صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران

انتقاد شديد رياست سازمان صدا و سيما به اتهامات واهی احمدی نژاد به رسانه ملی

مهندس عزت الله ضرغامی :

وقتی قيمت گوشت قرمز در بازار(۶۵۰۰) تومان است نمی‌توانيم به مردم دروغ بگوييم که قیمت (۳۷۰۰)تومان است . رسانه ی ملی هیچ گاه به مردم دروغ نگفته نمی گوید و نخواهد گفت .

مهندس سید عزت الله ضرغامی رياست سازمان صدا و سيمای جمهوری اسلامی ایران  پس از حضور در جلسه‌ی غيرعلنی مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران در خصوص انتقادات اخير احمدی‌نژاد به عملكرد سازمان صدا و سيما، گفت: سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران به حسب وظيفه‌ی ذاتی‌اش، تقويت قوای كشور را وظيفه‌ی اصلی خود می داند و در هر دوره سعی كرده به نحو مطلوب اين كار را انجام دهد و نسبت به دولت نهم هم همين وظيفه را برعهده دارد و در همه‌ی بخش‌هايی كه دولت نياز به همفكری و همكاری دارد اين كارصورت می گيرد.

مهندس سید عزت‌ الله ضرغامی ادامه داد: بعد از سخنان ديروز رييس جمهور، با بعضي از مسوولين رياست جمهوري تماس گرفتم اما موفق نشدم. مسوولان دفتر ايشان نيز پاسخگو نبودند و دوستان مسوول رسانه‌اي در اختيار نبودند و اين گله‌ي ما از دولت است.

ضرغامي تاكيد كرد: بايد يك تيم منسجم، آگاه و صادق كار رسانه‌اي دولت را انجام دهد.

رياست سازمان صدا و سيما، در خصوص گفته‌ي احمدي‌نژاد مبني بر تاثير عملكرد صدا و سيما بر افزايش قيمت سكه، گفت: در مدتي پيش كه قيمت سكه به دلايلي به صورت غير عادي رشد يافت صدا و سيما يكي از بهترين عملكردهاي اقتصادي‌اش را در آن مقطع انجام داد و با مصاحبه‌هايي كه پخش شد، صراف‌ها به مردم توصيه كردند كسي سكه نخرد.

ضرغامي افزود: خوشبختانه با برنامه‌ريزي خوب، قيمت مجازي سكه كنترل شد. به نظرم آمد در صحبت‌هاي رييس جمهور اين‌گونه بود كه صدا و سيما بايد قيمت سكه را قيمتي كه بانك مركزي به صراف‌ها مي‌دهد اعلام كند اما از نظر ما قيمت سكه آن چيزي است كه در خيابان‌ها در بين مردم خريد و فروش مي‌شود.

وي با بيان اين‌كه مردم بايد به رسانه‌ي ملي اعتماد كنند، گفت: اعتماد مردم بالاترين سرمايه‌ي ماست و آن را با هيچ چيز معامله نمي‌كنيم. مهم اين است بتوانيم با برنامه‌ريزي مشكل دولت را حل كنيم.

ضرغامي خاطرنشان كرد: در مورد ميوه هم صدا و سيما با يك برنامه‌ريزي خوب و همراهي دولت به گونه‌اي عمل كرد كه بازار ميوه كنترل شد.

رييس سازمان صدا و سيما، افزود: در مورد طرح ضيافت هم صدا و سيما همين روال را به صورت گسترده‌تر و با تعهد بيشتر ادامه داد؛ اما اين طرح در برخي اقلام به دلايل مختلف موفق نبود. وقتي همكاري لازم و اطلاع‌رساني كامل صورت گيرد قيمت رسمي گوشت كيلويي 3۷۰0 اعلام شود اما مردم گوشت را با قيمت ۶۰00 يا 6۵00 تومان مي‌خرند اين چيزي است كه نمي‌توان به مردم اعلام كرد مي‌توانيد گوشت كيلويي 3۷00 تومان بخريد. ما در بحث طرح ضيافت سعي كرديم اين طرح تقويت شود.

وي يادآور شد: خوشبختانه با فرمايشات صريح مقام معظم رهبري و تاكيد ايشان بر حل گراني، ابعاد قضيه روشن است. شايد رييس جمهور به خاطر گرفتاري‌ها فرصت نمي‌كند همه‌ي برنامه‌هاي صدا و سيما را ببيند و گزارش‌هايي كه به ايشان ارايه مي‌شود ناقص و نادرست است.

ضرغامي ادامه داد: ما 250 بحث خبري داريم كه كاملا همگام با سياست‌هاي دولت حركت مي‌كند. بايد يك تيم منسجم مشاوره‌اي به رييس جمهور مشاوره دهد و ما بر اساس وظيفه‌اي كه داريم اين آمادگي را داريم تا بعضي گلايه‌ها مطرح نباشد.

رييس سازمان صدا و سيما، در خصوص افزايش كارآمدي عملكرد صدا و سيما، گفت: همه‌ي دنيا به سمت ديجيتال رفته است و تمام جاها سيستم‌هاي آنالوگ را كنار زده‌اند. در كشور ما سرمايه‌گذاري در اين مورد نشده و تمامي اطلاع‌رساني‌ها در اين خصوص در اين دو سال به جايي نرسيده است و دولت نيز به آن توجهي نكرده است.

وي با بيان اين‌كه رسانه همه‌ي زندگي مردم است، گفت: ما امروز 82 شبكه‌ي ملي، استاني، فراملي و برون‌مرزي داريم كه شبكه‌ي العالم ما اعتباري كمتر از 10 درصد اعتبار شبكه‌ي الجزيره دارد. با اين وضعيت امروز واقعا اگر به نيازهاي صدا و سيما توجهي نشود در آينده ضربه‌هاي جدي به كشور وارد خواهد شد.

ضرغامي در خصوص جلسه‌ي غيرعلني امروز با نمايندگان، گفت: در اين جلسه تشويق فضاي رسانه‌اي جهاني، تهديدات امروز براي كشور و رسانه‌ي ملي، فرصت‌هايي كه براي كشور وجود دارد به خصوص عوامل برجسته‌ي توليد، آسيب‌شناسي رسانه‌ي ملي و نقاط قوت صدا و سيما و بعضي از پروژه‌ها براي نمايندگان تصريح شد.

رييس سازمان صدا و سيما، در پاسخ به اين‌كه در جلسه‌ي امروز نمايندگان نسبت به ترويج خرافه‌پرستي در يكي از سريال‌هاي در حال پخش بحث شد، گفت: اين بحث موضوع جلسه‌ي امروز نبود.

وي در خصوص استفاده‌ي مديريت شده از ماهواره، گفت: اين بحثي است كه در مجلس مطرح است و هر تصميمي كه مجلس بگيرد صدا و سيما موظف است آن را انجام دهد.

ضرغامي در خصوص آخرين اقدامات اين سازمان در خصوص پرونده‌ي سقوط هواپيماي C - 130، گفت: اين پرونده ادامه دارد و سازمان با يك وكيل قانوني آن را پيگيري مي‌كند.

رييس سازمان صدا و سيما، در خصوص پوشش اخبار سيدمحمد خاتمي رييس جمهور سابق، گفت: اخبار ايشان پوشش داده مي‌شود. ممكن است بعضي‌ها ناراضي باشند، ولي ما كارمان را انجام مي‌دهيم.

وي در خصوص پخش برنامه‌هاي انتخابات خبرگان و شوراها، گفت: هنوز بحث انتخابات گرم نشده، آرام آرام پيش مي‌رويم تا به وقت خود همه‌ي گروه‌ها حرف خودشان را بزنند.

ضرغامي در خصوص انتقاد برخي از نمايندگان در مورد تعادل انجام گفت‌وگوهاي صدا و سيما در ميان نمايندگان، گفت: ممكن است نمايندگان مقايسه كنند كه چنين تعادلي وجود ندارد و اين به مسائل سياسي مربوط نيست. بايد بعضي جاها نمايندگان حق داشته باشند، بايد با برنامه‌ريزي جامع در شبكه‌هاي استاني و سراسري از نظرات همه‌ي نمايندگان استفاده كنيم.

رييس سازمان صدا و سيما، در پاسخ به سوال خبرنگاري كه پرسيد در خصوص پرونده‌ي هواپيماي C – 130 اعمال فشار و نفوذ مي‌شود، گفت: اعمال فشاري به ما نمي‌شود، ما در حد وظيفه‌اي كه داريم با درك صحيح از روحيه‌ي بازماندگان، اين پرونده را پيگيري مي‌كنيم و اميدواريم به جاي روشني برسيم.

وي در خصوص اظهارات فاطمه رجبي همسر الهام سخنگوي دولت در مورد عملكرد صدا و سيما، گفت: خيلي‌ها فكر مي‌كنند ايشان با ما هماهنگ است، چون وقتي ايشان حرف مي‌زنند براي ما فضاهايي ايجاد مي‌شود، ولي ايشان با ما هماهنگ نيست.

 

نویسنده : مهندس محمود رضا حسنلو : ٤:٥٠ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱۸ مهر ۱۳۸٥
Comments نظرات () لینک دائم

موضع گيری نمايندگان مجلس درباره ی اتهام رييس جمهور به صدا و سيما

عليخانی: 
سازمان صدا و سيما هيچ كاری ندارد جز ترويج كارهای رييس‌جمهور

عضو فراكسيون اقليت مجلس درخصوص اظهارات اخير رييس‌جمهور در مورد گراني‌ها در جمع خبرنگاران گفت: همه‌ي اين حرف‌ها خلاف واقع است. متاسفانه ايشان به جاي پرداختن به واقعيات، درصدد تهمت به ديگران و توجيه درمي‌آيد و هنوز واقعيات جامعه را باور نكرده است.

عليخاني در مورد انتقاد احمدي‌نژاد از عملكرد سازمان صدا و سيما گفت: سازمان صدا و سيما هيچ كاري ندارد جز ترويج كارهاي آقاي رييس‌جمهور.

عليخاني يادآور شد: همه گراني‌ها را قبول دارند. حتي بعد از سخنان مقام معظم رهبري، همه‌ي ائمه جمعه و بزرگان كشور بر اين موضوع صحه گذاشتند، اما رييس‌جمهور چيزي خلاف آن مي‌گويد. مگر ارزاني دستوري است كه در اول كار دولت گفته مي‌شد دستور مي‌دهيم كالاها گران نشود.

نماينده‌ي بويين‌زهرا گفت: متاسفانه هر وقت رييس‌جمهور كم مي‌آورد به مطبوعات و به صداوسیما حمله مي‌كند.

نویسنده : مهندس محمود رضا حسنلو : ٤:۱٤ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱۸ مهر ۱۳۸٥
Comments نظرات () لینک دائم

رياست سازمان صدا و سيمای جمهوری اسلامی ايران امروز به مجلس رفت

با حضور مهندس سیدعزت الله ضرغامی ؛
ریاست سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران مجلس وارد جلسه‌ی غيرعلنی غيررسمی شد

با حضور مهندس سید عزت الله ضرغامی ریاست سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران ؛ مجلس شورای اسلامی وارد جلسه‌ی غيرعلنی غيررسمی امروز شد.

مجلس شوراي اسلامي كه امروز به رياست حجت‌الاسلام ابوترابي‌فرد نايب رييس مجلس اداره مي‌شد از ساعت 11 و با حضور مهندس سید عزت الله ضرغامی رياست سازمان صدا و سيمای جمهوری اسلامی ايران، به منظور پاسخگويي به سوالات نمايندگان و طرح موضوعاتي از جمله وضعيت سازمان صدا و سيما و مشكلات آن وارد جلسه غيرعلني غيررسمي شد.

گفتني است قرار است در اين جلسه 5 نفر از نمايندگان نيز سوالات و ديدگاه‌هاي خود را مطرح كنند.

