاتي آمريكا تهيه شده است.

در ابتداي اين گزارش به تاريخچه و اهداف جمهوري اسلامي ايران در راه‌اندازي شبكه‌ها اشاره شده و آمده است: «صراحت ديدگاه رسانه‌هاي ايران در مقايسه با موضع نظامي و ايستادگي اين كشور در برابر فشارهاي سياسي غرب، هم‌چنان كانون توجه بسياري از تحليلگران است.

ايران با ايجاد شبكه‌هاي گسترده خبري و پوشش اخبار مناطق مربوط به خاورميانه، قفقاز و آسياي مركزي هم‌چنان در تلاش است تا به نوعي از جهان اسلام حمايت كند. ايران با ايستادگي در مقابله با سانسورهاي خبري رسانه‌هاي غرب، به نوعي قصد دارد تا واقعيت‌هاي جهان اسلام را بر همگان مشهود كند.

ـ راديو و تلويزيون جمهوري اسلامي ايران :

در اوائل دهه 1990، غرب موضع خود را نسبت به ايران تغيير داد. اين به گونه‌اي بود كه به جاي استفاده از اقدامات نظامي عليه ايران، غرب بر آن شد تا هويت جوانان ايراني را از طريق تهاجم فرهنگي، تخريب كند. در چنين فضايي بود كه ايران مصمم به اتخاذ برخي تحولات اساسي در رسانه‌هايش شد. از اين رو با تزريق سرمايه قابل توجه و راه اندازي شبكه‌هاي متعدد خبري به زبان‌هاي مختلف رايج جهان، دولت ايران فعاليت خود را در اين زمينه آغاز كرد.

مسؤوليت نظارت بر تمامي بنگاه‌هاي خبررساني راديو و تلويزيوني بر عهده سازماني به نام سازمان صداوسيماي جمهوري اسلامي ايران است. به دليل حساسيت عملكرد اين سازمان، با ديدي كاملا عميق علي لاريجاني، دبير شوراي امنيت ملي فعلي، به سمت رياست اين سازمان برگزيده شد. لاريجاني مسؤوليت رياست اين سازمان را از سال 1993 تا 2004 بر عهده داشت. از سال 2004 به بعد عزت اله ضرغامي، معاون سابق لاريجاني، به مدت پنج سال عهده‌دار اين سمت شد.

محمد خاتمي، رييس جمهور سابق ايران نيز به نوعي در تلاش بود تا با ايجاد و گسترش شبكه‌هاي جهاني به نوعي تصوير ايران را به خوبي در ميان كشورهاي مسلمان و جهان به تصوير كشاند. در طول رياست جمهوري ايشان، بسياري از روزنامه‌ها و آژانس‌هاي خبري ظهور يافته و به نوعي تحت لواي سيستم‌هاي خبر رساني دولت قرار گرفتند. با وجود تلاش خاتمي جهت گسترش منابع توليد خبري داخل و خارج، وي با موانع متعددي در دسترسي به منابع داخلي توليد خبر مواجه شد.

از اين رو به دليل گستردگي منابع توليد اخبار خارجي، رسانه‌هاي بين‌المللي خبري ايران برخلاف رسانه‌هاي داخلي، از پيشرفت قابل توجهي برخوردار شدند. به سبب همين امر، در حال حاضر اين رسانه‌هاي بين‌المللي، به دليل برخورداري از شالوده قوي، ضمن پوشش اهداف سياسي خود، آن را با صراحت تمام به همگان عرضه مي‌دارند.»

اين گزارش ‌افزوده است: «در حال حاضر شبكه راديويي ايران با برخورداري از 30 زبان مختلف جهان از جمله عربي ـ دري ـ آذري ـ كردي ـ پشتو ـ روسي ـ ازبك و ... به پوشش هاي خبري خود مي پردازد. اين در حالي است كه شبكه‌هاي ماهواره‌يي ايران نيز بيشتر زبان‌هاي رايج منطقه را نيز در بر دارند.