نویسنده : مهندس محمود رضا حسنلو : ٤:٠٢ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱۸ مهر ۱۳۸٥
Comments نظرات () لینک دائم

سمفونی پيامبر اسلام(ص) در سازمان صدا و سيمای جمهوری اسلامی ايران

قائم‌ مقام مركز موسيقی و سرود سازمان صداوسيما اعلام كرد:
سمفونی پيامبراعظم(ص) نافذ‌ترين قطعه‌ی ساخته شده در سال ۱۳۸۵سمفونی يازدهم دكتر شاهين فرهت به زودی منتشر می ‌شود .

سمفونی پيامبر گرامی اسلام (ص) كه به همت آهنگساز صاحب نام ايرانی ، دكتر شاهين فرهت و به سفارش مركز موسيقی و سرود سازمان صدا و سيمای جمهوری اسلامی ایران آخرين مراحل توليد را پشت سر می  گذارد، به زودی در سطح بين‌المللی ارائه خواهد شد.

 قائم‌ مقام مركز موسيقی و سرود سازمان صدا و سيمای جمهوری اسلامی ایران گفت: شب گذشته MASTER اصلي اين سمفوني كه با نوازندگي اركستر فلارمونيك اوكران ضبط شده بود طي جلسه‌اي با حضور رياست اين مركز به مركز موسيقي صدا وسيما تحويل داده شد.

حسين نقي‌پور با اشاره به اين كه اين سمفوني با آثار ديگر دكتر شاهين فرهت قابل مقايسه نيست گفت: دكتر فرهت با روحيه لطيف وعلاقه ويژه‌اي كه به حضرت رسول صلي‌الله عليه و آله دارند خلق اين اثر را توفيق الهي مي‌دانند و طي چهار ماه تلاش بي‌وقفه زحمات زيادي را براي توليد اين اثر متحمل شدند.

نقي‌پور درباره اين سمفوني گفت: سمفوني پيامبر اعظم (ص) كه به مدت 42 دقيقه و در چهار جزء و بر اساس زندگي و سيره حضرت خاتم‌الانبيا طراحي و اجرا شده است داراي مفاهيم والايي است كه انشاء‌الله به عنوان سندي جاويد در تاريخ موسيقي ايران اسلامي باقي خواهند ماند و به كشورهاي ديگر به ويژه كشورهاي اسلامي نيز از طريق سفراي فرهنگي ارسال خواهد شد واميدواريم اين اثر مقبول نظر حضرت رسول‌ صلي‌الله عليه وآله نيز قرار بگيرد.

قائم‌مقام مركز موسيقي صدا و سيما با بيان اين نكته كه اين سمفوني مقدس‌ترين و نافذ‌ترين قطعه‌اي است كه در سال 1385 در اين مركز ساخته شده گفت: با توجه به روح اين سمفوني قصد داريم در اين اثر از خواننده و يا خوانندگان برجسته و محبوب كشور استفاده كنيم، فعلا با جناب دكتر فرهت و كارشناسان مركز در حال بررسي اين موضوع هستيم تا ببينيم انشاء‌الله اين توفيق شامل چه كسي مي‌شود.

تقي‌پور درباره شعر اين سمفوني به خبرنگاران گفت: « بيشتر مردم ما با كلام موسيقي ارتباط برقرار مي‌كنند از اين رو فكر كرديم اگر اين سمفوني بخواهد رسالت انتقال مفاهيم والا و ارزشمند را به عهده داشته باشد بايد با شعر همراه شود به همين جهت طي مذاكراتي كه با كارشناسان داشتيم در نهايت با نظر رياست مركز موسيقي شعر اين اثر به شاعرگرانقدر، ساعد باقري سفارش داده شد. ساعد باقري نيز سروده‌اي قريب به چهل بيت با كلامي بسيار فاخر و زيبا خلق كردند كه به موضوعاتي از قبيل خلقت، رسالت، رحمت، تعبد وبندگي آن حضرت مي‌پردازد.»

اين مقام مسول در اين باره افزود: « البته اين سمفوني در يك ورژن به صورت بي‌كلام و در يك ورژن با متن اصلي همراه با ترجمه به زبان‌هاي زنده دنيا ضبط خواهد شد كه در بعد انتشار بين‌المللي اين اثر اهميت زيادي دارد.»

سمفوني پيامبر اعظم (ص) با همين نام به زودي از سوي موسسه سروش و به عنوان سمفوني يازدهم دكتر شاهين فرهت منتشر خواهد شد و در اختيار علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت همچنين قسمت با كلام اين سمفوني با همكاري اركستر صدا و سيما به طور زنده در همايش چهره‌هاي ماندگار اجرا خواهد شد.

نویسنده : مهندس محمود رضا حسنلو : ۳:٤٧ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱۸ مهر ۱۳۸٥
Comments نظرات () لینک دائم

افتتاح شبکه ی انگليسي در سازمان صدا و سيمای جمهوری اسلامی ايران

*عملكرد شبكه‌های برون‌ مرزی صداوسیما و راه‌ اندازی شبكه‌ی انگليسی زبان *
گفت ‌و گو با معاونت برون ‌مرزی سازمان صدا وسيمای جمهوری اسلامی ایران :
بايد در سطح جهانی و بين‌المللی رسانه ی تلويزيونی داشته باشيم

به اعتقاد معاونت برون‌ مرزی سازمان صدا و سيمای جمهوری اسلامی ایران ، تا يك برنامه‌ی تلويزيونی به شبكه‌ تبديل نشود، نمی‌ تواند نمود كاملی داشته باشد و ما بايد در سطح جهانی و بين‌المللی رسانه تلويزيونی داشته باشيم.

محمد سرافراز ـ معاونت برون‌ مرزی سازمان صدا و سيمای جمهوری اسلامی ایران در خصوص گسترش شبكه‌های راديويی و تلويزيونی آمريكايی و انگليسی در خاورميانه، وضعيت شبكه‌های برون ‌مرزی سازمان صدا و سیما و امكان همكاری مشترك با ديگر شبكه‌ها، جذب نيروهای شبکه ی بین المللی العالم به ديگر شبكه‌های خبری بين‌المللی، نقطه قوت شبكه‌ی العالم و اطلاع‌رسانی ويژه‌ی در جنگ لبنان و راه‌اندازی شبكه‌ی انگليسی با خبرنگاران گفتگو کرد . 

* ضرورت ايجاد و گسترش شبكه‌هايي متناسب با مخاطبان برون مرزي

معاون برون مرزي صدا و سيما در پاسخ به پرسش ايسنا، مبني بر اين كه آيا كشور ما مي‌تواند متناسب با مخاطب مناطق مختلف رسانه‌هاي خود را تقويت و گسترش دهد؟ تاكيد كرد: ايران به دليل موقعيت خود، هم بايد رسانه‌هاي منطقه‌اي را تقويت كند و هم رسانه‌هاي بين‌المللي داشته باشد؛ چرا كه اين دو، كاركردهاي متفاوتي دارند.

وي تاسيس حداقل يك شبكه‌ي كردي را به دليل تحولات گسترده منطقه، جهت اطلاع‌رساني و اتخاذ مواضع متفاوت از آن چه گفته مي‌شود ضروري دانست و افزود: متاسفانه براي همين تعداد برنامه كه به زبان‌هاي آذري، كردي و غيره در شبكه‌ي سحر پخش مي‌شود بودجه و امكانات فني لازم پيش‌بيني نشده است و در شرايط ايده‌آلي شكل نگرفته است.

سرافراز با بيان اين مطلب كه پس از حمله آمريكا به افغانستان برنامه‌هاي راديو دري برون‌مرزي از دو ساعت به 10 ساعت افزايش يافت اظهار كرد: البته پيشنهاد اصلي ما اين بود كه يك شبكه‌ي تلويزيوني به زبان دري و با نيروهاي افغاني تاسيس شود كه هنوز اين اتفاق عملي نشده است و اين در حالي است كه سرمايه‌گذاري‌هاي بلاعوضي براي افغانستان از سوي كشور ما انجام مي‌شود كه معلوم نيست چه نتيجه‌اي خواهد داشت.

* ضرورت گسترش رسانه‌هاي برون‌مرزي ايران

محمد سرافرازدرخصوص گسترش شبكه‌هاي راديويي و تلويزيوني آمريكا و انگليس در خاورميانه و ضرورت گسترش رسانه‌هاي برون‌مرزي ايران خاطرنشان كرد: نه فقط آمريكا و انگليس، بلكه همه‌ي كشورهايي كه علاقمند به مطرح شدن در سطح دنيا هستند به دنبال كار رسانه‌يي هستند و تب عمومي در دنيا بر اين است كه كشورها به دنبال راه‌اندازي شبكه‌هاي تلويزيوني باشند كه با اهداف خود در كشور و منطقه خودشان با زبان آن‌ها در حوزه‌ي وسيع‌تري تاثيرگذاري و اطلاع‌رساني داشته باشند.

وي با بيان اين مطلب كه آمريكا و انگليس پا به پاي سرمايه‌گذاري نظامي به كار رسانه‌يي اهميت مي‌دهند اظهار كرد: به همين دليل پيش از حمله آمريكا به افغانستان و عراق، همزمان با حمله و پس از آن سناريوي رسانه‌يي وجود داشت و شبكه‌هاي جديد راديويي و تلويزيوني متناسب با حوزه‌ي مخاطب ايجاد شد.

معاون برون‌ مرزي سازمان صدا و سيمای جمهوری اسلامی ایران افزود: آمريكايي‌ها در فعاليت رسانه‌يي معتقد هستند كه حجم انبوهي از اطلاعات بايد به روش‌هاي مختلفي تزريق شود و از همين رو شبكه‌هاي مختلف راديويي و تلويزيوني و روزنامه‌هاي متنوعي راه‌انداري مي‌كنند كه هم‌چنان هم ادامه دارد.

* در بخش برون‌مرزي پتانسيل لازم را فراهم نكرده‌ايم

سرافراز، با بيان اين مطلب كه ما در بخش برون‌مرزي از جهت فعاليت رسانه‌يي، پتانسيل لازم را فراهم نكرده‌ايم گفت: به عنوان مثال رسانه‌هاي برون‌مرزي ما به لحاظ منطقه‌اي مي‌تواند براي كردهاي ايران، عراق، سوريه حرف‌ها و پيام‌هايي داشته باشند، اما متاسفانه در اين زمينه درجا زده‌ايم. در حالي كه گروه‌هاي ديگري در كشورهاي منطقه فعال شده‌اند.

وي با اشاره به وجود علايم مختلفي كه نشان‌دهنده‌ي توجه مردم مناطق مختلف به رسانه‌هاي برون‌مرزي است ادامه داد: در شبكه‌ي سحر روزانه 3- 4 ساعت برنامه‌ي كردي پخش مي‌شود و سيماي كردي ما هر روز فيلم و سريال به زبان كردي پخش مي‌كند كه مخاطبان خوبي هم دارد، طوري كه در جريان انتخابات عراق پخش سريال‌ها به مدت يك هفته قطع شد، اما تلفن‌هاي زيادي مبني بر ادامه پخش سريال‌ها در دفتر خبري‌مان داشتيم.

* رفتن به سمت ايجاد رسانه‌هاي مشترك

سرافراز در پاسخ به سوالی مبني بر اين كه آيا رسانه‌هاي برون مرزي ايران مي‌توانند با رسانه‌هاي ديگر همكاري مشترك جهت تزريق جريان فكري خود به آن‌ها داشته باشد؟ توضيح داد: در حوزه‌ي توليد اين كار در داخل و خارج از كشور عملي و قابل گسترش است، اما در حوزه‌ي پخش در داخل كشور با محدوديت‌هاي قانوني مواجه است.

معاون برون مرزي، در پاسخ به پرسش مبني بر اين كه آيا اين امكان براي رسانه‌هاي برون مرزي ايران وجود دارد كه خودش بخشي از تريبون رسانه‌اي را در نقاط مختلف در دست داشته باشد؟ گفت: به شكل سازمان يافته‌اي اين مقوله را پيگيري نكرده‌ايم، اما بهترين نمونه‌ي اين امر در بوسني ايجاد شد،طوري كه پس از جنگ بالكان، صداوسيماي برون مرزي با راديو و تلويزيون‌هايي محلي مشاركت پيدا كرد و آن‌ها برنامه‌هاي راديويي و تلويزيوني ما را به صورت مشخص پخش مي‌كنند.

وي در اين زمينه خاطرنشان كرد: معمولا آن‌هايي كه آمادگي مشاركت با ما را دارند به كمك ما نيازمند هستند كه اين امر خود بودجه بيشتري را مي‌طلبد.

* نقطه‌ي قوت شبكه‌ها‌ در مباحث بين‌الملل در چه مواردي است؟

معاون برون مرزي صدا و سيما، در پاسخ به پرسشي مبني بر اين كه در كنار كمبود امكانات و تهديد نيرو‌ي هاي برون‌مرزي ، نقطه‌ي قوت شبكه‌ها‌ در مباحث بين‌الملل در چه مواردي است؟ توضيح داد: مخاطب و ميزان تاثير شبكه‌ي بین المللی العالم در منطقه، نقطه‌ي قوت اوست و مشكلات ما باعث انجام نشدن كار و يا متوقف شدن آن نمي‌شود.

به اعتقاد سرافراز شبكه‌ي بین المللی العالم در جنگ لبنان علي‌رغم مشكلات موجود و برابر نبودن امكانات فني‌اش با ديگر شبكه‌ها، رقابت جدي و موفقي با آن‌ها داشت، چرا كه ساماندهي درست و با تفكر در پس زمينه فعاليت‌هاي او وجود داشت و به لحاظ رسانه‌اي به خوبي ايفاي نقش كرد.

وي با بيان اين مطلب كه شبكه‌ي بین المللی العالم در جنگ لبنان در سه حوزه از لحاظ اطلاع‌رساني كار ويژه‌اي انجام داد گفت: نخستين حوزه در كشور لبنان بود كه اخبار دقيق و به لحظه‌ي آن از طريق 7 – 8 خبرنگاري كه در نقاط مختلف لبنان از شمال تا جنوب حضور داشتند منعكس مي‌شد ودر ضمن بخشي از آن‌ها با ارتباط زنده تصويري همراه بود.

معاون برون مرزي سازمان صدا و سيمای جمهوری اسلامی ایران ، گزارش خبرنگاران شبكه‌ي العالم از فلسطين اشغالي و مناطق شمالي و جنگي را از مواردي دانست كه پوشش اخبار جنگ لبنان از طريق اين شبكه را متفاوت از شبكه‌هاي ديگر مي‌كرد.

سرافراز افزود: ترجمه‌ي مستقيم مطالب از زبان عبري به عربي و زيرنويس كردن آن در فاصله‌ي كوتاهي در شبكه‌ي العالم از ديگر مواردي است كه در مقايسه با ديگر شبكه‌ها منحصر به فرد بوديم.

معاون برون مرزي سازمان صدا و سيما، در پاسخ به پرسشی مبني بر اين كه در مديريت پوشش اخبار جنگ لبنان تا چه اندازه از موقعيت و روحيه‌ي منحصر به فرد ايراني استفاده شد گفت: ما حتما در پوشش اخبار جنگ لبنان مي‌توانستيم بهتر از اين عمل كنيم. البته ما بايد جاهايي كه مزيت‌هاي نسبي برايمان وجود داشت را شناسايي مي‌كرديم.

وي در ادامه، شناخت دقيق خبرنگار از محيط و موضوع، داشتن امكانات فني لازم، ارتباطات خوب و گسترده‌ي او در محيط فعاليتش را در موفق بودن خبرنگار در كار خبري تلويزيون موثر خواند.

* جذب نيروهاي شبكه‌ي العالم به شبكه‌هاي ديگر

سرافراز با بيان اين كه شبكه‌ي العالم خبرنگاران متعددي در كشورهاي مختلفي دارد كه مادام‌العمر پايبند به اين شبكه نيستند و به راحتي جذب شبكه‌هايي مي‌شوند كه پول بيشتري به آن‌ها مي‌پردازد در اين باره تصريح كرد: براي شبكه‌هاي فراملي اين امكان كه همه‌ي نيروهاي آن ايراني و پايبند باشند وجود ندارد.

وي افزود: امكان‌پذير نيست كه بگوييم خبرنگاراني كه ما تربيت مي‌كنيم جذب ديگر شبكه‌ها نشوند و اين اتفاق نيفتد.

* شهادت خبرنگار العالم

معاون برون‌مرزي در ادامه درباره‌ي شهادت خبرنگار شبكه‌ي العالم در بغداد تصريح كرد: با كالبد شكافي انجام گرفته مشخص شد كه اين شهيد با گلوله‌هاي تفنگ آمريكايي مورد اصابت قرار گرفته بود. اما متاسفانه شهادت او انعكاس خوبي، حتي شبكه‌هاي تلويزيوني داخلي ما نداشت.

* براي دست يابي به قدرت منطقه‌يي

به اعتقاد سرافراز پس از حمله اسراييل به لبنان، ديد بهتري نسبت به شبكه‌ي العالم در بين مسوولان بر طبق ارزيابي‌هايشان ايجاد شده است اما با ايده‌آل فاصله دارد.

وي تاكيد كرد: اگر نظام جمهوري اسلامي ايران بخواهد طبق آن چه در چشم‌انداز بيست ساله پيش‌بيني شده، قدرت منطقه‌اي باشد، در بخش رسانه‌اي نيز بايد ظرفيت ايجاد كند. چرا كه با سرمايه‌گذاري بيشتر قطعا نتيجه‌ي بهتري مي‌گيرد.

سرافراز با بيان اين مطلب كه حوزه‌ي اصلي مخاطب شبكه‌ي العالم در خاورميانه است گفت: به هر حال شبكه‌ي العالم، شبكه‌اي با پوشش جهاني است كه پردازش موضوعات اصلي آن به دليل شرايط خاص خاورميانه، به اين منطقه مربوط است و شبكه‌ي انگليسي با همين هدف و با اين تفاوت كه از لحاظ حوزه‌ي مخاطب و كانون‌هاي خبري گسترده‌تر است، تاسيس مي‌شود.

* راه‌اندازي شبكه‌ي خبر انگليسي

معاون برون‌مرزي سازمان صدا و سيما با بيان اين مطلب كه سال گذشته تصويب شده بود كه شبكه‌ي خبري انگليسي راه‌اندازي شود و بودجه‌اي به آن اختصاص يابد گفت: علي‌رغم پيگيري‌هاي زيادي كه انجام شد، از ابتداي امسال براي بودجه آن از سوي دولت اقدام شده است.

وي در پاسخ به پرسشی مبني بر اين كه با توجه به مشكلات موجود در ديگر شبكه‌هاي برون‌مرزي، حفظ شبكه‌هاي موجود مهم‌تر است يا راه‌اندازي شبكه‌هاي جديد؟ اظهار كرد: هر دو مورد حائز اهميت است. هم بايد رسانه‌هاي موجود تقويت و حفظ شود و هم رسانه‌هاي جديد راه اندازي شود.

به اعتقاد سرافراز در حال حاضر افكار عمومي خاورميانه موضع‌ مثبتي نسبت به كشور ما دارد و ظرفيتي را در منطقه ايجاد كرده كه پيش از ظهور شبكه‌ي العالم وجود نداشت.

معاون برون مرزي صدا و سيما، با بيان اين مطلب كه ما در اروپا و امريكا شرايط مناسبي نداريم گفت: از همين رو فعاليت رسانه‌يي شبكه برون‌مرزي براي مخاطبان انگليس زبان در اروپا، آمريكا و حتي آسيا ضرورت پيدا مي‌كند.

* شبكه‌ي خبري انگليسي نگاه متفاوتي خواهد داشت

وي درباره‌ي برنامه‌هاي شبكه‌ي خبري انگليسي معاونت برون مرزي با توجه به امكاناتي كه دراختيار دارد؟ اظهار كرد: ‌شبكه‌ي خبري كه ما قصد تاسيس آن را داريم بنا دارد نگاه متفاوتي نسبت به مسائل، مثلا حضور آمريكا و انگليس درعراق و افغانستان داشته باشد، كه قطعا همين مساله نيز براي مخاطبان زاويه‌ي متفاوتي است، چرا كه سياست‌هاي كلان شبكه‌هاي انگليسي خبري بين‌المللي نظيرBBC , CNN با يكديگر هماهنگ است.

معاون برون مرزي در خصوص آموزش نيروهاي اين شبكه‌ي خبري انگليسي گفت: بنا به گفته‌ي يكي از اساتيد گويندگان شبكه‌ي «پرس» كه از افراد با سابقه ي شبكه‌ي بي.بي.سي بوده و در آن شبكه مسوليت‌هاي مختلفي داشته است ،مهارت برخي از گويندگان اين شبكه در سطح بالاي استاندارد بين‌المللي است و به اعتقاد ما گويندگان اين شبكه بعضا از گويندگان شبكه BBC , CNN بهتر هستند.

سرافراز امكانات پيش‌بيني شده براي شبكه‌ي خبري انگليسي زبان برون‌مرزي (Press) را به لحاظ امكانات فني (استوديوها، دوربين‌ها، تجهيزات) داراي بهترين كيفيت دانست و تصريح كرد:‌ تصاوير اين شبكه در بالاترين كيفيت استاندارد خواهد بود.

معاون برون مرزي صدا و سيما، نسبت به تاسيس شبكه‌ي خبري انگليس در سال جاري ابراز اميدواري كرد و گفت: ‌اين شبكه با عنوان prees كار خود را 24 ساعته آغاز مي‌كند.

سرافراز، «خبري و كوتاه بودن»، «آسان تلفظ شدن و تكراري نبودن» را از مواردي برشمرد كه در انتخاب نام اين شبكه در نظر گرفته شده است.

وي با بيان اين مطلب كه در حال حاضر Press همه‌ي انواع خبر را شامل مي‌شود گفت: P سمبلي از persion است و هر حرف اين كلمه در نام يكي از قارهاي جهان وجود دارد.

معاون برون مرزي صدا و سيما، در پاسخ به پرسشي در خصوص تهديد چنين شبكه‌هايي اظهار كرد: در اين زمينه پيش بيني‌هايي شده است كه از لحاظ فني دستمان بسته نشود.

* اهميت جهت‌گيري درست خبري در شبكه‌هاي برون‌مرزي و جذب مخاطب

معاون‌ برون‌مرزي صدا و سيما در پاسخ به پرسشی مبني بر اين كه آيا جهت‌گيري خبري شبكه‌هاي برون مرزي بر همان منوال شبكه‌هاي داخلي است؟ توضيح داد: ما اين مسير را در شبكه‌ي العالم همواره كرده‌ايم به عنوان مثال اگر بوش سخنراني داشته باشد مستقيما از شبكه‌ي العالم پخش مي‌شود.

وي افزود: در مسائل مختلف نيز از كارشناسان با ديدگاه‌هاي متفاوت در گفت و گوهاي زنده استفاده مي‌كنيم.

سرافراز، درباره‌ي جلب اعتماد مخاطبان ايراني خارج از كشور به شبكه‌هاي برون مرزي گفت: اين وظيفه شبكه‌ي جام جم (كه زبان شبكه‌اش فارسي است) يا بخش‌هاي انگليسي است كه هدفشان ايراني‌هاي خارج از كشور هستند.