پس از سال 2003 رسانه‌هاي بين المللي ايران با گسترش شبكه‌هاي مختلف به زبان‌هاي مختلف، با ارائه موج‌هاي كوتاه به بخش‌هاي مختلف جهان (به غير از آفريقا) فعاليت خود را هم‌چنان ادامه داده است و از آن جايي كه ميزان بودجه اختصاص يافته به اين امر معين نيست، اين امكان وجود دارد كه جهت راه‌اندازي شبكه‌هاي ماهواره‌يي تا سال 2007 بودجه‌اي معادل با 250 ميليون دلار نيز به اين امر اختصاص داده شود.

اين گزارش با عنوان « جهان اسلام، هدف اصلي ايران» اضافه كرده است:

«شبكه بين‌المللي اخبار العالم، مهمترين شبكه بين المللي عرب زبان ايران تلقي مي‌شود. اين شبكه در سال 2003 در واكنش به حملات آمريكا و كشورهاي متحد به عراق راه اندازي شد و با هدف به تصوير كشاندن اوضاع سياسي عراق، با ديدگاهي كاملا ضد آمريكايي و ضد كشورهاي عضو ائتلاف، به پوشش كامل اخبار عراق پرداخت.

طبق اظهارات حسن بهشتي‌پور، نخستين مدير شبكه، هدف اصلي از راه‌اندازي اين شبكه، ارائه تصوير كاملا واضحي از دنياي اسلام و مخالفت با تك قطبي بودن رسانه‌هاي كشورهاي غربي است.

كانون توجه العالم در ابتدا، فقط مناطق جنوب عراق از جمله شهرهاي نجف، كربلا و بصره بود. ميزان دسترسي بالاي مردم اين مناطق به برنامه‌هاي العالم نيز علت اصلي اين امر بود، به طوري كه در بيشتر اين مناطق مردم عراق مي‌توانستند تنها با داشتن يك تلويزيون برنامه‌هاي اين شبكه را دريافت كنند. البته اين نوعي مزيت محسوب مي‌شد چرا كه براي دريافت برنامه‌هاي ديگر شبكه‌هاي عرب زبان مثل الجزيره، حتما بايد از آنتن‌هاي ماهواره‌يي استفاده مي‌شد.

شبكه العالم با توانايي پخش برنامه‌هاي خود به شعاع 150 كيلومتري مرزهاي عراق، از مزيت ديگري نسبت به ديگر شبكه هاي خبري ديگر نيز برخوردار است كه آن هم كاهش بعد مسافت بود.

اين امر در اوائل زمان جنگ، از اهميت قابل توجهي برخوردار بود چرا كه در آن موقعيت بسياري از مردم عراق از دسترسي به شبكه هاي ماهواره اي، محروم بودند. از اين رو در مدت زمان اندكي، ضمن تثبيت موقعيت خود، العالم توانست اطمينان بسياري از اذهان عمومي عراق را نيز به دست آورد .

اين به گونه‌اي بود كه العالم به عنوان يك جايگزين عالي براي برنامه‌هاي تلويزيون عراق محسوب مي‌شد، برنامه‌هايي كه بسياري از تحليل‌گران آن را ابزاري جهت انجام عمليات‌هاي رواني آمريكا مي‌خواندند.

اين گزارش با اشاره به نظرسنجي به دست آمده توسط نيروهاي آمريكايي آورده است: شبكه العالم، بيشترين اطمينان اذهان عمومي عراق را به خود جلب كرده بود. شبكه رسانه‌اي عراق (SMN) و شبكه مذهبي نجف، از ديگر شبكه‌هايي بودند كه نسبت به ديگر شبكه هاي موجود از محبوبيت بيشتري برخوردار بودند.