* ضرورت همكاري با اتحاديه‌هاي راديو و تلويزيوني

معاون برون مرزي صدا و سيما، درباره‌ي تشكيل اتحاديه‌هاي راديو و تلويزيون‌هاي اسلامي اظهار كرد: تجربه‌ نشان داده است كه اگر همكاري‌ها در قالب شبكه با شبكه باشد جواب مي‌دهد. اما همكاري راديو و تلويزيوني دولت با دولت در چارچوب خاصي محدود مي‌ماند كه البته خوب است وجود داشته باشد.

وي در پايان گفت: شبكه‌ي العالم با اتحاديه راديو و تلويزيون‌هاي عرب همكاري‌هايي دارد و امكاناتي را به لحاظ فني و ارسال ماهواره مي‌گيرد.

نویسنده : مهندس محمود رضا حسنلو : ۸:۳۳ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱٧ مهر ۱۳۸٥
Comments نظرات () لینک دائم

بهره‌برداری پورتال بزرگ سازمان صدا و سيمای جمهوری اسلامی ایران :

معاون سازمان صدا و سيمای جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد:
بهره‌برداری فاز اول پورتال بزرگ سازمان صدا و سيمای جمهوری اسلامی ایران طی هفته‌ها‌ی آينده
اين پورتال می تواند با حمايت به يك پورتال ملی تبديل شود

معاون ریاست سازمان صدا و سيمای جمهوری اسلامی ایران گفت: فاز اول پورتال بزرگ سازمان صدا و سيما طي چند هفته‌ی آينده آماده‌ی بهره‌برداری خواهد شد.

مهدی افراسيابی درباره‌ي علت تاخير در اجراي فاز اول پورتال سازمان صدا و سيما اظهار كرد: فاز اول اين پورتال قرار بود پس از رفع ايراد و اشكالات سيستم بعد از پايان يافتن بازي‌هاي جام جهاني فوتبال، آماده شود و به اطلاع عمومي برسد، اما به دليل تاخير در پرداخت هزينه‌ي اوليه اين طرح از سوي سازمان صدا و سيما زمان بهره‌برداري آن با مشكل مواجه شد.

او افزود: در حال حاضر قول حمايت از اين پروژه داده شده است، اما در شرايط فعلي با بودجه‌اي كه براي تكميل و بهينه سازي سايت ايران سيما دريافت كرده‌ايم، فاز اول پورتال بزرگ صدا و سيما را آماده خواهيم كرد؛ اين مبلغ نيز در حدود 70 ميليون تومان است. همچنين سازمان قول داده است براي استمرار و به روز نگهداري مناسب و مورد نياز اين پورتال از اين پروژه حمايت‌هاي لازم را به عمل آورد.

افراسيابي با اشاره به اين كه اين پورتال يكي از پورتال‌هاي بزرگ كشور است، تصريح كرد: بعضا در برخي از خبرها از اين پورتال به عنوان پورتال ملي ياده شده است، اما اين پورتال، پورتال بزرگ صدا و سيما است كه در صورت حمايت و پشتيباني قابليت تبديل شدن به پورتال ملي را دارد.

معاون ریاست سازمان صدا و سیما چند‌ ماه پيش در يك نشست خبري گفته بود: اين پورتال در پنج فاز زماني به اجرا درخواهد آمد، هر كدام از اجزاي پورتال با نام و آدرس مستقل به نوبت راه‌اندازي مي‌شود و درنهايت، كليه‌ي اجزا به يكديگر پيوسته و زير چتر هدايتي پورتال قرار مي‌گيرند.

او بيشتر مشتريان اين سايت را در حال حاضر ايرانيان خارج از كشور عنوان كرده و گفت: علي‌رغم زحمات و فعاليت‌هاي انجام شده، هنوز زيرساخت‌هاي مخابراتي كشور نمي‌توانند جوابگوي تصاوير متحرك (ويديو) با كيفيت مطلوب براي مردم كشورمان باشد، اما ايرانيان خارج از كشور بدون هيچگونه مشكلي مي‌توانند برنامه‌هاي تلويزيوني سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران را از اينترنت تماشا كنند.

معاون ریاست سازمان صدا و سيما خاطر نشان كرده بود: كاربردهاي الكترونيكي از قبيل آموزش الكترونيكي، سرويس پيام كوتاه، پست الكترونيكي، بازي‌هاي رايانه‌يي و شبكه‌يي، كارت تبريك و تسليت، تجارت الكترونيكي و سايت تبليغات بازرگاني با هدف معرفي، شناسايي و خريد و فروش كالا و خدمات به روش مدرن اينترنتي از ديگر اجزاي پورتال است كه آماده‌ي بهره‌برداري است.

نویسنده : مهندس محمود رضا حسنلو : ۸:٠٢ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱٧ مهر ۱۳۸٥
Comments نظرات () لینک دائم

افتخاری ديگر در سازمان صدا و سيمای جمهوری اسلامی ايران در استان قزوين

با اجرای 71 پروژه ی فرستنده ی ماهواره‌ يی،
پوشش شبکه های صدا و سیما در استان قزوين به صد درصد می رسد .

مديركل سازمان صدا و سيمای جمهوری اسلامی ایران مركز استان قزوين گفت: با اختصاص 30 ميليارد ريال اعتبار از محل اعتبارات سفر رياست جمهوري و اعتبارات خود اين 71 پروژه اجرا مي‌شود.

معصومي‌فر اضافه كرد: طرح اين پروژه مربوط به احداث ايستگاه فرستنده ماهواره‌هاي تلويزيوني و 21 طرح مربوط به افزايش شبكه فرستنده ماهواره‌اي روستايي است.

وي تصريح كرد: ‌اين فرستنده ها طي سال جاري و سال آينده راه‌اندازي خواهند شد.

نویسنده : مهندس محمود رضا حسنلو : ٧:٤٥ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱٧ مهر ۱۳۸٥
Comments نظرات () لینک دائم

 

«حادثه‌ سواران» با حضور بدلكار«هشدار براي كبري 11»
عبدالحسين اسكندري: درباره‌ي «ترافيك» ‌اطلاع‌رساني و فرهنگ‌سازي مي‌كنيم

برنامه‌ي «حادثه سواران» به تهيه‌كنندگي عبدالحسين اسكندري و با حضور پيمان ابدي بدلكار سريال «هشدار براي كبري 11» و اعضاي بدلكاران ايران درحال ساخت است.

عبدالحسين اسكندري در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت :« حادثه سواران» برنامه‌اي تركيبي است كه در يكي از بخش‌هاي آن، بر اساس پرونده‌هاي واقعي، حوادث بازسازي مي‌شود.

وي افزود: اين بخش كار به همراه 19 جوان اجرا مي‌شود و آخرين مانور بخش اكشن، جمعه 21 مهر ماه در يكي از اتوبان‌هاي تهران ضبط مي‌شود.

تهيه‌كننده‌ي «حادثه سواران» با بيان اين كه اين برنامه با محور مباحث مربوط به ترافيك ساخته مي‌شود، اظهار كرد: در اين اثر تلاش شده است كه درباره‌ي ترافيك، آموزش،‌اطلاع رساني و فرهنگ‌سازي صورت گيرد.

دراين جهت علاوه بر صحبت با صاحب‌نظران اين امر و مردم، با زندانياني گفت‌وگو مي‌شود كه بر اثر رعايت نكردن قوانين راهنمايي و رانندگي در زندان به سر مي‌برند.

كارگردان « حادثه سواران» در ادامه اظهار كرد: علاوه بر گروه نمايشي، تيم‌هاي ديگري در تهران در حال ساخت بخش‌هاي ديگر برنامه هستند.

وي گفت: از هفته‌ي آينده ضبط پلاتوهاي اين برنامه آغاز مي‌شود و با ضبط شدن بخش‌هاي مختلف « حادثه سواران» تدوين آن صورت مي‌گيرد.

به گفته‌ي تهيه‌كننده‌ي «حادثه سواران»، گزارشگر بخش‌هاي خانوادگي يك زن و گزارشگر بخش‌هاي خشن‌تر يك مرد است.

اسكندري در پايان اظهار كرد:‌ « حادثه سواران» در معاونت تبليغات پليس راهنمايي و رانندگي و باحمايت سردار محمد رويانيان - معاون راهنمايي و رانندگي نيروي انتظامي و سرهنگ اسماعيلي ساخته مي‌شود.

«حادثه سواران» در 52 قسمت ساخته مي‌شود و برخي از عوامل ساخت آن عبارتند از: كارگردان بخش نمايشي : حسيني و مجري: اميراقتداري


شبکه بين المللی الکوثر به پخش سريال های پر طرفدار می پردازد :

(مسافری از هند)(مريم مقدس) و(معصوميت از دست رفته)
شبكه بین المللی الكوثر  در رمضان هر روز سريال پخش می ‌كند.

شبكه جهانی الكوثر برای جذب مخاطبان سريال‌هايی را به عربی دوبله كرده است كه پخش روزانه «مسافری از هند»، «مريم مقدس» و «معصوميت از دست رفته» از آن جمله است.

سريال «حكايات بهلول» از جمله سريال‌هاي عربي ساخته سوريه است كه همزمان با شبكه سه سيما از اين شبكه پخش مي‌شود.

اين شبكه هم‌چنين ويژه برنامه‌هايي به مناسبت ماه مبارك رمضان پخش مي‌كند. اين برنامه‌ها شامل برنامه‌هاي مذهبي از جمله «بالاسحار» و ويژه برنامه افطار با عنوان«رمضان كريم» و مسابقه زنده تلفني با نام «اكسيژن»‌است.

پخش زنده مراسم مسابقات بين‌المللي قرآن و نيز پخش مستقيم مراسم شبهاي قدر از جمله ديگر برنامه‌هاي اين شبكه در ماه مبارك رمضان است.

بخشي از برنامه‌هاي شبكه الكوثر از ساعت 11 تا ساعت 13 در شبكه چهار سيما قابل دسترسي است.

نویسنده : مهندس محمود رضا حسنلو : ۸:٥٥ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ۱۳ مهر ۱۳۸٥
Comments نظرات () لینک دائم

افتتاح اولين شبکه ی خبری انگليسی در سازمان صدا و سيما در ماه های آينده

شبكه‌ی خبری انگليسی جمهوری اسلامی ايران با عنوان «Press» راه‌اندازی می ‌شود . 
محمد سرافراز معاونت برون مرزی سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران  اعلام كرد: شبكه خبر انگليسی با عنوان   «Press» كار خود را از همان ابتدا به صورت 24 ساعته آغاز می ‌كند.

وي با بيان اين كه گويندگان اين شبكه از افرادي با مهارت بالا انتخاب شده‌اند تصريح كرد: به گفته‌ي مربي باسابقه‌ي آن‌ها كه از شبكه بي‌بي سي است، اين كارآموزان ايراني بعضا بهتر از گويندگان شبكه BBC , CNN هستند.

معاون برون مرزي سازمان صدا و سيما، «نگاه متفاوت نسبت به مسايل مختلف منطقه» را از اهداف تاسيس اين شبكه‌ي خبري دانست و افزود: امكانات فني اين شبكه از لحاظ استوديوها، دوربين‌ها، تجهيزات و نيروي انساني، در بالاترين كيفيت استاندارد خواهد بود.

سرافراز در پايان، «خبري و كوتاه بودن»، «آسان تلفظ شدن» و «تكراري نبودن» عنوان شبكه را از مواردي برشمرد كه در انتخاب نام اين شبكه در نظر گرفته شده است.

مصاحبه تفصيلی با معاون برون ‌مرزی سازمان صدا و سیما متعاقبا در وبلاگ سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران منتشر خواهد شد.

نویسنده : مهندس محمود رضا حسنلو : ۸:۱٢ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۱٢ مهر ۱۳۸٥
Comments نظرات () لینک دائم

رياست سازمان صدا و سيمای جمهوری اسلامی ايران در مجلس شورای اسلامی

ريیس سازمان صدا وسيما در جلسه غير رسمی مجلس گزارش می‌دهد.

موسی قربانی عضو هيات رييسه‌ی مجلس ، از حضور رياست سازمان صدا و سيمای جمهوری اسلامی ایران در يك جلسه‌ی غير رسمی علنی در مجلس شورای اسلامی خبر داد.

موسي قرباني نماينده‌ي قائنات با اعلام اين خبر گفت: مهندس سید عزت الله ضرغامی طي نامه‌اي به هيات رييسه‌ي مجلس خواستار حضور در مجلس براي ارايه‌ي گزارش در خصوص عملكرد سازمان شده بود كه هيات رييسه با اين درخواست موافقت كرد و قرار است هفته‌ي آينده اين جلسه برگزار شود.

وي خاطر نشان كرد: احتمالا محور جلسه حول برنامه‌هاي توسعه‌ي صدا و سيما و جذب اعتبارات براي سازمان خواهد بود.

نویسنده : مهندس محمود رضا حسنلو : ٧:٥۸ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۱٢ مهر ۱۳۸٥
Comments نظرات () لینک دائم

* افتخاری ديگر در سازمان صدا و سيمای جمهوری اسلامی ايران *

ایجاد شبکه «دانشجو» همزمان با پنجمين سالگرد شبكه‌ آموزش
دانشگاه پيام‌نور برای راه‌اندازی دانشكده راديويی و تلويزيونی برنامه‌ريزی می ‌كند .

دكتر بياباني در گفت‌وگو با خبرنگاران اعلام كرد: كانال يك با عنوان «دانشجو» از ساعت۳۰و۱۲ تا۳۰و۱۶ دقيقه، كانال دو با عنوان «رشد» از ساعت۳۰و۱۶ تا۳۰و۲۰ و كانال سه تحت عنوان «مهارت» از ساعت۳۰و۲۰ تا 23 برنامه خواهند داشت.

بياباني،‌ با بيان اين مطلب كه كليه دروس مربوط به دانشجويان از كانال يك پخش مي‌شود گفت: در اين كانال دانشگاه جامع علمي- كاربردي يك ساعت، دانشگاه پيام نور 2 و نيم‌ ساعت و 30 دقيقه ساير برنامه‌هاي مرتبط برنامه خواهند داشت.

وي افزود: كليه دروس مرتبط با دانش‌آموزان مقاطع ابتدايي، راهنمايي و دبيرستان از كانال دو رشد پخش مي‌شود.

مدير شبكه آموزش سیما ، با بيان اين مطلب كه كانال مهارت جنبه عمومي دارد گفت: اين كانال بنا دارد مهارت به معناي فني و مهارت‌هاي زندگي را آموزش دهد.

وي با بيان اين مطلب كه تا كنون تقسيم‌بندي به شكل كانال در شبكه‌ها نداشتيم اظهار كرد: تقسيم‌بندي به شكل كانال الزام بيشتري را براي رعايت مرز‌بندي‌ها فراهم مي‌سازد و باعث مي شود مخاطب هم برنامه‌ريزي بهتري داشته باشد.

بياباني، با بيان اين مطلب كه دانشگاه پيام نور برنامه‌ريزي‌هايي جهت افتتاح دانشكده راديويي و تلويزيوني انجام داده است گفت: كميته‌هاي آموزشي، فني و سنجش در اين زمينه تشكيل شده كه مشغول بررسي چگونگي تحقيق اين مساله هستند.

مدير شبكه آموزش سیما ، ارائه آموزش‌هاي تكميلي در مقاطع ابتدائي، راهنمايي و دبيرستان با همكاي آموزش و پرورش را از اهداف اوليه و اساسي شبكه آموزش دانست.

دكتر بياباني همزمان با سالگرد تاسيس شبكه آموزش سيما تاكيد كرد: هدف مجموعه برنامه‌هايي كه با همكاري آموزش و پرورش ساخته مي‌شود استفاده بهتر دانش‌آموزان از كلاس‌هاي درس و ارتقاء فهم دانش‌آموزان است.

بياباني با بيان اين مطلب كه بخش آموزش عالي شبكه آموزش ابزاري جهت فراهم ساخت فرصت‌هاي برابر آموزشي و آموزش عالي براي همگان است گفت: آموزش عالي كشور مي‌تواند از اين معبر به نحوي استفاده كند كه آموزش عالي براي افرادي كه به دلايل مختلف امكان حضور در كلاس را ندارند و يا به لحاظ جغرافيايي به دانشگاه‌ها دسترسي ندارند را فراهم كند.

به اعتقاد مدير شبكه آموزش سیما ، اين شبكه توانسته است با همكاري دانشگاه پيام نور ودانشگاه جامع علمي- كاربردي به بخشي از وظايف خود در اين زمينه بپردازد.

وي درباره همكاري اين شبكه با دانشگاه پيام نور توضيح داد: مجموعه درس‌هاي ترم يك تعداد زيادي از رشته‌هاي كارشناسي اين دانشگاه را شامل مي‌شود، از طريق شبكه آموزش ارائه مي‌شود.

بياباني، بحث‌هاي مربوط به آموزش عمومي و مهارتي را از ديگر بخش‌هاي فعال شبكه آموزش برشمرد و افزود: بخشي از اين حوزه با همكاري سازمان آموزش فنی و حرفه‌ ای کل کشور و بخشي از آن به صورت مستقل و بر اساس نياز جامعه و كارشناسان ذي‌ربط از طريق شبكه دنبال مي‌شود.

مدير شبكه آموزش، تعيين اولويت آموزشي در مقاطع مدرسه تا آموزش عالي را با توجه به نياز دستگاه‌هاي ذي‌ربط دانست خاطر نشان كرد: شبكه آموزش سیماتنها بستر را فراهم مي‌كند.

بیاباني درباره ارتباط شبكه‌ي آموزش با ارگان‌هايي نظير آموزش و پرورش و آموزش عالي اظهار كرد: شبكه آموزش، برخلاف ساير شبكه‌هاي فعال سازمان صدا و سيمای جمهوری اسلامی ایران  تنها شبكه‌اي است كه ارزيابي عملكرد آن تنها به صدا و سيما برنمي‌گردد، بلكه بخش عمده‌اي از آن مربوط به مطالبات و خواسته‌هاي دستگاه‌هاي متوالي امر آموزش است.

وي تأكيد كرد: قطعاً، اگر چنين دستگاه‌هايي بي نياز از رسانه باشند رسانه هم اقبال و اصراري جهت داشتن برنامه نخواهد داشت.

به اعتقاد مدير شبكه‌ي آموزش،سازمان  صدا و سيما مي‌تواند علاوه بر رسالت‌هاي گذشته خود در آموزش انبوه هم موفق باشد.

بياباني، با بيان اين مطلب كه با دانشگاه پيام نور و جامع علمی - كاربردی به طور مستمر جلسه داريم اظهار كرد: در خصوص توليد و اولويت‌بندي موضوعات با اين بخش از آموزش عالي ارتباط نزديك‌تر داريم و تبادل نظر مي‌كنيم.

وي با بيان اين مطلب كه در حال حاضر مجدداً گروه‌هايي براي همكاري با آموزش و پرورش فعال شده‌اند گفت: دفتر تكنولوژي آموزشي آموزش و پرورش طرف اصلي برنامه‌هاي تلويزيوني در شبكه آموزش سیما است.

بياباني ادامه داد: در خصوص ديگر دستگاه‌ها بر حسب شرايط پيش آمده كار‌هاي مشتركي انجام داده‌ايم.

مدير شبكه آموزش سیما درباره اهميت سوابق اساتيدي كه در برنامه‌ها حضور مي‌يابند گفت: همه اساتيدي كه به شبكه آموزش دعوت مي‌شوند، مورد تأييد دانشگاه هستند و دبيران از طرف آموزش و پرورش معرفي مي‌شوند.

بياباني، با بيان اين مطلب كه ما در اين خصوص به ندرت مستقل عمل مي‌كنيم اظهار كرد: در سطح مدرسه و دانشگاه حوزه‌هاي مربوط تعيين‌كننده فرد آموزش‌دهنده هستند. اما ما هم در برخي مواقع اگر احساس كنيم مخاطبان ما به دروس مرتبط به آمادگي كنكور نياز دارند، اساتيدي را بر حسب تخصص و تجربه آنها انتخاب مي‌كنيم.

دكتر بياباني در پاسخ به پرسشی مبني بر اين كه آيا شبكه آموزش سیما ، شبكه صرف آموزشي است توضيح داد: جهت‌گيري سازمان در ايجاد شبكه آموزش، انواع آموزش براي اقشار مختلف جامعه است و به دنبال پر كردن اوقات فراغت و سرگرمي نيست.

وي با بيان اين مطلب كه طبعاً نوع ساخت برنامه‌هاي ما تا حدي با شبكه‌هاي ديگر متفاوت خواهد بود گفت: شبكه‌ آموزش، تلاش دارد با امكانات مالي بيشتر برنامه‌هاي جذاب‌تري را جهت ارائه آموزش‌هاي خود بسازد و در همين راستا از قالب‌هايي نظير انيميشن و داستاني نيز استفاده مي‌كند.

مدير شبكه آموزش در خصوص استفاده از تجارب كشور‌هاي صاحب كانال‌هاي آموزش توضيح داد: تجربه ساير كشور‌ها را از لحاظ جدول پخش، قالب برنامه‌ها و ارتباط با مخاطبان مد نظر قرار داده‌ايم. اما به طور كلي برنامه‌ها متناسب با نياز جامعه و منابع درسي داخل كشور ارائه مي‌شود.

بياباني افزود: البته يك سري برنامه‌هاي مستند خارجي در زمينه علوم پايه، فيزيك، شيمي، زيست از مجموعه برنامه‌هاي خارجي از خود شبكه پخش مي‌شود.

مدير شبكه آموزش سیما مهمترين رمز موفقيت شبكه آموزش را تعامل خوب با دستگاه هاي متوالي امر آموزش دانست و اظهار كرد: دستگاه‌هاي ذي‌ربط مي‌توانند با شبكه آموزش مشاركت جدي را جهت انجام رسالت آموزش خود داشته باشند.

بياباني ادامه داد: به عنوان مثال تلويزيون مي‌تواند بهترين ابزار ارائه آموزش ضمن خدمت به معلمان آموزش و پرورش باشد.

وي با بيان اين مطلب كه توسعه آموزش به افزايش سرمايه انساني كشور منجر مي‌شود گفت: افزايش سرمايه نيرو‌هاي انساني نيز محور رشد و توسعه است و هر اندازه نيرو‌ي انساني با مهارت‌تر و توانمند‌تر باشد، بهره‌وري و بازده او نيز بيشتر مي‌شود.

مدير شبكه آموزش سیما ، استفاده گسترده آموزش و پرورش آموزش عالي از بستر ايجاد شده از طريق شبكه آموزش را ضروري دانست و افزود: اميدوارم دولت از طريق تأمين اعتبار مربوط عرصه عرضه آموزش همگاني را فراهم كند و هم در دستگاه‌هاي مربوطه رغبت ايجاد كند.

دكتر بياباني، با بيان اين مطلب كه پوشش شبكه آموزش 40 درصد از كل كشور است اظهار كرد طبيعي است كه اين پوشش براي انجام وظايف تعريف شده براي آن كافي نيست.

وي افزاي پوشش شبكه آموزش را مستلزم سرمايه‌گذاي و تأمين اعتبار دانست تا شهر‌هاي كوچكتر و مناطق دور افتاده نيز تحت پوشش قرار بگيرد.

مدير شبكه آموزش در پايان با بيان اين مطلب كه پوشش اين شبكه هر سال 10 درصد افزايش يافته ابراز اميدواري كرد كه رقم امسال افزايش يابد.