بعدها طبق نظرسنجي ديگري گفته شد كه بيش از 80 درصد جمعيت بغداد به تماشاي برنامه‌هاي العالم مي‌پردازند. به طوري كه 56 درصد آن‌ها نيز اخبار مورد دلخواه خود را از اين شبكه دريافت مي‌كنند و اين به گونه‌اي بود كه شبكه‌ي العالم، حتي براي جذب اطمينان بيشتر، خبرنگاراني را برمي‌گزيد كه از لهجه محلي عراقي نيز برخوردار بودند.

العالم در حقيقت با تاكيد بر انسجام شيعيان و اتحاد اسلامي مردم عراق و نمايش يأس و نا اميدي استيلا يافته بر مردم عراق كه ناشي از اشغال گري آمريكا بود، چالش عظيمي براي رسانه هاي آمريكايي تلقي مي‌شد.

اين شبكه با پوشش مستمر اخبار مربوط به عقب نشيني نيروهاي آمريكايي، تضعيف هر چه بيشتر اين نيروها را نمايان مي ساخت.

شبكه العالم بر خلاف رسانه هاي غربي به طور مستمر از انفجار بالگردهاي نظامي خبر مي‌داد. اين شبكه در برجسته ساختن عقايد و ديدگاههاي دولتمردان ضد آمريكايي عراق نيز از سهم به سزايي برخوردار است. يكي از نمايندگان مجلس عراق، طي مصاحبه اي با اين شبكه چنين اظهار مي‌دارد: نيروهاي اشغالگر آمريكايي از اين كه به حرف مردم عراق گوش كنند، همچنان طفره مي‌روند و سعي بر عقب نشيني دارند.

اين شبكه، طي برنامه اي، اخيرا ميزگردهايي را تشكيل داده كه در آن تحليل گران سياسي به بررسي توطئه‌هاي آمريكا جهت ترور شخصيت‌ها و رهبران اسلامي عراقي جهت حفظ استيلاي خود بر دولت كنوني عراق مي‌پردازند.

اين گزارش درباره‌ي شبكه العلم افزوده است: اگر چه كانون توجه العالم، كشور عراق و اوضاع سياسي آن كشور بود، اما اين كانون توجه طي استقرار دفاتر منطقه يي در شهرهاي تهران، بيروت و بغداد و همچنين استقرار خبرنگاران مختلف در برخي از مناطق مهم جهان، به مرور زمان خاورميانه و جهان اسلام را نيز در بر گرفت.

شبكه العالم با حفظ استراتژي ضد آمريكايي خود، به ارائه اخبار ديگر مناطق جهان نيز پرداخت به طوري كه در گستردگي و تنوع پوشش اخبار در حال حاضر رقيب بزرگي براي شبكه الجزيره محسوب مي‌شود.

در حقيقت اخبار ارائه شده در اين شبكه ضمن به تصوير كشاندن سياست خارجي ايران، گوياي موضوع مهم ديگري نيز است و آن ايفاء نقش كليدي ايران به عنوان يك سردمدار در حمايت از جهان اسلام است.

مصاحبه هاي مختلفي كه اين شبكه با سياستمداران ايراني انجام مي‌دهد، در حقيقت نشان دهنده مواضع ايران در برابر بسياري از مسائل مختلف براي مخاطبان عرب است. براي مثال، طي مصاحبه اين شبكه با آقاي احمدي‌نژاد رييس جمهوري ايران وي بر اين نكته اشاره داشت كه : " ملت ايران چه از لحاظ پيشينه فرهنگي، و چه از نقطه نظر سياسي و اقتصادي، در منطقه به عنوان قدرتي محسوب مي شود كه ضمن برخورداري از تاثير بين المللي، نبايد در منطقه ناديده گرفته شود.

در بخشي ديگر از اين گزارش آمده است: العالم با چنين ديدگاهي، در حقيقت بر آن است تا مخاطب عرب زبان خود را نسبت به قدرت نظامي ايران آگاه سازد.

در تابستان گذشته نيز يكي ديگر از اقدامات اصلي اين شبكه پوشش جنگ لبنان و اسرائيل بود. اين شبكه ضمن تقدير از پيروزي بزرگ حزب الله لبنان، بود.