نویسنده : مهندس محمود رضا حسنلو : ۸:٤٩ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱۱ مهر ۱۳۸٥
Comments نظرات () لینک دائم

تشکر و سپاسگزاری از رياست سازمان صدا و سيمای جمهوری اسلامی ايران

رياست شورای نظارت بر سازمان صدا و سيمای جمهوری اسلامی ایران  در نامه‌ای به مهندس سید عزت الله ضرغامی :
انعكاس واقعيت‌های دفاع مقدس در شبكه‌ها قدرشناسی از مجاهدان راه حق است .

رييس شورای نظارت بر سازمان صدا و سيما با ارسال نامه‌ای به سید عزت الله ضرغامی از انعكاس وسيع و مناسب واقعيات دفاع مقدس توسط صدا و سیما تقدير و تشكر كرد.

حسين مظفر در بخشي از اين نامه با اشاره به حماسه، ايثار و فداكاري ملت بزرگ ايران در مقابله با متجاوزان و حراست از آرمان‌ها و دستاوردهاي انقلاب اسلامي افزوده است: دفاع مقدس منجر به ارتقاء عزت و شرافت و اقتدار نظام جمهوري اسالمي ايران شده و الگوي شايسته‌اي از فرهنگ استقامت و پايداري و شهادت طلبي در حق گويا عالم ارائه داد.

رييس شوراي عالی نظارت بر صدا و سيما انعكاس واقعيت‌هاي عزت بخش دفاع مقدس در شبكه‌هاي مختلف صدا و سيما را موجب قدرشناسي از شهيدان و مجاهدان راه حق و فضيلت دانسته و تصريح كرده است: اين اقدام مناسب سهم بزرگي در نهادينه شدن فرهنگ استقامت و پايداري در روح و جان و مال نسل جوان و نوجوان كشور ايفا مي‌كند و براي هميشه تاريخ خيرش يكپارچه ملت ايران در دفاع از آرمان‌ها و ارزش‌هاي انقلاب اسلامي در برابر تهاجمات گسترده بدخواهان داخلي و خارجي نظام را استمرار خواهد بخشيد.

نویسنده : مهندس محمود رضا حسنلو : ۸:۱٩ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱۱ مهر ۱۳۸٥
Comments نظرات () لینک دائم

رياست سازمان صدا و سيمای جمهوری اسلامی ايران تاکيد کرد :

نشست دست‌ اندركاران امر انتخاب مجلس خبرگان رهبری و شوراها در صدا و سیما
ريیس سازمان صداوسيما: با شيوه‌های جديد تبليغی درتبيين همه جانبه انتخابات بكوشيد .

نشست سراسری دست‌اندركاران امر انتخاب مجلس خبرگان رهبری و شوراهای اسلامی شهر و روستا در رسانه‌ی‌ ملی امروز ـ 9 مهر ماه ـ با حضور رياست سازمان صدا و سيمای جمهوری اسلامی ایران برگزار شد. 

مهندس سيد عزت ‌الله ضرغامی در اين نشست با تبيين سياست‌هاي راهبردي رسانه ملي در امر انتخابات، وظايف بخش‌هاي مختلف دستگاه‌ تبليغي كشور در جهت برگزاري انتخاباتي آزاد، سالم، اخلاقي، قانونمند، پرشور و با حضور گسترده همه اقشار اجتماعي و سلائق سياسي متنوع را تشريح كرد.

رياست سازمان صدا و سيما از برنامه سازان خواست با نوآوري و خلق شيوه‌هاي جديدي تبليغي، در تبيين همه جانبه ابعاد انتخابات بكوشند.

ضرغامي با نقد شيوه‌هاي تبليغي غرب كه بر ايجاد فضاي كاذب، اغواگري و روش‌هاي فريبكارانه متكي است، گفت: رسانه ملي در خنثي كردن شيوه‌هاي نادرست و حاكم كردن فضاي سالم و پرشور انتخابات مسؤوليت مهمي بر عهده دارد.

رييس سازمان صدا و سيما با تاكيد بر ضرورت حفظ استقلال رسانه‌ي ملي در امر انتخاب گفت: آگاهي بخشي به مردم نسبت به حق قانوني شان در تعيين سرنوشت كشور و هم‌چنين اداي وظيفه ديني و ملي در اين رابطه از جهت‌گيري‌هاي اصلي برنامه‌هاي انتخاباتي خواهد بود.

ضرغامي افزود: ستاد انتخابات سازمان صدا و سيما با حضور معاونت‌هاي مربوط از ابتداي سال جاري فعاليت‌هاي منظم خود را آغاز كرده و تمامي سياست‌هاي اصلي، شرح وظايف كميته‌ها، نحوه برنامه سازي و زمانبندي پخش بر اساس انطباق باتصميمات ستاد انتخابات كشور تدوين شده است.

رييس صداوسيما در پايان افزود: با توجه به اين كه تجميع انتخابات براي نخستين بار اجرا مي‌شود،نحوه‌ي توليد برنامه‌ها و تنظيم زمان آن به ويژه در امر پخش بايد از برنامه‌ريزي صحيح و متنوعي برخوردار باشد.

نویسنده : مهندس محمود رضا حسنلو : ٩:٥٥ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٩ مهر ۱۳۸٥
Comments نظرات () لینک دائم

شبکه بين المللی خبر سيما در ۶ ماه نخست سال ۱۳۸۵:

عملكرد 6 ماه نخست سال ۱۳۸۵ شبكه‌ی خبر سیما

گروه طرح و تامين برنامه‌ی شبكه‌ی خبر در شش ماه گذشته امسال 21 هزار و 544 دقيقه برنامه توليد و پخش كرده است.

گروه علمي، ‌فرهنگي و هنري شبكه‌ي خبر نيز در 6 ماه گذشته مجموعا دو هزار 382 دقيقه برنامه توليدي داشته است كه 84 درصد آن داراي موضوعات علمي، فرهنگي و هنري و 16 درصد با موضوعات مذهبي بوده است كه شامل برنامه‌هايي مانند جلوه‌هاي نور، سفرنامه علمي فرهنگي، مساجد ايراني و گزارش فرهنگي و هنري است.

گروه طرح و تامين برنامه‌ي شبكه‌ي خبر در شش ماه گذشته، تهيه‌ي 160 پيام متحرك گرافيكي به مدت 160 دقيقه، تهيه اطلاعات مربوط به جهان، كشور و شهرهاي مذهبي در پنجره ويژه هواشناسي، 14 و هزار 490 آيتم و بازبيني بيش از 200 عنوان نسخه بازبيني برنامه مستند خارجي از ديگر فعاليت‌هاي اين گروه بوده است.

در نيمسال اول سال 85 تعداد 221 طرح يا برنامه‌ توليدي در شوراي طرح و برنامه اين گروه بررسي شده است كه 139 طرح تمديد يا تصويب و 78 طرح مردود و 4 طرح هم مسكوت مانده است.

برنامه‌هاي پخش شده در شش ماهه گذشته به مدت 21 هزار و 544 دقيقه توسط اين گروه، شامل ميان برنامه‌هاي مناجات و اذان، برنامه‌هاي اطلاع‌رساني و آب و هواي،اعلام برنامه شبكه خبر،‌آيتم‌هاي خبري در برنامه‌هاي ايران و جهان به روايت تصوير و ميان برنامه‌ها، تهيه و پخش برنامه‌هاي مستند سياسي و ويژه برنامه‌ةاي مناسبت سياسي و برنامه‌ةاي علمي تاميني (تكنولوژي و فناوي، آخرين دستاوردهاي علمي و تكنولوژي جهان، جغرافيا، اقليم شناسي و …) و موسيقي تصوير و وله است

نویسنده : مهندس محمود رضا حسنلو : ٩:٢٥ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٩ مهر ۱۳۸٥
Comments نظرات () لینک دائم

تجهيزات فنی استوديو شماره (۰۸) صدای میدان ارگ برای ضبط نمايش تغيير كرد :

پس از ده‌ها سال،
تجهيزات فنی استوديو شماره (۰۸) صدای میدان ارگ برای ضبط نمايش تغيير كرد

ضبط نمايش‌های راديويی كه به دليل تعويض تجهيزات استوديو ۰۸ راديو تهران به تعويق افتاده بود از سر گرفته می ‌شود.

مرتضي قهروديان مدير امور فني صداي مركز 15 خرداد در گفت‌وگويي اعلام كرد: تاريخ بناي استوديو 8 راديو تهران كه به اوايل آغاز به كار راديو در ايران بر مي‌گردد و نمايش‌ها برنامه‌هاي بيشماري در آن ضبط شده، تجهيزات آن قريب به 4 يا 5 دهه است كه تغيير نكرد و با تجهيزات نو براي ضبط نمايش‌ها آماده مي‌شود.

قهروديان دليل عدم تغيير تجهيزات تا به امروز را محدوديت‌هاي مالي در فراهم آوردن تجهيزات خواند و افزود: بعد از جنگ تحميلي، طرح مجهز كردن ساختمان شهداي راديوي جام جم آمد كه باعث شد توجه به استوديو 8 راديو تهران به مراتب كمتر شود. اما اكنون با همكاري‌هاي صورت گرفته با معاونت فني سازمان صدا و سيما دستگاه‌هاي ضبط و پخش اوتاري جايگزين دستگاه‌هاي ضبط و پخش شده است.

گفتني است واحد لجستيك سازمان در بازديدي كه از استوديو 8 خواهد داشت، مقرر كرد، دستگاه‌هاي ميكسر را نيز به ديگر تجهيزات استوديو 8 بيافزايد. همچنين واحد تاسيسات اقدامات لازم را جهت تعويق كف پوش، نورپردازي و تهويه آن انجام خواهد داد و در چند روز براي ضبط نمايشهاي راديويي آماده خواهد شد .

نویسنده : مهندس محمود رضا حسنلو : ٩:۱٩ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٩ مهر ۱۳۸٥
Comments نظرات () لینک دائم

حضرت آیت الله سید علی خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی تاکید کردند :

نظارت هرچه بیشتربرتولیدات سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران
 حضرت آیت الله سید علی خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار اعضای شورای نظارت بر سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران تاکید کردند : این شورا باید در یک تعامل صحیح و در چارچوب قانون اساسی با سازمان صدا و سیما در جهت اصلاح برنامه ها تلاش کند .

ایشان با تاکید بر اینکه باید در فرایند تولید برنامه ها نظارت بیشتری انجام گیرد افزودند : برنامه های صدا وسیما به ویژه فیلمها و سریالها باید به گونه ای باشند که ضمن جذابیت , برای مردم مفید و درس آموز باشند.

حضرت آیت الله خامنه ای , لزوم ساخت آثار فاخر و تاثیرگذار را در صداوسیما یادآور شدند و خاطرنشان کردند : تولیدات نمایشی و موسیقی باید متناسب با فرهنگ مردم و موازین اسلامی باشند.

در این دیدار آقای حسین مظفر رئیس شورای نظارت بر سازمان صداوسیما ضمن ارائه گزارشی از فعالیتهای این شورا گفت : شورای نظارت معتقد است باید در سه سطح سیاستگذاری , تولید و نظارت و ارزیابی سازمان صداوسیما نوسازی انجام گیرد.

برخی از اعضای شورای نظارت بر صداوسیما نیز در این دیدار دیدگاههای خود را بیان کردند .
نویسنده : مهندس محمود رضا حسنلو : ۸:٥٦ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٩ مهر ۱۳۸٥
Comments نظرات () لینک دائم

ادامه ی سیاست بی طرفی در سازمان صدا و سيمای جمهوری اسلامی ايران :

ریاست سازمان صدا وسیمای جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر ادامه سیاست بی طرفی این سازمان از آمادگی بیشتر سازمان صدا و سیما برای طرح آزاد نظریه های مختلف دربرنامه های رادیویی وتلویزیونی خبرداد .