طي نظر سنجي بدست آمده توسط ايران در مورد پوشش خبري جنگ لبنان ـ اسرائيل، نتايج به دست آمده حاكي از آن است كه 22 درصد مردم لبنان اخبار مربوط به اوضاع جنگ را مستقيما از شبكه العالم دريافت مي كردند. اين در حالي است كه 49 درصد اين افراد علت اصلي آن را « واقعي بودن» اين اخبار عنوان كرده بودند.

در مورد پوشش خبري اعترافات سربازان انگليسي نيز، اين شبكه از سهم عمده اي برخوردار بود. اظهارات به دست آمده از اين سربازان انگليسي در مرحله نخست از سوي روابط عمومي سپاه پاسداران ايران، در اختيار اين شبكه گذاشته شد.

اين گزارش در ادامه درباره‌ي عملكرد شبكه العلم در ارائه خبرهاي ملوانان انگليسي متجاوز به آب‌هاي ايران آورده است: پوشش خبري كامل از آزادي اين سربازان انگليسي حاكي از آن بود كه اين سربازان از نوع رفتار دولتمردان ايراني بسيار خرسند و سپاسگزار بودند. بطوري كه در بخشي از اخبار العالم چنين عنوان شده بود: طي ملاقاتي كه رييس جمهوري ايران با اين سربازان انگليسي داشتند، آن‌ها به خاطر صدور حكم آزاديشان، از وي بسيار تقدير و تشكر كردند.

اين شبكه ضمن اعلام اين كه ايران قرباني توطئه‌هاي دولتمردان انگليسي در اين باره است چنين اظهار داشته بود: دولت‌هاي غربي در مسئله تجاوز دريانوردان انگليسي به آبهاي داخلي ايران، همواره در تلاشند تا ديدگاه غير منطقي خود را با زورگويي هر چه تمام بر ايران تحميل نمايند. اين شبكه همچنين در برجسته ساختن رسوايي مربوط به فروش اظهارات بي اساس سربازان انگليسي به رسانه هاي اين كشور، نيز عملكرد قابل توجهي داشت. به هر حال، آنچه مشهود است گزارشات ارسالي از اين شبكه مبتني بر عملكرد ضعيف مقامات انگليس در حل بحران جاري بود.

مساله مناقشه فلسطينيان و اسرائيل كه جهان اسلام درباره آن موضع يكساني اتخاذ كرده است، مكررا توسط شخصيت‌هاي سياسي مختلفي از جمله آقاي احمدي نژاد، رياست جمهوري ايران، در اين به بحث و گفتگو گذارده مي شود.

برجسته ساختن ايران به عنوان مهمترين مخالف اسراييل در منطقه، هدف اصلي اين كار است. احمدي نژاد با ضعيف خواندن قدرت نظامي اسراييل، همواره بر اين موضوع تاكيد دارد كه اين رژيم در آستانه نابودي است.

برگزاري كنفرانس «هولوكاست» نيز يكي ديگر از اقداماتي بود كه در همين راستا (يعني نابودي رژيم صهيونيستي) اتخاذ شده بود. در اين ميان شبكه‌هاي بين المللي العالم و الجزيره تنها شبكه‌هايي بودند كه حق پوشش خبري اين كنفرانس را داشند. به طوري كه اين دو شبكه نتايج اجلاس را براي بيش از 50 ميليون مخاطب عرب زبان، كاملا شفاف ساخته بودند.

اين گزارش اضافه كرده است: شبكه العالم با بهره گيري از دو سايت انگليسي و عربي نيز هم‌چنان در حال تقويت است. سايت انگليسي اين شبكه در تابستان 2006 راه اندازي شد. در حقيقت سايت عربي اين شبكه با هدف شناسايي و تقويت ماهيت همسان فرهنگي كشورهاي مسلمان در مقابل تهاجمات غرب راه اندازي شده است. در اين ميان، هدف اصلي از راه اندازي سايت انگليسي نيز انعكاس اخبار به دور از هرگونه پيش داوري و حفظ نوعي اعتدال در اين ميان است.

اين گزارش هم‌چنين به راه‌اندازي شبكه‌ي انگليسي زبان ايران ااشاره كرده و آورده است: در ماه مارس نيز صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران، به راه اندازي شبكه خبري ديگري با عنوان « PRESS » اقدام مي‌كند كه مناطق اروپا، آسيا و شمال آمريكا را تحت پوشش قرار مي دهد و هدف اصلي از راه اندازي آن، پاسخ به تبليغات سوء غرب عليه ايران است.

به علاوه، ايران با حضور فعال در تلويزيون ماهواره‌يي كشورهاي عرب زبان به منظور ارتقاء انسجام ملتهاي اسلامي و مقابله با اقدامات سوء كشورهاي غربي در منطقه، نهايت بهره را برده است. حضور شخصيتهاي سياسي ايران از جمله آقاي احمدي نژاد، رياست جمهوري ايران و مناظرة آقاي هاشمي رفسنجاني، رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام، با يكي از شخصيتهاي برجسته مذهبي دنياي عرب يعني آقاي يوسف القرضاوي، به وضوح گواه بر اين امر است.

اين گزارش با عنوان «پوشش رسانه‌اي فرا منطقه‌اي» اضافه كرده است:

ايران هم‌چنين برنامه تلويزيوني جام جم و سحر ( الكوثر ) كه بر مبناني برنامه‌هاي اسلامي و ايراني است به خارج از كشور پخش مي‌كند. جام جم فرستنده ماهواره‌اي است كه از سال 1997 براي ايرانيان مقيم خارج از كشور برنامه به زبان فارسي پخش مي‌كند.

شبكه تلويزيوني ماهواره‌اي سحر به زبان‌هاي تركي استانبولي، آذري، عربي، دري، انگليسي و زبانهاي ديگر برنامه پخش مي كند. در فوريه سال 2006 كانال شبكه تلويزيوني سحر نام خود را به الكوثر تغيير داد كه به طور اختصاص به زبان عربي براي شيعيان برنامه پخش مي‌كند.

يك مقام شبكه سحر به خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) گفته است: شبكه سحر نيز همان هدف را دنبال مي‌كند و با شبكه‌هاي خبري عربي رقابت مي‌كند كه متاسفانه شبكه‌هاي خبري عربي، هويت انساني ـ اسلامي را تخطئه كرده‌اند.

كانال سحر ( الكوثر ) برنامه‌هاي عمومي پخش مي‌كند. مثل نمايش برنامه براي كودكان و فيلمهاي ايراني و تعدادي نيز برنامه سياسي. معاون شبكه تلويزيوني سحر ( الكوثر ) گفت: اين كانال يك كانال خبري مثل العالم نيست اما به عنوان تنها كانال تلويزيوني جمهوري اسلامي به زبان عربي است كه عمدتا برنامه هاي فرهنگي، تعليمات ديني و عقايد اهل بيت (ع) را پخش مي‌كند.

معاون مدير كانال الكوثر ادعا كرد كه در طول جنگ تابستان در لبنان 2006 در حدود 55 درصد لبناني‌ها ، به اين كانال نگاه مي كردند.

شبكه تلويزيوني سحر هم‌چنين براي جمهوري آذربايجان و منطقه قفقاز برنامه به زبان آذري پخش مي‌كند. اين شبكه علاوه بر انتشار نفوذ ايران درمنطقه براي مبارزه با برنامه هاي تلويزيوني آذربايجان به ايران كار مي كند شبكه تلويزيوني سحر براي خنثي كردن تبليغات جمهوري آذربايجان كه مي‌كوشد حمايت مردم آذري زبان را نسبت به خود جلب كند مي‌كوشد از طرف ديگر كانال كردي شبكه تلويزيوني سحر و روزنامه كرد زبان ( چادر ) مي‌گويند كه آن‌ها مي‌خواهند به كردهاي ساير مناطق كردستان بگويند با توجه به اين كه اين شبكه درخدمت آنهاست و در خدمت زبان و فرهنگ كردستان است آنها ديگر نيازي به تشكيل احزاب سياسي عليه دولت مركزي ندارند زيرا كه دولت مركزي حامي و پشتيبان حقوق كردهاست.