مهندس سید عزت الله ضرغامی آگاهی وهوشمندی برنامه سازان رسانه ملی را در ارائه برنامه های مناسب و با محتوی و تاثیرگذار , رمز اعتماد و باور پذیری مردم به برنامه های سازمان صداوسیما برشمرد.

وی تدوین چشم انداز ده ساله و راهبردهای پنج ساله سازمان رادر افق رسانه که براساس مطالعات دقیق در چارچوب اولویتهای تدوین شده در چشم انداز 20 ساله کشور تدوین شده است اقدامی ارزشمند و قابل قبول دانست و تصریح کرد: مدیران و برنامه سازان رسانه ملی در تولید آثار خودباید به سیاستهای مشخص شده در افق رسانه توجه ویژه داشته باشند.

ضرغامی با تاکید بر اهمیت توجه به محتوی در ارائه برنامه های انیمیشن توجه‌بیشتر مدیران وبرنامه سازان استانها را به تولید برنامه هایی دراین قالب با توجه به سرمایه گذاری های صورت گرفته خواستار شد.

وی همچنین برتوجه بیش از پیش به قالب های مختلف موسیقی به ویژه موسیقی سنتی ومقامی واستفاده معقول وبجا از موسیقی در برنامه های مختلف تاکید کرد.

ضرغامی ایمان و باور قلبی دست اندرکاران رسانه ملی و برنامه سازان صداوسیما را به کارهای فرهنگی خود موجب موفقیت آنها در جلب وجذب مخاطبان اعلام کرد و از همکاران خود در مراکز استانها خواست این مهم را سرلوحه فعالیتهای خود قرار دهند .


شبکه راديويی جوان خود را برای انتخابات مجلس خبرگان رهبری آماده می کند :

 « گام چهارم » راديوجوان به انتخابات خبرگان می‌پردازد .

«گام چهارم» عنوان ويژه برنامه‌ی شبكه‌ی راديويی جوان است كه به مناسبت چهارمين انتخابات مجلس خبرگان رهبری و سومين دوره‌ی انتخابات شوراهای شهر آماده پخش شده است.

«تشويق جوانان براي حضور در انتخابات»،«شناسايي اشخاص برتر انتخابات»، «نقش قانون اساسي در كشور ما و تاثير مستقيم راي مردم در توسعه كشور»، «مقايسه تئوري‌ها و نظريه‌هاي دموكراسي و مردم سالاري در ايران با كشورهاي ديگر»، «شناسايي حساسيت‌هاي زماني و مكاني ‌حال حاضر با توجه به پيشرفت‌هاي علمي كشور» و «حضور آگاهانه مردم در انتخابات» محورهاي موضوعي اين برنامه‌ي راديويي است كه از سوي سازندگان آن اعلام شده است.

در حال حاضر برنامه‌ي «گام چهارم» روزهاي زوج ساعت 14 و 50 دقيقه پخش مي‌شود. اما يك هفته قبل از انتخابات هر روز پخش خواهد شد. محمدرضا طوراني سردبير، عليرضا محمدي‌نيا تهيه كننده و لاله اكبري گوينده اين برنامه راديويي است


دادگاه پرونده سقوط هواپيمای سی-130 به صورت غيرعلنی برگزار شد :

دادگاه پرونده سقوط هواپيمای سی-130 به صورت غيرعلنی برگزار شد

جلسه‌ی رسيدگی به پرونده‌ی سقوط هواپيمای سی-130، صبح روز پنج‌شنبه با حضور برخی اوليای دم پرونده و به صورت غيرعلنی در شعبه‌ی اول دادگاه نظامی تهران بزرگ برگزار شد.

جلسات دادگاه رسيدگي به پرونده‌ي سانحه سقوط هواپيماي C-130 به لحاظ طرح مسائل طبقه‌بندي شده مرتبط با نيروهاي مسلح و امنيت پروازي كشور و بنا به تصميم قاضي پرونده، غيرعلني برگزار مي‌شود.

اول شهريور ماه سال جاري نيز جلسه مقدماتي دادگاه ويژه رسيدگي به سانحه سقوط هواپيماي c-130 نهاجا براي بررسي آخرين وضعيت حقوق مالي شكات با حضور تعدادي از اولياي دم شهدا و نمايندگان حقوقي سازمان صدا و سيمای جمهوری اسلامی ایران  و نهاجا برگزار شده بود.

نویسنده : مهندس محمود رضا حسنلو : ۱٠:٤٠ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ٦ مهر ۱۳۸٥
Comments نظرات () لینک دائم

حراست سازمان صدا و سيمای جمهوری اسلامی ايران در حال تحقيق از مجری سيما:

حراست کل سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران  در حال تحقیقات گسترده  ازكاسبی پررونق مجری سازمان صدا و سیما

يكي از مجريان مشهور سازمان صدا و سيمای جمهوری اسلامی ایران ، با شراكت برخی از همكاران خود، اقدام به راه اندازی كاسبی پررونق و كسب درآمدهای چندصد ميليون تومانی كرده است.
فرد مذكور با استفاده از شهرت خود در تلويزيون، با تأسيس يك شركت خصوصي تحت مديريت خانم «ث»  از همكاران وي در سيما  اقدام به عقد قراردادهاي هنگفت تبليغاتي با سازمان ها و شركت هاي دولتي مي كند.
قرارداد اين مجري مشهور با يكي از سازمان هاي وزارت اقتصاد، يك ميليارد و چهارصد ميليون ريال و با يكي از شركت هاي خودروسازي، پنج ميليارد ريال است.
ارتباطات اين مجري مشهور در بخش هاي مختلف صداوسيما، باعث شده است تا دستگاه هاي گوناگون به دليل نگراني از برخورد انتقادي با آنان در صداوسيما در انعقاد قرارداد و شرايط همكاري با وي انعطاف بيشتري از خود نشان دهند.

حراست کل سازمان صداوسيمای جمهوری اسلامی ایران ، در حال بررسی كاسبی های اين مجری مشهور صدا و سیما است.

نویسنده : مهندس محمود رضا حسنلو : ٩:٠٤ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ٦ مهر ۱۳۸٥
Comments نظرات () لینک دائم

رياست سازمان صدا و سيمای جمهوری اسلامی ايران در دوحه قطر تاکيد کرد :

*IRIB* سازمان صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران *IRIB*
سید عزت الله ضرغامی خواستار سرمايه گذاری و همکاری مشترك كشورهای جهان اسلام برای توليد فيلم و سريال مناسب شد.

رياست سازمان صدا و سيمای جمهوری اسلامی ايران گفت : سرمايه‌گذاری و همكاری مشترك كشورهای اسلامی در زمينه توليد فيلم و سريال مناسب برای تغذيه افكار عمومی جهان اسلام ضروری است.


"عزت‌الله ضرغامي" در گفت و گو با خبرنگاران رسانه‌ها و مطبوعات قطر، افزود:
سرمايه‌گذاري گسترده غرب و فعاليت شبكه‌هاي متعدد انحرافي با سرمايه‌گذاري شركت‌هاي صهيونيستي و آمريكايي با هدف ترويج ابتذال و فساد در جوامع اسلامي صورت مي‌گيرد.

به گزارش روز يكشنبه سفارت جمهوري اسلامي ايران در دوحه، ضرغامي با اشاره به موج جديد توهين به مقدسات اسلامي در غرب، بر ضرورت تدوين استراتژي مشترك اسلامي و عربي جهت مقابله با اين تهاجم فرهنگي و تبليغاتي تاكيد كرد.

وي گفت: ايران توانمندي توليد سالانه بيش از ‪ ۱۰۰‬فيلم را دارد و به همين خاطر جزء پنج كشور برتر جهان در اين زمينه محسوب مي‌شود.

ضرغامي افزود: با توجه به شرايط موجود، سازمان صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران آماده پخش فيلم‌ها و سريال‌هاي توليدي خود از شبكه‌هاي عربي بويژه در كشور قطر است.

وي در تشريح برنامه‌هاي اين سازمان در خصوص اطلاع‌رساني به زبان عربي گفت:
ايجاد و فعاليت شبكه‌هاي مختلف به زبان عربي بويژه فعاليت شبكه خبري العالم و شبكه عمومي الكوثر و سيماي مستقل قرآن و فعاليت‌هاي بخش عربي راديو برون مرزي در اين راستا بوده است.

رييس صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران در سفر به كشور قطر ضمن بازديد از شبكه تلويزيوني الجزيره با "شيخ حمد بن ثامر آل ثاني" رييس سازمان راديو و تلويزيون قطر ديدار و گفت و گو كرد

نویسنده : مهندس محمود رضا حسنلو : ۳:۳٦ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ٥ مهر ۱۳۸٥
Comments نظرات () لینک دائم

رياست سازمان صدا و سيمای جمهوری اسلامی ايران تاکيد کرد :

سید عزت الله ضرغامی: مخالف شدید تبليغاتيم ،اما چاره ای نداریم .

ریاست  سازمان صدا و سيمای جمهوری اسلامی ایران  با اشاره به اينكه 100 ميليارد تومان از بودجه صدا و سيما كه معادل نيمی از كل درآمد اين سازمان است از محل آگهی های تبليغاتی به دست ميیآيد گفت : اگر از محل ديگری اين درآمد جبران نشود نمی‌توانيم پخش اين تبليغات را متوقف كنيم با اين وجود برای جبران آن 60 درصد تبليغات سلامت محور مجانی از سازمان صدا و سيما پخش می‌شود.
مهندس سیدعزت الله ضرغامي امروز در جلسه ديدار با اعضاي شوراي عالي نظام پزشكي در محل سازمان نظام پزشكي، افزود: متاسفانه در بسياري از آگهي ها و تبليغات بازرگاني كه از صدا و سيما پخش مي‌شود، فضاي مصرف زدگي تبليغ مي شود كه بر خلاف شعارهاي ارزشي ماست اما چون محل ديگري براي جبران اين درآمد وجود ندارد ناگزير از پخش اين تبليغات هستيم.

وي اضافه كرد: با اين وجود 60 درصد تبليغات سلامت محور به صورت مجاني از صدا و سيما پخش مي‌شود، و حتي دستور داده‌ايم تبليغات مواد غذاي مفيد سلامت را كه محتواي پيام تبليغ نشاط آور و خنده دار باشد نيز با تخفيف بيشتري پخش شود.

رئيس سازمان صدا و سيما گفت: تبليغات سلامت محور در مورد بيماريها به خصوص در مورد بيماري وبا كه سال گذشته مسئله جامعه شده بود بسيار موثر بود اما در مورد بيماري آنفلوانزاي پرندگان به علت پيچيدگي مسئله و گره خوردن آن با صنعت مرغداري كشور با محدوديتهايي مواجه هستيم به همين علت كمتر تبليغات مرتبط با اين بيماري در صدا و سيما برجسته مي‌شود.

وي در پاسخ به پيشنهاد نوربخش، يكي از اعضاي شوراي عالي نظام پزشكي مبني بر ايجاد شبكه مستقل سلامت، توضيح داد: اكنون در راديو يك شبكه مستقل سلامت داريم، اما در صدا و سيما با توجه به اينكه توسعه كمي شبكه‌ها جزو برنامه‌هاي سازمان نيست امكان ايجاد چنين شبكه‌اي وجود ندارد ضمن اينكه برنامه‌هاي متنوع و فراواني با محوريت آموزش سلامت از شبكه‌هاي مختلف سيما پخش مي‌شود.

وي با اشاره به بخش برخي برنامه‌هاي عوام پسند از ماهواره‌ها كه موجب جذب مخاطب مي‌شود و استفاده از چهره‌هاي خاص در تبليغ داروها و روشهاي درماني از طريق اين شبكه‌ها، گفت: با توجه به اينكه پخش چنين برنامه هايي خارج از موازين ماست از پزشكان و متخصصان مي خواهيم روشهاي پيشنهادي خود را براي تاثير گذاري بيشتر در ارائه پيامهاي سلامت و جذب مخاطب به خصوص در مباحث مرتبط با امور آرايشي، بهداشتي و زيبايي ارائه كنند تا مورد استفاده قرار گيرد.