ايران همچنين از مشهد به افغانستان وآسياي مركزي برنامه راديوئي پخش مي‌كند. اين شبكه راديوئي نيز مثل العالم پيامهاي ضد آمريكائي پخش مي كند . برنامه راديوئي مشهد به زبانهاي دري ، ازبكي تركمن و فارسي پخش مي شود. اين برنامه ها تركيبي از مفاهيم مذهبي و ضد غرب است كه حضور آمريكا در افغانستان را عامل بي ثباتي خوانده و اينكه بهتر از حضور طالبان در افغانستان نيست.

تفسيرهايي كه راديو مشهد پخش مي‌كند به ابراز روابط گرم ايران و افغانستان مي‌پردازد. در مصاحبه اي كه در ماه دسامبر گذشته پخش شده يك گزارشگر راديو گفت كه ايران سرمايه گذاري عظيم در بازسازي زير بناي افغانستان كرده است.

اين گزارش اين چنين نتيجه گيري كرده است:

سياست خارجي ايران كاملا واضح و روشن است: يعني اين كه او به قدرت نمايي و به رخ كشيدن قدرت خود به جهانيان است كه بودجه نظامي خود را افزايش مي دهد، همواره صحبت دفاع و پاسخ صريح به هرنوع تجاوز مي كند و رويداد اخير در خصوص 15 ملوان بريتانيايي نشان از اعتماد به نفس جديد ايران بشمار مي‌آيد.

اما سياست راهبردي ايران در مورد قدرت نظامي خود واضح و ساده نيست. در واقع تمام فعاليت و تلاشهاي ايرانيها كاملا حساب شده و چند وجهي است همانگونه كه افكار عمومي بخشي از استراتژي جديد تهران بشمار مي‌آيد.

شبكه‌هاي برون مرزي ايران در حال توسعه و گسترش هستند. اكنون ايران در جهان به عنوان يك كشور اسلامي با شخصيت و محبوب مطرح شده است. اكنون اين فرصت براي ايران مهيا شده است تا با نشان دادن چهره واقعي خود با تبليغات مسموم رسانه اي كه از او يك چهره منفي ساختند مقابله كند.

ايران امروز، با پخش برنامه‌هاي خبري زنده ماهواره‌يي دستاوردهاي خود را برجسته و نمايان مي‌سازد و ديدگاههاي خود در موضوعات مختلف با تاكيد به وحدت اسلامي و همبستگي شيعه، تشريح مي كند .

پخش برنامه هاي ماهواره‌يي، ازجمله ميزگردها، مصاحبه با سياستمداران و كارشناسان و صاحب نظران كه بر نقش مثبت ايران در منطقه تاكيد مي‌كند، ايران را به همسايگان خود نزديكتر كرده است.

نظرسنجي‌هاي اخير نشان مي‌دهند كه حمايت جوامع عربي از ايران درحال گسترش و فزوني است.

دانشگاه «مريلند» در آخرين نظرسنجي خود اعلام كرد كه اكثريت مردم در كشورهاي عربي از جمله لبنان، مصر، اردن، مراكش، عربستان و امارات از حق مسلم ايران در انرژي هسته‌يي حمايت كردند.

در اين نظرسنجي وقتي پرسش شد كه كدام كشور بزرگترين تهديد است : 85 درصد پاسخ دادند كه اسرائيل بزرگترين تهديد است 72 درصد آمريكا و فقط 11درصد ايران را تهديد دانستند.

به نظر مي‌رسد كه عرب‌ها تحت تاثير مقاومت ايران دربرابر فشارهاي امريكا و نيز توانايي ايران در پيگيري سياست خارجي خود قرارگرفته‌اند.

گرچه رهبران عرب يك بدبيني تاريخي را نسبت به ايران و مقاصد ايران در منطقه دارند. به عنوان مثال: اكثريت در عربستان معتقدند كه نفوذ ايران در عراق بسيار خطر ناكتر از امريكا است براي كاهش اين نگرانيهاي بلند مدت، ايران بايد بسيار تلاش كند تا قلب و فكر عرب‌ها را به دست آورد. اين استفاده نرم افزاري (رسانه اي و فكري) نشان مي‌دهد كه ايران به اين درك و باور رسيده است كه قدرت نظامي تنها بخشي از اهداف بلند مدت خود مبني بر تبديل شدن قدرت منطقه‌اي و به دست گرفتن پرچم مبارزه با غرب است

نویسنده : مهندس محمود رضا حسنلو : ۱۱:٥٦ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۱٢ اردیبهشت ۱۳۸٦
Comments نظرات () لینک دائم

رياست محترم سازمان صدا و سيمای جمهوری اسلامی ايران وارد دمشق شد

سید عزت الله ضرغامی در راس هیئت بلند پایه ی رسانه ای وارد دمشق پایتخت سوریه شد.

 

رياست محترم سازمان صدا و سيمای جمهوری اسلامی ایران امروز دوشنبه ـ 10 ارديبهشت ماه ـ در مراسم آغاز سومين اجلاس بين‌المللی رسانه‌های جهان اسلام در حمايت از مردم فلسطين در دمشق شركت می‌كند و سخنرانی خواهد کرد .

   

موضوع سخنرانی جناب آقای مهندس سید عزت‌ الله ضرغامی در اين همايش بزرگ، «بررسي چگونگي نگرش رسانه‌هاي غربي به حق استفاده ملت‌ها از فن‌آوري صلح‌آميز هسته‌يي» است.

هم‌چنين ریاست محترم سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و هيات همراه در اين سفر علاوه بر ديدار با شماري از مسوولان ديگر رسانه‌هاي شركت كننده در اجلاس، با مقامات بلند پايه سوري نيز ديدار و درباره مسائل رسانه‌يي در جهان به ويژه جهان اسلام و هم‌چنين تحولات منطقه گفت‌وگو خواهد كرد.

سومين اجلاس بين‌المللي رسانه‌هاي جهان اسلام در حمايت از مردم فلسطين با حضور بيش از هزار تن از رسانه‌هاي كشورهاي اسلامي تا دوازدهم ارديبهشت ماه در دمشق ادامه خواهد يافت و موضوعاتي مانند «رسانه‌هاي عربي از رعايت اصول حرفه‌يي تا تعهد به آرمانهاي ملي»، «مفهوم فرهنگ مقاومت در رسانه‌هاي عربي»، «امنيت اطلاع‌رساني در جهان عرب» و هم‌چنين موقعيت آرمان فلسطين در رسانه‌هاي عربي و اسلامي مطرح و بررسي خواهد شد.

ميزگردهاي قوانين بين‌المللي براي فعاليت رسانه‌هاي جهان و ضرورت تدوين قانون مستقلي براي رسانه‌هاي عربي و اسلامي، همچنين ميزگرد قدس شريف و مسجد‌الاقصي در نگاه رسانه‌ها از جمله فعاليت‌هاي روز دوم اين اجلاس خواهد بود.

در سومين روز اين همايش علاوه بر تاييد مصوبه‌ها و قرائت بيانيه پاياني،شركت كنندگان ضمن عزيمت به شهر آزاد شده قنيطره اعلاميه جولان را اعلام خواهند كرد.

نویسنده : مهندس محمود رضا حسنلو : ٢:٥۸ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱٠ اردیبهشت ۱۳۸٦
Comments نظرات () لینک دائم