رئيس سازمان صدا و سيما همچنين به بحث رعايت شأن اصناف مختلف به خصوص پزشكان در ساخت برنامه‌ها اشاره كرد و گفت: علاوه بر فعاليت شوراي سياستگذاري سلامت صدا و سيما، در ساخت هر برنامه تلويزيوني يك نفر مشاور پزشكي نيز حضور دارد و دقت زيادي براي رعايت شأن پزشكان در ساخت برنامه‌هاي مي شود اما ممكن است خيلي از اين حساسيتها در عمل توسط مجريان سطح پايين نقض شود.

وي افزود: براي ساخت هر برنامه از مرحله تدوين متن برنامه تا پخش آن 28 صنف مختلف تخصصي نقش دارد و واقعا كار طراحي پيام و مهندسي آن كار بسيار پيچيده‌اي است كه اگر در هر مرحله آن كار درست انجام نشود نتيجه كار عوض مي‌شود با اين حال با توجه به حساسيت موضوع و تاكيدي كه اعضاي شوراي عالي نظام پزشكي در اين جلسه دارند حتما اين مسئله باجديت بيشتري پيگيري مي شود.

ضرغامي اضافه كرد: رعايت اخلاقيات در پخش برنامه‌هاي تلويزيوني كار بسيار پيچيده‌اي است زيرا مخاطب صدا و سيما عامه مردم هستند و نمي‌توان مسئله نخبگان را از عوام جدا كرد حتي كودكان نيز بيننده بسياري از برنامه‌هاي بزرگسالان هستند.

وي گفت: به عنوان مثال در يك نظر سنجي كه براي اعلام محدوديت سني براي بينندگان تلويزيوني از نخبگان ارتباطات داشتيم مانند آنچه در برخي شبكه‌هاي خارجي با درج عدد 12، ‌16 و 18 براي ممنوعيت ديدن اين برنامه‌ها توسط افراد زير اين سنين انجام مي‌شود، نتوانستيم به نتيجه عملي برسيم.

وي همچنين از ساخت دو مجموعه جديد پزشكي يكي در مورد زندگي دكتر محمد قريب توسط كيانوش عياري و ديگري در مورد پيوند قلب توسط ابراهيم حاتمي كيا در صدا و سيما خبر داد.

نویسنده : مهندس محمود رضا حسنلو : ۳:٠٢ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ٥ مهر ۱۳۸٥
Comments نظرات () لینک دائم

پخش مجدد سريال *** او يک فرشته بود *** از شبکه ی قرآن سیما


پخش مجدد سریال «او يك فرشته بود» با ميزگرد شيطان‌ شناسی هرروز در شبكه‌ی قرآن سیما 

شبكه‌ی قرآن و معارف سيما با 13 ويژه برنامه ماه مبارك رمضان را آغاز كرده است كه دو اثر به تفسير قران كريم اختصاص دارد. 

 «سريال او يك فرشته بود» به كارگرداني عليرضا افخمي نيز از اين شبكه ساعت 14 و 45 دقيقه پخش مي‌شود و پس از هر قسمت ميزگرد شيطان‌شناسي در ساعت 15 و 15 دقيقه روانه‌ي آنتن مي‌شود.

اين مجموعه سال گذشته و فيلم تلويزيوني آن اول مهر ماه سال جاري پخش شد.

برنامه‌ي (تفسير ترتيبي) هر روز ساعت 8 به مدت 30 دقيقه به تهيه‌كنندگي محمود شاهيني پخش مي‌شود و كارشناساني چون آيت‌الله مكارم شيرازي، آيت‌الله جوادي‌آملي و حجت‌الاسلام اوسطي سوره‌هايي چون توبه، انعام و يونس را تفسير مي‌كنند.

«تفسير موضوعي» نيز به تهيه‌كنندگي عبداله‌ تقي‌زاده ساعت 11 پخش مي‌شود كه در آن كارشناساني چون شاكري، قدسي و كلباسي درباره‌ي موضوعاتي چون امامت در قرآن، حكومت درقرآن وجوان در قرآن صحبت مي‌كنند.

با نمايشگاه بين‌المللي قرآن كريم، نيز برنامه‌اي است كه در طول ماه مبارك رمضان ساعت 9 و 50 دقيقه روي آنتن مي‌رود. علي اهرامي‌نيا اين اثر را تهيه كرده است ودر آن به انعكاس اتفاقات اين نمايشگاه پرداخته مي‌شود. برگزاري بيست و سومين دوره‌ي مسابقات بين‌المللي حفظ وقرائت و مفاهيم قرآن كريم نيز در برنامه‌اي به همين نام از شبكه‌ي قرآن سيما به تصوير در مي‌آيد. اين اثر تلويزيوني به تهيه‌كنندگي حسين فراست از چهارم تا يازدهم مهر ماه ساعت 20 پخش مي‌شود وشامل مصاحبه‌ها و گزارش‌هايي از شخصيتها مختلف لشگري وكشوري،مسوولان برگزاري مسابقات وقاريان و حافظان برجسته‌ي بين‌المللي وبرگزاري مسابقه‌ي تلفني مي‌شود.

«شبهاي گفت‌وگو» عنوان يكي ديگر از ويژه برنامه‌هاي شبكه‌ي قرآن ومعارف سيماست كه ساعت 20 و 45 دقيقه به تهيه‌كنندگي رضا صبور پخش مي‌شود. از جمله بخشهاي آن به گفت‌وگو درباره‌ي مباحث وموضوعات ديني و ارزشي، پخش مستندهاي كوتاه، معرفي چهره‌هاي هنري قرآني وتواشيح يا تلاوتهاي كوتاه است.

«ويژه برنامه افطار» ساعت 17 و 30دقيقه به تهيه‌كنندگي اكبر صمصامي پخش مي‌شود و شامل بخشهايي چون مباحث كارشناسي، دعا،مناجات، تلاوت و نماز جماعت است. برنامه‌ي سحرهاي شبكه‌هاي قرآن ومعارف سيما «نسيم سحري» نام دارد. در اين برنامه كه ساعت 3 و 30 دقيقه روانه‌ي آنتن مي‌شود، فرازهايي از مناجات كوفه، دعاي افتتاح، دعاي مجير ومناجاتهاي فارسي با صداي استاد شجريان، حسام‌الدين سراج و گلريز و نماز جماعت با اقامه‌ي مقام معظم رهبري، آيت‌الله مكارم شيرازي و آيت‌الله بهجت پخش مي‌شود

«عطيه‌هاي رباني» نيز پنج‌شنبه‌ها و جمعه‌هاي ماه مبارك رمضان به تهيه‌كنندگي فرحناز كريمي روي آنتن مي‌شود اين برنامه شامل بخشهايي چون چگونگي آشنايي زنان غير مسلمان با دين مبين اسلام، گفت‌وگو با زنان تازه مسلمان شده ودعا ونيايش زنان مسلمان شده است.

«ترتيل قرآن كريم» هر روز صبح و شب پخش مي‌شود به صورتي كه نيم جزء ساعت 8 و 30 دقيقه و نيم جزء ساعت 23 و 15 دقيقه تلاوت مي‌شود. دعاي افتتاح هم هر شب ساعت 23 و 30 دقيقه پخش مي‌شود.

نویسنده : مهندس محمود رضا حسنلو : ٩:٠٤ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٤ مهر ۱۳۸٥
Comments نظرات () لینک دائم

رياست سازمان صدا و سيمای جمهوری اسلامی ايران در دوحه قطر تاکيد کرد :


عزت الله ضرغامی

 در گفت‌وگو با شبکه خبری الجزيره:
- خطر شبكه‌های ماهواره‌يی اباحی گر از هزاران بمب اتمی بيشتر است
- آمريكا در موضوع هسته‌يی ايران درانزوای كم نظيری قرار گرفته است.

رياست سازمان صدا و سيما در گفت‌وگو با شبكه‌ی الجزيره قطر سياست‌های مقامات گذشته و كنونی آمريكا را برای ملت‌های جهان خطرناك دانست.

عزت‌الله ضرغامي با اشاره به اينكه آمريكا پيش از اين با سو استفاده از فناوري و پيشرفت‌هاي علمي هزاران نفر از مردم ژاپن را در شهرهاي ناكازاگي و هيروشيما قتل‌عام كرده است، افزود: مقامات اين كشور امروز نيز با سو استفاده از فناوري‌هاي علمي ده‌ها شبكه‌ي ماهواره‌يي تلويزيوني مستهجن ايجاد كرده و با بهره‌گيري از آنها ده‌ها ميليون تن از جوانان كشورهاي مختلف را به تباهي كشانده‌اند.

رييس سازمان صدا و سيما با اشاره به اينكه خطر شبكه‌هاي ماهواره‌يي اباحي گر، از هزاران بمب اتمي نيز بيشتر است، گفت: اين شبكه‌ها سلامت جوانان را تهديد و بنيان خانواده را متلاشي مي‌كند.

ضرغامي افزود: مقامات آمريكايي با بهانه‌هاي مختلف مي‌كوشند جلوي پيشرفت ديگر كشورها را كه با آنها هماهنگ نيستند، بگيرند و با بهره‌گيري از تبليغات رسانه‌يي به اهداف مورد نظر خود برسند.

رييس سازمان صدا و سيما گفت: آنچه آمريكا از آن هراس دارد و مي‌كوشد، مجامع بين‌المللي را تحت فشار قرار دهد آگاهي افكار عمومي و اطلاعات مردم درباره‌ي حقانيت جمهوري اسلامي ايران در زمينه برنامه‌ي هسته‌يي است.

ضرغامي افزود: امروز جهانيان بيش از هر زماني مي‌دانند كه فعاليت‌هاي هسته‌يي ايران صلح آميز و در جهت ارتقاي علم و فناوري است.

وي با اشاره به اينكه مسايل هسته‌يي ايران به وضع شفافي رسيده است، اظهار داشت: تاكيد اجلاس غير متعهد‌ها كه حدود دو سوم كشورهاي جهان هستند بر حمايت از فعاليت‌هاي صلح آميز هسته‌يي ايران تاييدي بر اين موضوع است و فكر مي‌كنيم آمريكا در انزواي كم نظيري قرار گرفته است.

ضرغامي گفت: بر اين باوريم كه تمامي راستي آزمايي‌هايي كه ضروري بوده انجام شده و بيش از هر زمان ديگري آژانس بين‌المللي انرژي اتمي با بازرسي‌هايي كه انجام داده هر گونه انحراف در فعاليت‌هاي هسته‌يي جمهوري اسلامي ايران را رد كرده است.

وي با اشاره به آخرين مذاكرات ميان دبير شوراي عالي امنيت ملي ايران و خاوير سولانا اعلام كرد: اين مذاكرات بسيار موفقيت آميز بوده است و هر دو طرف نيز تاكيد كرده‌اند كه مذاكرات سازنده است و به نتايج مثبت و مشتركي مي‌انجامد و افق همه راستي آزمايي‌هاي مربوط به فعاليت‌هاي هسته‌يي ايران به كلي روشن است و در صحنه بين‌المللي نيز فاصله‌اي جدي ميان آمريكا و كشورها ايجاد شده است.

ضرغامي هم چنين هدف از سفر خود به قطر را گسترش همكاري‌هاي رسانه‌يي با اين كشور اعلام كرد و گفت: امروز رسانه‌ها نقش مهمي در مناسبات بشري و رويدادها دارند و در واقع افكار عمومي و قضاوت مردم در جهان بر اساس گزارش‌هايي است كه رسانه‌ها منعكس مي‌كنند.

نویسنده : مهندس محمود رضا حسنلو : ۱۱:۱۸ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٢ مهر ۱۳۸٥
Comments نظرات () لینک دائم